Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnicki jarmark pod świątecznym dachem. Karuzela, hale (..)

Rybnicki jarmark pod świątecznym dachem. Karuzela, hale namiotowe i ciężarówka Coca-Coli!

28.11.2022 Miasto

Ostatnie odliczanie do świąt tradycyjnie rozpoczynamy w Rybniku Jarmarkiem Bożonarodzeniowym - w tym roku nieco innym niż zwykle, ale jak zawsze pełnym świątecznej magii, zapachów i kolorów. Na rybnickim rynku pojawią się przezroczyste świąteczne hale, złota karuzela wenecka i wjedzie ciężarówka Coca-Coli.

Na rynku pojawią się klimatyczne, przezroczyste hale.

Tegoroczny jarmark ruszy w najbliższą sobotę, 3 grudnia na rybnickim rynku. Tym razem na centralnym placu miejskim nie przywitają nas jednak charakterystyczne drewniane domki, ale dwie świątecznie udekorowane hale namiotowe, w których czekać będą na nas zimowe „rozgrzewacze” - grzaniec, aromatyczne herbaty czy gorąca czekolada. 

Namioty, czynne codziennie od 12.00 do 22.00, oferować będą jednak o wiele więcej niż rozgrzewające napoje. Staną się one bowiem areną różnego rodzaju przedsięwzięć animacyjnych, takich jak świąteczne sesje zdjęciowe, warsztaty dekorowania pierniczków dla dzieci, mini koncerty, jarmarki produktów rękodzielniczych i asortymentu świątecznego - czekolady, miodu czy przetworów ręcznie robionych.Hale prowadzone będą przez dwie różne firmy, dzięki czemu każdy z namiotów będzie miał inny wystrój, ofertę, a co się z tym wiąże - inny charakter i klimat.

Na rynku pojawi się złota karuzela wenecka.

Zorganizowaniem jednej z hal zajmie się restauracja „Tu i Teraz przy Rynku”, drugiej -  firma NOCKL Sp. z o. o. 

- W tym roku chcemy spróbować czegoś nowego. Świąteczne hale namiotowe umożliwiają organizację przeróżnych wydarzeń niezależnie od pogody i pozwalają spędzić więcej czasu na centralnym placu miasta w świątecznym anturażu - przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Mam nadzieję, że hale staną się miejscem świątecznych spotkań ludzi w każdym wieku, miejscem, w którym pojawią się rękodzielnicy ze swoimi unikatowymi wyrobami. Może to być również przestrzeń do przeprowadzenia wydarzeń, z myślą o osobach samotnych, potrzebujących i seniorach. Gorąco zapraszam do współtworzenia tego wyjątkowego miejsca i skorzystania z chwili wytchnienia w przedświątecznej gonitwie - zachęca prezydent. 


W świątecznych halach namiotowych czekać będą na nas m.in.: Namiot Tu i Teraz:

 • koncert świąteczny Pauliny Maciończyk,
 • świąteczne sesje zdjęciowe,
 • malowanie twarzy dla dzieci,
 • świąteczna wata,
 • warsztaty dla dzieci,
 • dekorowanie ciasteczek
 • kolędowanie Joanny Spandel z uczniami,
 • kolędowanie półfinalisty programu The Voice of Kids 5 Dawida Nowaka,
 • kolędowanie rybnickiego zespołu Ślub na cztery strony

Namiot NOCKL:

 • zimowa gra miejska „Zagadkowy szlak Rybnika”,
 • świąteczne rodzinne bajkowanie,
 • kraina zmysłów „Zimowe zabawy sensoryczne”,
 • Gwieździste niebo spektakl uliczny,
 • happening Budzenie
 • warsztaty tworzenia ozdób drugiego obiegu,
 • warsztaty „Głęboki relaks w okresie świątecznym”,
 • koncert Piotra Tłustochowicza z zespołem

Na rynku pojawi się ciężarówka Coca Coli

Nie zabraknie dodatkowych atrakcji - nie tylko weekendowych:

6 grudnia - MotoMikołaje

Z okazji Mikołaja, na rybnickim rynku, między 17.00 a 20.00, w ramach VI Rybnickich MotoMikołajek,  pojawią się Mikołaje... na motorach.

9 grudnia - ciężarówka Coca-Coli

9 grudnia do Rybnika przyjedzie ciężarówka Coca-Coli. Wydarzenie trwać będzie od 15.00 do 20.00. W tym czasie mieszkańcy będą mogli posłuchać historii świątecznej muzyki rozrywkowej, skorzystać z atrakcji takich jak: wirtualna przejażdżka saniami Mikołaja w VR Roomie, wykonać zdjęcie z Mikołajem w instagramowej przestrzeni Santa Room (wraz z wydrukiem zdjęcia) czy skorzystać z Fotobudki 360 z możliwością nagrania filmiku. W trakcie zabawy rozdawana będzie Coca-Cola.

10 i 11 grudnia - karuzela wenecka 

W weekend 10-11 grudnia na świąteczne spacery po śródmieściu zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi. W tych dniach, podziwiając ustrojone świątecznie miasto, będzie można dodatkowo skorzystać z bezpłatnej przejażdżki karuzelą wenecką, dostępną  w godz. od 12.00 do 20.00.

10 grudnia - jarmark staroci i rękodzieła

Fanów staroci oraz rękodzieła zapraszamy na rybnicki deptak w sobotę, 10 grudnia. Zapraszamy kolekcjonerów, miłośników przedmiotów sztuki i dawnych wyrobów użytkowych, wytwórców regionalnych wyrobów użytkowych i artystycznych, rękodzielników, sprzedawców używanych książek oraz wszystkie osoby zainteresowane sprzedażą lub wymianą własnych rzeczy używanych. 

Świąteczny jarmark w wersji eko

Rybnickie świąteczne hale oprócz oczywistych funkcji gastronomicznych  i kulturalnych  pełnić będą również funkcje edukacyjne, w zakresie zwiększania świadomości ekologicznej mieszkańców. Będzie to możliwe m.in. dzięki prowadzonym w nich warsztatom ekologicznym oraz za sprawą wielorazowych kaucjonowanych kubków na napoje ciepłe (z wieczkiem zapobiegającym wychłodzeniu napoju), w których serwowane będą herbata, kawa czy świąteczny grzaniec. Rybnik ma już kilkuletnią tradycję stosowania na imprezach miejskich i w przestrzeni publicznej wielorazowych kaucjonowanych kubków, jednak kubek na napoje ciepłe zostanie u nas użyty po raz pierwszy. Będzie to możliwe dzięki programowi Śląska Przestrzeń Innowacji i firmie NickNack. Kubek będzie kaucjonowany - zwrotna kaucja wynosi 10 zł i zostaje zwrócona po oddaniu nieuszkodzonego kubka wraz z  wieczkiem.  

Ekokubek, wyprodukowany z polipropylenu (PP), jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Wytrzymuje tysiące cykli mycia. Dzięki kaucjonowaniu kubka wielorazowego podczas jarmarku bożonarodzeniowego nie powstaną śmieci w postaci zużytych kubków jednorazowych, co spowoduje znacznie obniżenie kosztów sprzątania oraz gospodarki odpadami.

Zastosowanie ekologicznych kubków wielorazowego użytku wpisuje się w realizację przez Miasto Rybnik Celu 12 Agendy ONZ Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Dokonania Rybnika, stawianego w tym obszarze za wzór dla innych polskich miast, zaowocowały przyznaniem tytułu Ekomiasto w obszarze gospodarki odpadami. (red)

do góry