Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniczanie szukali pracy w Okrąglaku

Rybniczanie szukali pracy w Okrąglaku

20.04.2023 Miasto

- Nie ma zbyt wielu ofert dla kobiet, szczególnie dla kobiet w naszym wieku, czyli tuż przed 50., z 2,3-letnią przerwą w pracy. Szukamy głównie pracy biurowej, ale nie tylko. Razem wysyłamy CV w różne miejsca i nie zostałyśmy nawet zaproszone na rozmowy. Jest trudno… - mówią dwie niepracujące rybniczanki, które szukały dziś zatrudnienia na 22 Targach Pracy zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku.

Targi odbyły się dziś (20 kwietnia) w Okrąglaku, czyli w Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Rybniku. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Wystawcy zaprezentowali w sumie 1.114 miejsc pracy, z czego PUP w Rybniku przygotował ich 434.

- Osoby zainteresowane znalezieniem zatrudnienia mogą ubiegać się o pracę na takich stanowiskach, jak kierownik ds. zarządzania i handlu, specjalista ds. sprzedaży ze znajomością języka niemieckiego, włoskiego, francuskiego lub niderlandzkiego, pracownik ds. finansów, kierowca kat. C+E, spawacz, elektryk, kasjer-sprzedawca, mechanik pojazdów, ale też kucharz, cukiernik, czy stylistka paznokci - wylicza Dorota Małyszko, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku, która podkreśla, że udział w targach jest jedną z najbardziej efektywnych form poszukiwania pracy.

- Ułatwia nawiązanie kontaktów z pracodawcami, pozwala na uzyskanie informacji na temat specyfiki pracy w danej firmie, a także umożliwia bezpośrednie aplikowanie na dane stanowisko. Jest to też doskonała okazja do pozyskania przez pracodawców przyszłych pracowników, do poznania firm, ale również do zmiany miejsca pracy - przekonuje Dorota Małyszko.

Rybniczanie szukali pracy w Okrąglaku. Zdj. (S)

W targach wzięli udział pracodawcy, ale też przedstawiciele agencji pracy oraz Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Rybniku. W sumie - 33 wystawców, w tym przedstawiciele największych firm z naszego regionu, m.in. Cargo, Tenneco, Dino i Auchan, Eko-Okna, Sego czy rybnicki ZUS. W „strefie mundurowej” oferty zatrudnienia przygotowały: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku, Komenda Miejska Policji w Rybniku oraz Zakład Karny w Jastrzębiu Zdroju.

Można było znaleźć pracę na stanowisku funkcjonariusza służby więziennej. Zdj. (S)

Były też propozycje dla osób z niepełnosprawnościami m.in. na stanowiska sprzedawcy i krawcowej, ale też oferty dla seniorów oraz Ukraińców.

- Zainteresowanie pracą wśród uchodźców jest duże, a dzięki przygotowanej ofercie, mogą oni wybrać dla siebie najlepsze propozycje. Oferujemy 35 wakatów, a wymogiem jest komunikatywna znajomość języka polskiego. To m.in. sprzedawca, kelner, pracownik ogólnobudowlany, spawacz - wyjaśnia Dorota Małyszko.

Targi odbyły się w auli Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Rybniku, a w otwarciu wzięli udział prezydent Piotr Kuczera i starosta powiatu Damian Mrowiec oraz dyrektor rybnickiego PUP Anna Michalczyk:

- Liczę, że pracodawcy znajdą tu dziś dobrych pracowników, a osoby poszukujące zatrudnienia skorzystają z tej oferty - mówiła dyrektor PUP.

Targi otworzyli przedstawiciele miasta, powiatu i PUP. Zdj. (S)

Targi Pracy w Okrąglaku

15 zdjęć

33 wystawców, w tym przedstawiciele największych firm z naszego regionu, przygotowało ponad 1000 ofert pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy z Rybnika i powiatu rybnickiego, uczestników Targów Pracy. Odbyły się one dziś (20 kwietnia) w Okrąglaku.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry