Strona główna/Aktualności/Miasto/Śniadanie z „Masłem”

Śniadanie z „Masłem”

26.02.2023 Miasto

Siódmoklasiści Szkoły Podstawowej Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku, w ramach zajęć usamodzielniających raz w miesiącu przygotowują wspólnie śniadanie. Od tego roku szkolnego zapraszają na te śniadania gości, którzy razem z nimi je przygotowują i jedzą. 22 lutego, w Środę Popielcową, dołączył do nich zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski.

Wiceprezydent Piotr Masłowski przygotował  z uczniami i nauczycielami zdrowe i pożywne śniadanie. Zdj. Wacław Troszka  
Jak wyjaśnia wychowawca klasy Martyna Chodkowska, uczniowie sami przynoszą składniki potrzebne do przyrządzenia potraw, które lubią, przy założeniu, że muszą się one zaliczać do tzw. zdrowej kuchni.
Tym razem Majka, Patrycja, Patryk, Michał, Marcelina, Adrian i Mateusz wespół z Piotrem Masłowskim, wychowawczynią i dyrektorką szkoły Justyną Pieczką przygotowali wyśmienity twarożek z warzywnymi dodatkami i pożywną pastę jajeczną.

Po raz kolejny okazało się, że własnoręcznie przygotowane posiłki smakują najlepiej


- Postanowiłem zaoferować podopiecznym placówki „śniadanie z Masłem” - śmieje się Piotr Masłowski. -Wspólnie przygotowaliśmy smaczne, pożywne i zdrowe śniadanie, obowiązkowo zawierające warzywa. Dzieci były bardzo skoncentrowana i uważne, a przygotowany własnoręcznie (z moją niewielką pomocą) posiłek smakował im chyba bardziej niż ten, który zjedliby w szko lnej stołówce - mówi wiceprezydent.

 

- Szkoły odgrywają szczególną rolę w edukacji żywieniowej, łącząc dydaktykę, uczenie się oraz kształtowanie wartości i postaw młodych ludzi - mówi Monika Kubisz z Urzędu Miasta Rybnika.

Zdrowe, zrównoważone posiłki serwowane w stołówkach miejskich placówek oświatowych stanowią od kilku lat jeden z istotnych obszarów zainteresowań Rybnika. Obecnie jest tu realizowany międzynarodowy projekt „StratKIT+”, mający na celu zracjonalizowanie działalności przedszkolnych i szkolnych kuchni i stołówek. Działania projektowe obejmują wszystkie etapy przygotowania posiłków od zamawiania produktów i składników, poprzez planowanie i przygotowanie wartościowych potraw, zarządzanie kuchnią i stołówką, po minimalizowanie nadprodukcji i strat żywności.

Jednym z celów projektu StratKIT+ jest przekonanie uczniów, że warto zadbać o to, by ich posiłki były zdrowe i dobrze zbilansowane. Zdj. Wacław Troszka
- Temat odpowiedzialnego zarządzania żywnością stał się jeszcze bardziej aktualny w ciągu ostatniego roku - w obliczu wojny w Ukrainie i wysokiej inflacji. Działania projektu StratKIT+ kierowane będą w najbliższym czasie również do wychowawców i podopiecznych rybnickich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Włączanie uczniów i podopiecznych do wspólnego przygotowywania posiłków stanowi istotny element w procesie ich usamodzielniania. Ważne jest wyrobienie w dzieciach, i nie tylko, zdrowych nawyków - przygotowywania zbilansowanego posiłku i niemarnowania żywności - mówi Monika Kubisz.

- Zdrowy zrównoważony posiłek to ideał, do którego warto dążyć - podsumowuje wiceprezydent Masłowski.

(WaT, UM Rybnika)

Zdrowe śniadanie z "Masłem"

12 zdjęć

Siódmoklasiści Szkoły Podstawowej Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku, w ramach zajęć usamodzielniających raz w miesiącu  przygotowują wspólnie śniadanie. Od tego roku szkolnego zapraszają na te śniadania gości, którzy razem z nimi je przygotowują i jedzą. 22 lutego, w Środę Popielcową, dołączył do nich zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski.

 

do góry