Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnik pozbywa się pieców węglowych w budynkach (..)

Rybnik pozbywa się pieców węglowych w budynkach mieszkalnych na masową skalę

22.02.2023 Miasto

Na masową skalę Rybnik pozbywa się pieców węglowych w budynkach mieszkalnych. Już mniej niż 20 procent lokali Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku wykorzystuje węgiel jako źródło ciepła. A jeszcze nieco ponad dwa lata temu ogrzewanie starego typu funkcjonowało w prawie 60 procent lokali.

Boguszowice po termomodernizacji. Zdjęcie Podronowany 

Poprawa bilansu to efekt intensywnych działań modernizacyjnych w ostatnich latach - w administrowanych przez ZGM budynkach od kilku lat przestarzałe piece węglowe wymieniane są na źródła ciepła niegenerujące problemu „niskiej emisji”. Prowadzone są też termomodernizacje, dzięki którym zmniejsza się zapotrzebowanie budynków na energię cieplną.

- Skala prowadzonych działań jest naprawdę duża. W 2022 roku wymieniliśmy 430 źródeł ciepła w mieszkaniach i lokalach użytkowych. Łączna wartość tych inwestycji to prawie 26 milinów złotych. Na początku tego roku zakończyliśmy wymianę 92 źródeł ciepła w kolejnych budynkach. W trakcie są prace w budynkach przy ulicy Ogrodowskiego 9, św. Wawrzyńca 6, Przemysłowej 23 A, w których wymienionych zostanie 36 źródeł ciepła - informuje Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.

W zarządzie rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej jest w tej chwili 238 budynków, w których znajduje się 4519 mieszkań i lokali użytkowych. 158 budynków już stermomodernizowano, w 175 ogrzewanie jest ekologiczne, a w trakcie termomodernizacji wraz z wymianą źródeł ciepła są 3 budynki. Źródła ciepła w zasobie ZGM na chwilę obecną prezentują się następująco:

  • Ogrzewanie elektryczne: 24
  • Ogrzewanie węglowe: 847
  • Ogrzewanie sieciowe: 1529
  • Ogrzewanie gazowe: 2092
  • Ogrzewanie olejowe: 17
  • Ogrzewanie na pelet: 2
  • Pompa ciepła: 8

- Do końca 2023 planujemy jeszcze wymianę 213 źródeł ogrzewania, a w latach 2024-2027 planowana jest wymiana kolejnych 450 źródeł węglowych - dodaje Artur Gliwicki.

- Walka ze smogiem jest kosztowna. To pełne zaangażowania działania mieszkańców i Miasta w wielu obszarach. Zmiany zaczęliśmy od naszej infrastruktury, przygotowaliśmy konkretny plan inwestycji, który konsekwentnie realizujemy - wyjaśnia prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Antysmogowe działania miasta i mieszkańców przynoszą efekty - stan powietrza w Rybniku, pomimo zdarzających się jeszcze, także w ostatnim czasie, przekroczeń - poprawia się. Średnioroczne stężenie pyłu PM10 osiągnęło najniższy wynik w historii pomiarów (Coraz lepsze powietrze w Rybniku).

Liczne inwestycje w miejskim zasobie mieszkaniowym oraz w budynkach użyteczności publicznej (m.in. termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła
w budynkach ZGM) zostały docenione w rankingu miast na prawach powiatu wydających najwięcej na poprawę jakości powietrza, w którym Rybnik zajął pierwsze miejsce

Warto zwrócić uwagę na skalę podejmowanych działań w zasobie komunalnym miasta administrowanym przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku w perspektywie wieloletniej.

W latach 2015-2019 wydano ponad 21 mln zł na termomodernizację 44 wielorodzinnych budynków komunalnych i likwidację 861 pieców węglowych (tzw. „kopciuchów”).

W 2020 roku zlikwidowano 66 pieców węglowych, a wartość zrealizowanych inwestycji wraz z termomodernizacjami wyniosła prawie 3,5 mln zł.

Rok 2021 to realizacja inwestycji termomodernizacyjnych w 55 budynkach (dzielnica Boguszowice i Niedobczyce), w których wymieniono 1242 źródła ciepła (łączna liczba mieszkań i lokali użytkowych w budynkach), wartość inwestycji: 45 192 187,97 zł. Zakończono również kompletną modernizację budynku wraz z wymianą źródeł ciepła przy ul. Bolesława Chrobrego 13 (wartość inwestycji: 6 472 426,81 zł), w którym wymieniono 8 źródeł ciepła.

W 2022 roku wymieniono 430 źródeł ciepła w mieszkaniach i lokalach użytkowych. Łączna wartość tych inwestycji wraz z termomodernizacjami to prawie 26 milionów złotych.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry