Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnik w unijnym komiksie

Rybnik w unijnym komiksie

18.01.2024 Miasto

Zabytkowa kopalnia Ignacy, a być może i inne charakterystyczne dla Rybnika miejsca i obiekty staną się tłem dla wydarzeń, o których opowie tegoroczne wydanie przygodowego komiksu, powstającego pod auspicjami Komisji Europejskiej. Zostanie wydany w kilku wersjach językowych m.in. po śląsku.

W czasie dzisiejszej konferencji prasowej w Zabytkowej Kopalni "Ignacy" o jej i Rybnika związkach z Unią Europejską, a także o powstającym unijnym komiksie opowiedzieli; od lewej: rysownik Rafał Szłapa, dyrektor Zabytkowej Kopalni "Ignacy" Marek Gołosz, wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk oraz Sebastian Rysz przedstawiciel Komisji Europejskiej. Zdj. Wacław Troszka

Od czterech lat z inicjatywy polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej jest wydawany komiks Paneuropa, nawiązujący do ważnych dla Polaków zagadnień i wydarzeń. W fabularnych opowieściach, jak to w komiksach pojawiają się postaci fantastyczne, a nawet superbohaterzy. Tegoroczne wydanie będzie miało swoją premierę we wrześniu, w czasie Targów Książki w Katowicach, a motywem przewodnim rysunkowej opowieści będzie 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej. Niektóre z narysowanych w nim wydarzeń dziać się będą w Rybniku, m.in. na kopalni Ignacy w Niewiadomi, którą z pomocą unijnych funduszy wyremontowano i zmodernizowano, przekształcając w placówkę muzealno-edukacyjną.

Rafał Szłapa i jego okazjonalny rysunek z Ignacym w tle. Zdj. Wacław Troszka

Miasto Rybnik jest jednym z kilku partnerów tego ciekawego przedsięwzięcia, które wspiera też Czeladź oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów. Dlatego w komiksie zaistnieje też m.in. kopalnia Saturn w Czeladzi.
Za fabułę i scenariusz odpowiada Dominik Szcześniak, który w unijnym komiksie zadebiutował w ubiegłym roku, tworząc opowieść związaną z przyjęciem przez Polaków tysięcy wojennych uchodźców z Ukrainy. Kolejną stworzoną przez niego historię i postaci zilustruje przynajmniej trzech zawodowych rysowników, tworzących komiksy: Grzegorz Pawlak, Robert Służały i pochodzący z Bielska-Białej Rafał Szłapa, który w komiksowym projekcie bierze udział po raz czwarty. Ten ostatni o zespołowym tworzeniu tego komiksu opowiedział dzisiaj w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w kopalni Ignacy. Później w budynku dawnej kopalnianej sprężarkowni poprowadził warsztaty z rysowania komiksu, w których wzięło udział 20 uzdolnionych plastycznie uczniów z pięciu rybnickich szkół średnich. Nie wykluczone, że wyjątkowo utalentowani młodzi ludzie wezmą udział w tworzeniu komiksu.

20 uczniów rybnickich szkół średnich wzięło dzisiaj w komiksowych warsztatach, które na Ignacym poprowadził doświadczony komiksiarz Rafał Szłapa. Zdj. Wacław Troszka

- Jestem tu pierwszy raz i jestem oczarowany i miejscem, i tą kopalnianą zabudową, i wnętrzami tych budynków. To wszystko robi niesamowite wrażenie. Na pewno wykorzystam dokumentację zdjęciową, którą dzisiaj sobie wykonam i pewnie pojawię się tu jeszcze nie raz - mówił dzisiaj Rafał Szłapa.

Na podstawie przesłanego mu materiału zdjęciowego z Ignacego Szłapa wykonał wcześniej rysunek stanowiący „oprawę graficzną” dzisiejszej konferencji.
Wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk przypomniał najważniejsze miejskie inwestycje zrealizowane z finansową pomocą Unii Europejskiej. Rozpoczął od budowy kanalizacji sfinansowanej w dużym stopniu jeszcze przez fundusz przedakcesyjne. Przypomniał też o oddolnej inicjatywie byłych pracowników kopalni Ignacy, którzy zaangażowali się w ochronę wyposażenia nieczynnej już kopalni w latach, gdy dawny zakład górniczy został praktycznie pozostawiony sam sobie. Z kolei Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni ”Ignacy”, podkreślił fakt, że zrewitalizowana kopalnia znów służy okolicznym mieszkańcom, którzy korzystają m.in. z urządzonego na jej terenie placu zabaw.

Pierwszym zadaniem młodych rysowników było narysowanie swojego superbohatera. Zdj. Wacław Troszka

Unijny komiks ukaże się w nakładzie około 10 tys. egzemplarzy i będzie kolportowany za darmo w czasie wrześniowych Targów Książki w Katowicach, a potem również w Rybniku.

 

do góry