Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniczanie będą jeździć hybrydowymi autobusami

Rybniczanie będą jeździć hybrydowymi autobusami

11.08.2022 Miasto

Pełne hybrydy, czyli autobusy korzystające jednocześnie z dwóch rodzajów napędów - spalinowego i elektrycznego mają pojawić się na ulicach Rybnika. W oczekiwaniu na podpisanie umowy na dofinansowanie autobusów wodorowych, spółka Komunikacja Miejska Rybnik ogłosiła właśnie przetarg na dostawę 11 autobusów hybrydowych o długości 12 metrów.

Nowe autobusy mają mieć napęd hybrydoway. Zdj. Aleksander Król

11 nowych rybnickich autobusów ma mieć napęd hybrydowy. Technologia ta łączy dwa rodzaje silników w jednym pojeździe. Połączenie napędu spalinowego z elektrycznym umożliwia przejechanie kilkuset metrów wyłącznie na silniku elektrycznym, czyli zeroemisyjnie.

- Oznacza to tyle, że np. ruszając z przystanku autobus nie będzie emitował szkodliwych substancji, a więc pasażerowie będą komfortowo oczekiwali na przystankach - wyjaśnia Łukasz Kosobucki, prezes spółki Komunikacja Miejska Rybnik.

- Da to również oszczędność paliwa na poziomie 15-20 procent. Doświadczenie zdobyte podczas obsługi linii autobusami elektrycznymi, które kursują po Rybniku od tego roku potwierdziło, że nowe, nieznane dotąd rozwiązania w zakresie układu wnętrza pojazdu doskonale się w Rybniku sprawdzają - zapewnia prezes.

Miasto dokonało jednak kilku modyfikacji - np. dając sobie możliwość większej elastyczności w wyglądzie wnętrza oraz w pojazdach trzydrzwiowych zamówione zostały trzecie drzwi również otwierane na zewnątrz (w „elektrykach” tylko środkowe są w ten sposób otwierane).

Autobusy wyposażone będą w:

  • klimatyzację,
  • białe czytelne tablice informacyjne,
  • defibrylatory AED,
  • alkomaty
  • pełne kabiny kierowców.
  • Planowane jest również, by wszystkie kasowniki umożliwiały płatność kartą bankomatową.

Jako ciekawostkę warto dodać, że dwa pojazdy będą wyposażane w standardzie pojazdów lokalnych, tj. wyższe, miękkie siedzenia z pasami, półki bagażowe oraz dwoje drzwi.

Zamawiane autobusy będą dostosowane do linii miejskich, a gdy zapotrzebowanie na pojazdy będzie mniejsze, będzie można wynająć takie pojazdy np. na wycieczkę szkolną.

- Chcielibyśmy, aby pojazdy wyjechały na początku przyszłego roku, jednak patrząc na sytuację gospodarczą, która panuje od lutego, dostawy mogą się opóźnić - zaznacza prezes Kosobucki.

Otwarcie ofert przetargowych zaplanowano na 23 sierpnia.

Autobusy wodorowe w Rybniku 

Przypomnijmy - Rybnik otrzymał 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 20 autobusów wodorowych. Zgodnie z planem, pierwsze autobusy wodorowe powinny wyjechać na ulice Rybnika w II kwartale przyszłego roku.

Warto dodać, że nieco wcześniej, bo już w I kwartale 2023 roku przy ul. Budowlanych 6 ma powstać ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru samochodów osobowych i autobusów. Autobusy wodorowe nie emitują żadnych zanieczyszczeń, a jedynym produktem ubocznym reakcji jest czysta para.

Opracowanie Redakcja

do góry