Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnik przeciw przemocy. W sobotę ważna konferencja w (..)

Rybnik przeciw przemocy. W sobotę ważna konferencja w bibliotece

23.11.2023 Miasto

Rocznie ok. 200 tys. osób w Polsce pada ofiarą przemocy. Rybnicka Rada Kobiet, Europoseł Łukasz Kohut, Prezydent Piotr Kuczera oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zapraszają na Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałaniu Przemocy Wobec Kobiet „Za ścianą”, który odbędzie się w sobotę, 25 listopada.

Rybnik przeciw przemocy. Zdj. pixabay

- Rocznie ok. 200 tys. osób w Polsce pada ofiarą przemocy, większość stanowią kobiety. Są nagabywane, poklepywane, bite, poniżane, gwałcone, molestowane. Do tego dochodzi przemoc psychiczna i ekonomiczna. Często nie potrafimy się bronić - około 400 kobiet rocznie umiera w wyniku przemocy: są zabijane lub popełniają samobójstwo. Jak się uwolnić z toksycznego, przemocowego związku? Jak mówić „nie”? Jak pomóc sobie i jak prosić o pomoc - psycholożkę, policjantkę, prawniczkę? Jak pomóc przyjaciółce, sąsiadce, koleżance z pracy? Jak z nią rozmawiać? Nie musimy być ofiarami. Dajmy sobie i innym dziewczynom skuteczne narzędzia przeciwdziałania przemocy! - opisują problem przemocy organizatorzy przedsięwzięcia. 

-  Ostatnio usłyszałem takie zdanie: edukacja, to szczepionka na przemoc. Uważam, że to stwierdzenie jest bardzo prawdziwe. Jestem przekonany, że ta konferencja będzie tego dowodem. Im więcej kobiety będą wiedziały o mechanizmach dotyczących przemocy, tym lepiej będą mogły ocenić swoje relacje z najbliższymi - mówi Piotr Kuczera prezydent Rybnika -  życzę wszystkim kobietom, które dziś mierzą się z trudnymi relacjami, żeby znalazły siłę i wsparcie do walki o siebie i nowe, zdrowe związki - podsumowuje Piotr Kuczera.   

W ramach akcji społecznej 24 listopada (piątek) miało odbyć się spotkanie autorskie z Anną Dudek, autorką książki „Znikając”, ale zostało przesunięte na inny termin, z powodów niezależnych od organizatora.

Plan konferencji „Za ścianą” (sobota, 25 listopada)

  • godz. 10.00 - otwarcie konferencji (Piotr Kuczera -  Prezydent Miasta Rybnika, Łukasz Kohut - Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku).
  • godz. 10:00 - 11:15 Historie prawdziwe (prowadzenie: Monika Sokołowska, Radio90) Anna Dudek, dziennikarka i autorka książki „Znikając”Justyna Żukowska-Gołębiewska, psycholożka, psychotraumatolożka, interwentka kryzysowa, specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy domowej, ekspertka ds. przemocy poseparacyjnej, prezeska Ogólnopolskiego Stow. Dla Naszych Dzieci, profesor Daniel Boduszek, polsko-brytyjski psycholog kryminalny, wykładowca akademicki związany z Uniwersytetem SWPS. 

-  O czym będziemy rozmawiać? O rzeczywistości polskich rodzin, kobiet, matek, dzieci, a także mężczyzn, którzy - pomimo zmian kulturowo-społecznych - nadal doświadczają przemocy. To, co zmienia się najwolniej, to przekonania i wdrukowane schematy co do ról społecznych i praw określonej grupy (kobiety, dzieci, mężczyźni). Historie przedstawione w książce Anny Dudek są doskonałym przykładem na to, że niezależnie od wyznawanej religii, pozycji społecznej, zawodu czy zasobów poznawczych, kobiety, które decydują się zostać matkami, są pozostawiane same sobie. Porozmawiamy również o przemocy poseparacyjnej oraz transseparacyjnej - to ważny temat, o którym wciąż mało się mówi -  informuje Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.

  • godz. 11:15 - 12:00 Projekt „Koleżanki Sąsiadki” (prowadzenie: Marta Lempart, Ogólnopolski Strajk Kobiet)Hanna Kustra i Rybnicka Rada Kobiet oraz Agnieszka Czerederecka i Joanna Wolska, Ogólnopolski Strajk Kobiet
  • godz. 12:00 - 12:15 Przerwa kawowa
  • godz. 12:15 - 13:30 Konwencja stambulska a sprawa polska (prowadzenie: Renata Kim, Newsweek) Anna Piotrowska, prawniczka z Rybnika, działaczka na rzecz kobietŁukasz Kohut, eurodeputowany, reporter, sprawozdawca i promotor Konwencji stambulskiej dla Unii Europejskiej, dr Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich w latach 2017-2022 Marta Lempart, Ogólnopolski Strajk Kobiet.

- 1 października 2023 roku w życie weszła Konwencja stambulska. Po miesiącach zabiegów dyplomatycznych, pracy nad raportem oraz negocjacji, Rada Unii Europejskiej ratyfikowała konwencję antyprzemocową, która stała się częścią polskiego prawa. To wielki sukces i dodatkowy parasol ochronny dla Polek. Co to oznacza dla naszych mam, babć, córek i narzeczonych, wobec których przemoc wymierzana jest w nieproporcjonalnie dużym stopniu? Zapraszamy na panel prawny konferencji, podczas którego eksperci opowiedzą o praktycznych aspektach dodatkowej ochrony - informują organizatorzy. 

  • godz. 13:30 - 14:00 Poczęstunek dla uczestników konferencji oraz rozmowy w kuluarach
  • godz. 14:00 - 15:15 Życie po przeŻyciu (prowadzenie: Aleksandra Klich-Siewiorek, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna)Jak wyjść z trudnej relacji? Decyzja i co dalej? Życie po traumie. Nowy początek. Rozmowa z udziałem doktor Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej, psycholożki i psychoterapeutki uzależnień, autorki wielu książek oraz profesor Katarzyny Popiołek dr hab. nauk humanistycznych, profesorki Uniwersytetu SWPS, psycholożki społecznej. 
  • godz. 15:15-15:45 Przerwa na kawę, rozmowy, podpisywanie książek
  • godz. 16:00 Zakończenie konferencji - Aleksandra Klich-Siewiorek.

Szczegółowe informacje na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Przemoc jest zjawiskiem demokratycznym
Przemoc jest zjawiskiem demokratycznym

Przemoc jest zjawiskiem demokratycznym

do góry