Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnickie szkoły wśród najlepszych

Rybnickie szkoły wśród najlepszych

31.05.2023 Edukacja

W VI Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników trzy rybnickie podstawówki otrzymały tytuły Mistrzów Polski, a dwie - I Wicemistrzów Polski. Wielka Liga Czytelników ma promować czytanie ze zrozumieniem i kształtować nawyk korzystania z biblioteki.

Uczniowie SP nr 3 rozwiązali test online i zostali Mistrzami Polski. Zdj. Arch. SP nr 9

Uczniowie mają za sobą etapy szkolny, powiatowy, wojewódzki, wreszcie wielki finał, który odbył się 12 maja. Na każdym z kolejnych etapów obowiązywała nowa lektura - aby awansować trzeba zdobyć przynajmniej 90% dobrych odpowiedzi z testu odbywającego się online. W konkursie uczestniczyło 13.500 młodych czytelników. W kategorii klas 1-3 wzięły udział 263 drużyny z całej Polski. Dzięki znakomitej znajomości treści książki „Tarmosia” Tomasza Samojlika uczniowie: Karolina Jarzębińska, Maria Kowalczyk i Jakub Piechaczek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Paruszowcu-Piaskach zdobyli tytuł Mistrza Polski.

Uczniowie z SP nr 3 mają powody do dumy. Zdj. Arch. szkoły

- Ogromne podziękowania i gratulacje należą się również rodzicom i wychowawcom dzieci. To oni zaszczepili w nich miłość do książek i chęć poznawania świata literatury - przekonuje społeczność „Trójki”.

Podobne laury zdobyli uczniowie chwałowickiej podstawówki nr 13 oraz SP nr 9 w Śródmieściu (kategoria klasy 4-6), ale powody do radości mają również SP nr 19 w Kłokocinie i SP nr 20 w Gotartowicach - zdobywcy tytułów I Wicemistrzów Polski (klasy 1-3). W tej pierwszej szkole zdobyła je drużyna: Hanna Gałuszka, Amelia Rutkowska i Klemens Winkler, w tej drugiej: Marta Frydecka i Alicja Trzebunia.

Marta i Alicja pracowały pod kierunkiem Katarzyny Trzebuni, nauczycielki bibliotekarki w SP nr 20. Zdj. Arch. szkoły

Celem Wielkiej Ligi Czytelników jest czytanie książek, doskonalenie umiejętności uczniów i rozwijanie relacji międzyludzkich.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry