Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnik będzie podlewał wodą z basenu

Rybnik będzie podlewał wodą z basenu

30.08.2022 Miasto

Rybnik nie chce marnować wody. W tym roku, po raz pierwszy miasto zagospodaruje spuszczaną dotąd basenową wodę, którą pracownicy Zieleni Miejskiej będą wykorzystywać do podlewania. 

Rybnik wykorzysta wodę z basenu w Chwałowicach. Zdj. Michał Koczy

W obliczu postępujących zmian klimatycznych, zasoby wody są cenniejsze niż kiedykolwiek, stąd pomysł, by - tak jak ma to miejsce w kilku innych polskich miastach - nieużywaną już wodę z basenu wykorzystać do podlewania zieleni.

- W ten sposób zagospodarowana zostanie woda z basenu w dzielnicy Chwałowice. Woda zostanie pobrana i przewieziona cysterną samochodową przez Rybnickie Służby Komunalne do bazy Zarządu Zieleni Miejskiej, przy ulicy Pod Lasem - wyjaśnia Dariusz Targański, kierownik Działu Techniczno-Mechanicznego ZZM.

- Tam woda zostanie spuszczona do zbiornika wody deszczowej i wymieszana z zebraną wcześniej deszczówką. Tak przygotowana, rozcieńczona woda posłuży do podlewania nasadzeń, produkowanych na terenie bazy ZZM.

Woda z basenu w Chwałowicach zostanie przewieziona na teren bazy Zarządu Zieleni Miejskiej. Zdj. Michał Koczy

Podlewanie odbywa się na bieżąco, według potrzeb związanych z pogodą - im cieplej tym więcej podlewania. Po zmieszaniu z deszczówką wody z basenu w Chwałowicach powinno wystarczyć do końca roku, gdyż na bieżąco będzie uzupełniana deszczówką zbieraną systemowo.

Warto dodać, że Zarząd Zieleni Miejskiej do podlewania nasadzeń na terenie swojej bazy, zużywa szacunkowo około 1500 m3 wody deszczowej i około 500m3 wody z sieci PWiK. Pojemność zbiornika na deszczówkę to 350m3 - teraz zbiornik ten uzupełniony będzie do maksimum wodą z chwałowickiego basenu.

Opracowanie Redakcja

 

do góry