Strona główna/Aktualności/Miasto/Sarna wyskoczyła z rybnickiego lasu. Audi uderzyło w (..)

Sarna wyskoczyła z rybnickiego lasu. Audi uderzyło w drzewo

26.08.2022 Miasto

Bliskie spotkanie z dzikim zwierzęciem na drodze może okazać się tragiczne w skutkach dla osób podróżujących samochodami. Przekonał się o tym kierowca audi, któremu na jezdnię, wprost przed maskę samochodu, wbiegła sarna. Mężczyzna utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Na szczęście 27-letniemu mieszkańcowi Katowic nic się nie stało. Gorzej z jego samochodem...

Do wypadku z udziałem dzikiego zwierzecia doszło na ulicy Robotniczej w Rybniku. Zdj. Policja Rybnik

Szczególnie ostrożnie należy jeździć w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. W tych miejscach zbyt duża prędkość, nawet w przypadku zderzenia z małym zwierzęciem, może okazać się tragiczna w skutkach. Dla przykładu, przy prędkości samochodu 100 km/h, zając uderzy w pojazd z siłą przedmiotu o wadze 125 kg. Przy tej samej prędkości samochodu, 20-kilogramowa sarna to siła uderzenia porównywalna do przedmiotu ważącego blisko pół tony.

Kierowca uderzył w drzewo. Na szczęście nic mu się nie stało. Zdj. Policja Rybnik

Odcinek drogi Robotniczej, w kierunku ulicy Szewczyka w Rybniku, jest jednym z miejsc, gdzie podróżujący wzdłuż lasów kierowcy muszą spodziewać się na drodze dzikich zwierząt. Ustawiony tam znak “Uwaga, dzikie zwierzęta” wzywa ich do zdjęcia nogi z gazu. Niestety niekiedy, pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć konfrontacji z leśnymi zwierzętami. Wie już o tym 27- letni kierujący audi, który zobaczył przed maską swojego samochodu sarnę, utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo - tłumaczy Bogusława Kobeszko, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

W wyniku uderzenia zniszczeniu uległa karoseria samochodu. Szczęśliwie, nic poważnego nie stało się kierowcy.

Warto jednak pamiętać, że brak ostrzegawczego znaku nie daje stuprocentowej gwarancji, że przed maskę samochodu nie wskoczy nagle jeleń, sarna lub dzik.

Rybnicka policja przypomina: 

  • Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
  • Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec.
  • Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków.
  • Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.
  • Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym.
  • Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwierzęcia ani przewozić go w samochodzie. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. Ponadto ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka. W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.

Opracowanie Redakcja

 

do góry