Strona główna/Aktualności/Miasto/Seniorzy nagotowali bezdomnym na święta

Seniorzy nagotowali bezdomnym na święta

22.12.2022 Miasto

Wolontariusze-seniorzy związani z Fundacją "Byle do wiosny" i z Superfundacją nagotowali świątecznych potraw dla osób bezdomnych i głodnych. W Wigilię i w święta będą one na nich czekać w kuchni społecznej Współny Stół przy ul. Zebrzydowickiej 30.

Pani Teresa kleiła dzisiaj pierogi i uszka z grzybami, które sama nazbierała nad morzem, w Jastrzębiej Górze. Zdj. Wacław Troszka

Pani Teresa pracowała kiedyś na kopalni, potem w fabryce urządzeń sygnalizacyjnych w Gotartowicach, a następnie przez wiele lat handlowała warzywami na targowisku. Dzisiaj jako doświadczona już emerytka i wolontariuszka Fundacji „Byle do wiosny”, w kuchni społecznej Wspólny Stół klei uszka i pierogi. W Wigilię i w święta posilą się nimi osoby bezdomne i głodne, które tu trafią.
- Choćby się paliło i waliło wolontariusze-seniorzy zrobią to co trzeba - mówi Krystyna Pawleta z Fundacji „Byle do wiosny”. Seniorom nie brakuje zapału. Przygotowywanie niemałego zapasu świątecznych wiktuałów, które trafią na „wspólny stół” trwa już kilka dni. W kilkuosobowym gronie wolontariuszy-seniorów jest wyraźny podział obowiązków. Wspomniana pani Teresa klei pierogi i uszka, pani Anna zajmuje się krojeniem wszelkich warzyw, pani Krzysztofa jest specjalistką od przyprawiania kolejnych potraw, zaś pan Tadeusz, jak na dżentelmena przystało, wyspecjalizował się w krojeniu wyciskającej łzy cebuli. Wspólnie przygotowują świąteczne potrawy barszcz z uszkami, groch z kapustą, pierogi i sałatkę warzywną. Wcześniej seniorzy upiekli już ciasteczka i przygotowali pożywny gulasz na pierwszy i drugi dzień świąt.
Wolontariusze fundacji trzy razy w tygodniu przygotowują tu też zwykłe posiłki, które we Wspólnym Stole można zjeść po południu. Bywa, że zjawia się tam nawet 30 osób. Produkty zapewnia Ośrodek Pomocy Społecznej i powiększające się grono darczyńców.
- Wspólny Stół stał się dla naszych seniorów dobrym miejscem. Mogą tu przyjść spotkać się, porozmawiać, ale też zrobić coś dla innych, będących w potrzebie - podkreśla Krystyna Pawleta.

Świąteczne potrawy dla potrzebujących przygotowali w ramach wolontariatu seniorzy związani z Fundacją
Część świątecznych potraw przygotowali też członkowie klubu seniora Senior+ Północ, prowadzonego w dzielnicy Północ przez Superfundację.
W świąteczną akcję Wspólnego Stołu włączyło się też Hospicjum Domowe im. Rafała Kalinowskiego oraz nowo powstałe stowarzyszenie Pomocownia, dzięki czemu osoby potrzebujące otrzymają również świąteczne paczki żywnościowe
- Nasze marzenie o połączeniu sił wielu instytucji i organizacji działających na rzecz osób w kryzysie bezdomności, ale także przedsiębiorców i zwykłych mieszkańców właśnie się spełnia - podsumowuje Barbara Kazana z Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dzisiaj m.in. klejono uszka i pierogi, ale w Wigilię i święta w kuchni społecznej Współny Stół na głodnych będą też czekać m.in. groch z kapustą, barszcz i pożywny gulasz. Zdj. Wacław Troszka

W Wigilię i w oba dni świąt Bożego Narodzenia świąteczny „Wspólny Stół” mieszczący się na parterze bloku nr 30 przy ul. Zebrzydowickiej, będzie otwarty od godz. 10 do 14.
(WaT)

do góry