Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnicki magazyn już czeka na sól

Rybnicki magazyn już czeka na sól

09.06.2023 Miasto

Drugi magazyn soli drogowej gotowy. Budynek o pojemności ok. 2000 ton na nowe zapasy soli powstał przy Drodze Regionalnej, w okolicy Węzła Wodzisławska.

Rybnicki magazyn już czeka na sól. Zdj. M. Koczy

Nowy magazyn soli - prostokątny budynek o wymiarach 20 x 25 m - ma wysokie na 3 metry betonowe ściany i drewniany dwuspadowy dach. Szeroki wjazd zamykany wielkimi wrotami z tzw. „furtką osobową”, pozwoli ciężarówkom dowożącym sól oraz różnego rodzaju solarkom i pługo-solarkom wjeżdżać do środka. Magazyn wykonała wybrana w przetargu rybnicka firma DMK Inżynieria za kwotę blisko 2,7 mln zł (projekt i budowa obiektu).

- Główny magazyn soli znajduje się na terenie bazy Rybnickich Służb Komunalnych przy ul. Jankowickiej. Nowa lokalizacja - w bliskim sąsiedztwie Drogi Regionalnej - pozwoli kierowcom pługopiaskarek ładować sól na trasie bez konieczności wracania do bazy RSK. Dzięki tak zlokalizowanemu magazynowi zarządzanie dostawami soli będzie skuteczniejsze, co pozwoli na szybkie reagowanie na zmienne warunki atmosferyczne. Ma to kluczowe znaczenie dla utrzymania dróg w dobrym stanie i minimalizowania ryzyka wypadków drogowych - mówi zastępca Dyrektora RSK Jarosław Kacprzak.

Pod koniec maja kompletna dokumentacja budowy magazynu trafiła do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wnętrze magazynu wypełni się zapasami soli przed jesienią.

Lokalizacja w bliskim sąsiedztwie Drogi Regionalnej, pozwoli kierowcom pługopiaskarek ładować sól na trasie, bez konieczności wracania do bazy RSK. Zdj. M. Koczy

Do zimowego utrzymywania dróg rybniccy drogowcy mają do dyspozycji około 2 800 ton soli drogowej.

Zużycie soli w poszczególnych sezonach:
2022/2023 - 1 487,61 ton
2021/2022 - 1 494,37 ton
2020/2021 - 3 379,63 ton
2019/2020 - 212,9 ton

- Zużycie soli jest wprost uzależnione od panujących warunków i w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaka ilość będzie niezbędna dla zabezpieczenia miasta w kolejnym sezonie. Staramy się być przygotowani na każdą ewentualność - informują Rybnickie Służby Komunalne.

Sposób zarządzania zasobami soli drogowej musi być przemyślany, istotny jest termin zaopatrzenia i możliwości magazynowania:

- Od 2019 do końca roku 2022, cena soli drogowej na podstawie zawartej umowy wynosiła 302,58 zł. Pod koniec ubiegłego roku w przetargu oferent zaoferował cenę ponad 959,40 zł za tonę brutto. Aktualnie otrzymujemy oferty na sprzedaż soli w cenie około 560 zł brutto za tonę. W okresie letnim cena soli jest niższa niż zimą, obecnie kształtuje się na poziomie 500 zł za tonę. Zmagazynowanie materiału latem w ilości 2,5 - 3 tys. ton (pojemność magazynów) pozwoli nam na oszczędności, ponadto uniezależni nas od utrudnionych dostaw w okresie zimowym - wyjaśniają pracownicy RSK.

Nowy magazyn soli - prostokątny budynek o wymiarach 20 x 25 m - ma wysokie na 3 m betonowe ściany i drewniany dwuspadowy dach. Zdj. M. Koczy

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry