Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnickie wakaty dla mamy i taty

Rybnickie wakaty dla mamy i taty

02.05.2023 Miasto

Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. Chcesz zapewnić dzieciom bezpieczny dom, opiekę i miłość? Przyjdź w majowy piątek na spotkanie do Halo! Rybnik i dowiedz się więcej!

Rybnickie wakaty dla mamy i taty. Zdj. ilustracyjne Pixabay

Każdego roku pracownicy Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku podejmują starania, by propagować rodzicielstwo zastępcze oraz pozyskiwać kandydatów na przyszłych rodziców zastępczych.

- Aktualnie Rybnik boryka się z problemem zbyt małej liczby rodzin zastępczych, mogących zapewnić opiekę dzieciom, które tego potrzebują. Obecnie na terenie miasta funkcjonuje około 150 rodzin zastępczych, gdzie przebywa około 300 dzieci, które z różnych przyczyn życiowych nie mogą pozostawać w swoim środowisku rodzinnym - mówi Arkadiusz Andrzejewski, dyrektor Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku.

Wiele dzieci nie wie, co to bezpieczny dom, w którym można się rozwijać i bawić.

"Jeśli jesteś zainteresowany tematyką rodzicielstwa zastępczego, masz pytania, nie wiesz czy sobie poradzisz, zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku pod numerem 32 424 04 35. Jeśli się wahasz i zastanawiasz nad tym czy dasz radę - to już sygnał, że w Twoim sercu zapaliła się iskra, by pomóc tym najbardziej bezbronnym i spragnionym miłości małym ludziom. Czekamy na Was!" - piszą na swoim profilu na FB pracownicy Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku.

Materiały promocyjne

Rodziną zastępczą może zostać małżeństwo, jak i osoba stanu wolnego. Opiekunami mogą być osoby, które korzystają z pełni praw obywatelskich i mieszkają na stałe na terytorium Polski, o ile nie zdiagnozowano u nich chorób, które uniemożliwiają odpowiednią opiekę nad dzieckiem.

- Równie istotne są ich warunki mieszkaniowe. Jeżeli dana osoba lub małżeństwo zostanie zakwalifikowana jako potencjalna rodzina zastępcza musi przejść odpowiednie szkolenie, które trwa ok. 3 miesięcy. Po zakończeniu procedury kwalifikacyjnej kandydaci oczekują na dziecko. Po zapoznaniu się dziecka i rodziny zastępczej rozpoczyna się procedura sądowa. W tym celu należy złożyć wniosek o ustanowienie opieki - precyzuje Arkadiusz Andrzejewski.

KAMPANIA SPOŁECZNA „RYBNICKIE BAJTLE”

Maj w Rybniku upłynie pod znakiem kampanii społecznej „Rybnickie Bajtle”. Jej celem jest pozyskanie nowych kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej poprzez edukację na temat tego, czym jest rodzicielstwo zstępcze. Elementem kampanii będzie cykl spotkań informacyjnych w Punkcie Informacji Miejskiej Halo! Rybnik, ale też impreza rodzinna organizowana 26 maja w Kampusie przez Teatr Ziemi Rybnickiej i Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku oraz zaplanowany na 30 maja - Dzień Otwarty Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku.

SPOTKANIA PRZY KAWIE Z RODZINĄ ZASTĘPCZĄ

W każdy piątek maja od 12.00 do 18.00 w Halo! Rybnik będą się odbywały "Spotkania przy kawie z rodziną zastępczą", mające na celu przybliżenie codzienności rodzicielstwa zastępczego. Będzie okazja do tego, by porozmawiać z osobami, które pełnią funkcję rodziny zastępczej oraz dowiedzieć się więcej na temat procedury kwalifikacyjnej na rodzinę zastępczą.

Materiały prasowe
INTEGRACYJNY PIKNIK RODZINNY W PARKU TEMATYCZNYM NAD NACYNĄ

26 maja, w godzinach od 16.00 do 19.00 odbędzie się impreza rodzinna na terenie Parku Tematycznego nad Nacyną. W programie: występ Teatru Maszkaron „Bajki Pana La Fontaine’a”, koncert zespołu wokalno-instrumentalnego Remedium oraz ukraińskiego zespołu Czornobrywc’i. Ponadto zaplanowano animacje teatralne, dmuchańce, strefę gastronomiczną, zabawy dla dzieci i kącik plastyczny.

- Podczas pikniku czynne będzie stanowisko, przy którym będą udzielane informacje na temat rodzicielstwa zastępczego i tego, jakie formy opieki i pieczy zastępczej są obecnie w naszym mieście niezbędne. Planowany jest również występ dzieci z piosenką promującą pieczę zastępczą, która będzie motywem przewodnim działań promocyjnych - zachęca do udziału Arkadiusz Andrzejewski.

Mowa o utworze skomponowanym przez pracowników ośrodka, profesjonalnych muzyków oraz dzieci pozostających pod opieką rybnickich rodzin zastępczych. To efekt dofinansowanego przez Miasto Rybnik projektu Muzyczna DOBROstka.

DZIEŃ OTWARTY ORPZ NA FINAŁ KAMPANII

Podsumowanie kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze zaplanowano na 30 maja, kiedy to przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

- W Halo! Rybnik, jak i w naszej siedzibie przy ul. Miejskiej 13 B planujemy akcję informacyjną dotyczącej pieczy zastępczej - podsumowuje Arkadiusz Andrzejewski.

Osoby chcące zapewnić dzieciom bezpieczny dom, opiekę i miłość, więcej informacji uzyskają w Ośrodku Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku (ul. Miejskiej 13 b, tel. 32 424 04 35) albo podczas piątkowych spotkań w Halo! Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego 20, tel. 32 43 92 200)

 

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry