Rybniczanka w Sejmie o profilaktyce otyłości

02.06.2026 Edukacja

W Sejmie odbyła się III Konferencja Dialogu Międzysektorowego Stop Otyłości – „Od deklaracji do czynów na rzecz profilaktyki otyłości i jej powikłań”, zorganizowana przez Partnerstwo Stop Otyłości. Uczestniczyli w niej lekarze, eksperci zdrowia publicznego, przedstawiciele administracji państwowej, organizacji społecznych i samorządów oraz młodzi aktywiści zaangażowani w działania na rzecz zdrowia. 

Rybniczanka Dorota Zygmunt (z lewej) i Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum. Zdj. Arch. pryw.

W konferencji uczestniczyła również Rybniczanka Dorota Zygmunt, ambasadorka dobrej zmiany, pacjentka lecząca otyłość, blogerka #nienażarty, przedstawicielka sekcji Otyłość – fundacji „To Się Leczy”, od lat zaangażowana w działania edukacyjne i społeczne na rzecz osób chorujących na otyłość.

– Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano, że otyłość jest chorobą przewlekłą, a nie problemem estetycznym czy efektem „braku silnej woli”. Eksperci przypomnieli, że w Polsce z otyłością żyje już ok. 9 milionów osób, a choroba wiąże się z ponad 200 powikłaniami, m.in. kardiologicznymi, metabolicznymi i onkologicznymi. Szczególnie poruszający był temat dzieci i młodzieży, bo według prezentowanych danych nawet do 30% dzieci w wieku szkolnym zmaga się z nadmierną masą ciała lub otyłością. A w kontekście pogłębiającego się kryzysu demograficznego eksperci zwracali uwagę, że jednym z najważniejszych wyzwań staje się dziś nie tylko liczba przyszłych pokoleń, ale przede wszystkim ich zdrowie – zauważa Dorota Zygmunt.

Ważnym elementem konferencji był również głos młodych ludzi. Zdj. Materiały prasowe Partnerstwa Stop Otyłości

Ważnym elementem konferencji był również głos młodych ludzi. Podczas debaty „Zrozumieć Zetki: jak młodzi widzą otyłość i jak wspólnie budować zdrową przyszłość?” młodzi aktywiści społeczni i zdrowotni otwarcie mówili o problemie wszechobecnej wysokoprzetworzonej żywności oraz potrzebie tworzenia przestrzeni, które wspierają zdrowe wybory i dobre nawyki już od najmłodszych lat. 

Jednym z kluczowych tematów konferencji była rola samorządów w profilaktyce otyłości i budowaniu zdrowych społeczności lokalnych.

- Eksperci podkreślali, że to właśnie miasta i gminy mają realny wpływ na codzienne nawyki mieszkańców, dostęp do aktywności fizycznej, edukacji zdrowotnej oraz lokalnych programów wsparcia - podkreśla Dorota Zygmunt. 

Wśród rekomendowanych kierunków działań znalazły się: 

  • rozwijanie lokalnych programów profilaktycznych i zdrowotnych
  • organizowanie wydarzeń promujących zdrowie, aktywność fizyczną i zdrowe nawyki w sposób wspierający i niewykluczający osób będących w procesie leczenia otyłości
  • tworzenie przestrzeni integracji i aktywizacji mieszkańców sprzyjających dobrostanowi psychicznemu i trwałej zmianie stylu życia
  • edukacja zdrowotna dzieci i młodzieży
  • zwiększanie dostępności poradnictwa dietetycznego i edukacyjnego
  • budowanie lokalnych partnerstw na rzecz zdrowia publicznego

Konferencję zainaugurowała wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska. Zdj. Materiały prasowe Partnerstwa Stop Otyłości

Konferencja zainaugurowana przez wicemarszałkinię Sejmu Monikę Wielichowską, z udziałem m.in. przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego czy Ministerstwa Zdrowia, pokazała - jak zauważa Rybniczanka - że skuteczna profilaktyka otyłości wymaga współpracy państwa, środowiska medycznego, organizacji społecznych oraz samorządów, które coraz częściej stają się miejscem realnej zmiany społecznej. 

– Bo zdrowe miasto to nie tylko infrastruktura. To przede wszystkim mieszkańcy, którzy mają dostęp do wiedzy, wsparcia i przestrzeni do budowania zdrowego życia – podsumowuje Dorota Zygmunt, ambasadorka dobrej zmiany.

Dorota Zygmunt, prof. Karolina Kłoda, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości i Elżbieta Brzozowska. Zdj. Arch. pryw.

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Gruba zmiana, czyli zdrowsze życie Rybniczanki
Gruba zmiana, czyli zdrowsze życie Rybniczanki

Gruba zmiana, czyli zdrowsze życie Rybniczanki

Ambasadorzy zmiany w rybnickim kalendarzu
Ambasadorzy zmiany w rybnickim kalendarzu

Ambasadorzy zmiany w rybnickim kalendarzu