Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnik współorganizuje pierwsze w Polsce studia rowerowe

Rybnik współorganizuje pierwsze w Polsce studia rowerowe

17.12.2024 Miasto

Prezydent Piotr Kuczera i dr Michał Kwiatkowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu podpisali dzisiaj w rybnickim magistracie porozumienie w sprawie współorganizacji dwusemestralnych studiów podyplomowych z zakresu polityki rowerowej i planowania ruchu rowerowego. To pierwsze takie studia w Polsce.

Porozumienie w sprawie współorganizacji studiów rowerowych podpisali prezydent Piotr Kuczera i dr Michał Kwiatkowski z Uniwersytetu im. M.Kopernika w Toruniu (pierwszy z prawej). Asystował dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych Łukasz Karbowiński, pełniący funkcję oficera rowerowego Zdj. Wacław Troszka
Miasto współpracuje z toruńską uczelnią już od kilku lat. To m.in. pracownicy uniwersytetu opracowali Rybnicką Ankietę Rowerową i jej wyniki, a publikacje naukowe dotyczące rozwoju infrastruktury rowerowej, m.in. w Rybniku, pojawiają się w obiegu międzynarodowym.

- Jesteśmy miastem, które stawia na zrównoważoną mobilność, której istotnym elementem jest ruch rowerowy. Dzisiaj przedstawiamy bezkosztowe dla Rybnika przedsięwzięcie jakim jest wspólna organizacja studiów razem z Uniwersytetem im. M.Kopernika w Toruniu. Uniwersytet daje swój kapitał wiedzy, a my całe nasze zaplecze i całkiem spore już doświadczenie praktyczne. To innowacja i ciekawy obszar wiedzy, który na pewno będzie się rozwijał. Potrzebujemy w kraju ludzi, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by infrastrukturę rowerową w Polsce, m.in. w dużych miastach rozwijać – mówił dzisiaj prezydent Piotr Kuczera.

Rybnik stawia na zrównoważoną mobilność,a w jej ramach na rozwój komunikacji rowerowej. Prezydent Piotr Kuczera (na pierwszym planie) jest przekonany, że studenci rowerowych studiów podyplomowych oglądając rybnicką infrastrukturę rowerową będą się mogli sporo nauczyć Zdj. Wacław Troszka

 

- To studia dla osób z całej Polski zainteresowanych tym, w jaki sposób rozwijać i kształtować ruch rowerowy zarówno w dużych miastach jak i poza nimi. Część zajęć przewidzianych w programie studiów (łącznie około 150 godzin) będzie się odbywać w Rybniku. Ich program składa się z kilku modułów. Będą oczywiście zajęcia teoretyczne, związane z planowaniem przestrzeni miejskiej i infrastruktury rowerowej, ale będą również zajęcia dotyczące przepisów prawa oraz cały szereg zajęć praktycznych związanych z tworzeniem koncepcji rowerowych przy wykorzystaniu teorii i praktyki – mówi kierownik rowerowych studiów podyplomowych dr Michał Kwiatkowski i dodaje, że umiejętność jazdy na rowerze nie będzie wymagana, ale będzie mile widziana.

Na toruńskim uniwersytecie te weekendowe studia podyplomowe mają się rozpocząć w semestrze wiosennym, czyli w lutym lub marcu. Uczelnia rozpoczęła już rekrutację. Pierwsza grupa studentów musi liczyć przynajmniej kilkanaście osób.
Łukasz Karbowiński, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych pełniący również funkcję Rybnickiego oficera rowerowego, przekonywał, że Uniwersytet im. M.Kopernika w Toruniu jest w gronie polskich uczelni badawczych i naukowych jednym z liderów i ma duże doświadczenie w opracowywaniu dokumentów strategicznych z zakresu zrównoważonej mobilności, a w tym polityki rowerowej dla wielu ośrodków. Część zajęć poprowadzą również rowerowi aktywiści i osoby skutecznie propagujące ruch i komunikację rowerową w naszym kraju.
W czasie krótkiej dyskusji o szeroko rozumianej polityce rowerowej polskich miast i miasteczek prezydent Piotr Kuczera przypomniał, że samorządowcy od dłuższego czasu postulują stworzenie specustawy rowerowej, która pozwoliłaby budować drogi i szlaki rowerowe równie sprawnie jak drogi publiczne. Chodzi m.in. o szybkie rozwiązywanie problemów związanych z własnością gruntów.
Studia podyplomowe będą prowadzone na Wydziale nauk o Ziemi i gospodarki przestrzennej Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu

W czasie zajęć w Rybniku uczestnicy studiów rowerowych z pewnością przyjrzą się naszym rybnickim bulwarom biegnącym wzdłuż Nacyny Zdj. Wacław Troszka

- Oferta studiów podyplomowych jest skierowana do osób planujących podjąć lub kontynuować zatrudnienie na stanowisku urzędniczym, związanym z koordynacją lokalnej polityki rowerowej, jak również dla osób planujących podjąć zatrudnienie w firmach opracowujących dokumenty strategiczne z zakresu polityki rowerowej. Dwusemestralne studia obejmują wykłady, konwersatoria, zajęcia praktyczne i zajęcia terenowe prowadzone przez pracowników uniwersytetu oraz praktyków z zakresu planowania przestrzennego, studiów miejskich, prawa i inżynierii ruchu – czytamy w komunikacie prasowym rybnickiego urzędu miasta.

Opłata za jeden semestr wynosi 2 444 zł, a za całe dwusemestralne studia 4 888 zł. Liczba zajęć, które odbędą się w Rybniku (sale Kampusu przy ul. Rudzkiej + zajęcia w terenie) będzie uzależniona od miejsc zamieszkania uczestników studiów.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry