Rybniczanie będą jeździć hybrydowymi autobusami
Pełne hybrydy, czyli autobusy korzystające jednocześnie z dwóch rodzajów napędów - spalinowego i elektrycznego mają pojawić się na ulicach Rybnika. W oczekiwaniu na podpisanie umowy na dofinansowanie autobusów wodorowych, spółka Komunikacja Miejska Rybnik ogłosiła właśnie przetarg na dostawę 11 autobusów hybrydowych o długości 12 metrów.
11 nowych rybnickich autobusów ma mieć napęd hybrydowy. Technologia ta łączy dwa rodzaje silników w jednym pojeździe. Połączenie napędu spalinowego z elektrycznym umożliwia przejechanie kilkuset metrów wyłącznie na silniku elektrycznym, czyli zeroemisyjnie.
- Oznacza to tyle, że np. ruszając z przystanku autobus nie będzie emitował szkodliwych substancji, a więc pasażerowie będą komfortowo oczekiwali na przystankach - wyjaśnia Łukasz Kosobucki, prezes spółki Komunikacja Miejska Rybnik.
- Da to również oszczędność paliwa na poziomie 15-20 procent. Doświadczenie zdobyte podczas obsługi linii autobusami elektrycznymi, które kursują po Rybniku od tego roku potwierdziło, że nowe, nieznane dotąd rozwiązania w zakresie układu wnętrza pojazdu doskonale się w Rybniku sprawdzają - zapewnia prezes.
Miasto dokonało jednak kilku modyfikacji - np. dając sobie możliwość większej elastyczności w wyglądzie wnętrza oraz w pojazdach trzydrzwiowych zamówione zostały trzecie drzwi również otwierane na zewnątrz (w „elektrykach” tylko środkowe są w ten sposób otwierane).
Autobusy wyposażone będą w:
- klimatyzację,
- białe czytelne tablice informacyjne,
- defibrylatory AED,
- alkomaty
- pełne kabiny kierowców.
- Planowane jest również, by wszystkie kasowniki umożliwiały płatność kartą bankomatową.
Jako ciekawostkę warto dodać, że dwa pojazdy będą wyposażane w standardzie pojazdów lokalnych, tj. wyższe, miękkie siedzenia z pasami, półki bagażowe oraz dwoje drzwi.
Zamawiane autobusy będą dostosowane do linii miejskich, a gdy zapotrzebowanie na pojazdy będzie mniejsze, będzie można wynająć takie pojazdy np. na wycieczkę szkolną.
- Chcielibyśmy, aby pojazdy wyjechały na początku przyszłego roku, jednak patrząc na sytuację gospodarczą, która panuje od lutego, dostawy mogą się opóźnić - zaznacza prezes Kosobucki.
Otwarcie ofert przetargowych zaplanowano na 23 sierpnia.
Autobusy wodorowe w Rybniku
Przypomnijmy - Rybnik otrzymał 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 20 autobusów wodorowych. Zgodnie z planem, pierwsze autobusy wodorowe powinny wyjechać na ulice Rybnika w II kwartale przyszłego roku.
Warto dodać, że nieco wcześniej, bo już w I kwartale 2023 roku przy ul. Budowlanych 6 ma powstać ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru samochodów osobowych i autobusów. Autobusy wodorowe nie emitują żadnych zanieczyszczeń, a jedynym produktem ubocznym reakcji jest czysta para.
Opracowanie Redakcja