Strona główna/Aktualności/Miasto/Sala terapeutyczna w Mechaniku. Jedyna taka w Rybniku

Sala terapeutyczna w Mechaniku. Jedyna taka w Rybniku

04.06.2024 Edukacja

Sala terapeutyczna w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku powstała w zeszłym roku szkolnym, aby pomagać niepełnosprawnym uczniom i stworzyć zarówno dla nich jak i dla nauczycieli komfortowe warunki pracy. Czy spełnia swoje zadanie?

Sala terapeutyczna w rybnicki Mechaniku Zdj. Julia Osika

Na pomysł stworzenia takiego miejsca w szkole wpadła pani Grażyna Winkler, pedagog specjalny.

- Chodziło przede wszystkim o to, aby szkoła była pomocna dla wszystkich uczniów. Chcieliśmy stworzyć to miejsce w bardzo neutralnym i bezpiecznym środowisku, które nie jest często uczęszczane przez innych uczniów. Dzięki sponsorowi udało nam się zrealizować pomysł, a także zakupić wszystkie potrzebne sprzęty, zarówno rehabilitacyjne jak i wypoczynkowe, jednocześnie stwarzając przyjazną, domową atmosferę - mówi pani Grażyna Winkler.

To miejsce chętnie odwiedzają uczniowie. Zdj. Julia Osika

W niewielkim pokoju możemy znaleźć strefę dydaktyczną, w której znajdują się gry terapeutyczne, strefę bajkoterapii oraz muzykoterapii, a także strefę relaksu z fotelem do masażu oraz oczywiście strefę rehabilitacyjną,  przeznaczoną dla uczniów, którzy poza potrzebą rozwoju emocjonalno-psychicznego, potrzebują również zajęć terapeutycznych, skupiających się na fizycznych ćwiczeniach. 

Uczniowie mogą ćwiczyć tu swoją równowagę, ogólną sprawność fizyczną, jak i korzystać z masażera, który pomaga poradzić sobie z bólem i dyskomfortem różnych części ciała.

Kącik muzykoterapii. Zdj. Julia Osika

- Zarówno nasi uczniowie jak i ich rodzice są zadowoleni z powstania tej sali i otwarcie przyznają, że w poprzednich szkołach ich pociechy wyrażały niechęć uczęszczania na takie zajęcia, spowodowaną przez brak dyskrecji i dyskomfort - dodaje pani Grażyna Winkler. - Nauczyciele prowadzący zajęcia poza lepszymi warunkami pracy,  mają możliwość indywidualnego podejścia do ucznia, które nie jest już ograniczone przez brak odpowiedniego sprzętu - dodaje.

Póki co, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych jest jedyną szkołą średnią, w której powstała taka sala terapeutyczna, ale mamy nadzieję, że w przyszłości więcej szkół będzie miało możliwość stworzenia takiego miejsca.

Autorka: Julia Osika

Wyjątkowa sala w rybnickim Mechaniku

12 zdjęć

- Chodziło przede wszystkim o to, aby szkoła była pomocna dla wszystkich uczniów. Chcieliśmy stworzyć to miejsce w bardzo neutralnym i bezpiecznym środowisku, które nie jest często uczęszczane przez innych uczniów - mówi pani Grażyna Winkler, z inicjatywy której w rybnickim Mechaniku powstała sala terapeutyczna.

do góry