Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnicki browar wrócił na swoje miejsce

Rybnicki browar wrócił na swoje miejsce

27.06.2024 Miasto

Od dzisiaj w galerii handlowej Focus Park funkcjonuje Galeria Rybnickiego Browaru. To właściwie minimuzeum browaru, który istniał w tym miejscu przed powstaniem popularnego Focusa.

Do zwiedzenia minimuzeum browaru rybnickiego w Focus Parku zapraszali w dniu udostępnienia ekspozycji, od lewej: Mateusz Banaszkiewicz z Kabaretu Młodych Panów, szefowa Focusa Sonia Kostecka, prezydent Rybnika Piotr Kuczera, Małgorzata Płoszaj i Ewa Maćkowiak Zdj. WacławTroszka

Jego kierownictwo postanowiło przypomnieć z jednej strony bogatą historię miejsca, w którym funkcjonuje popularna galeria handlowa, a z drugiej strony tradycje piwowarskie Rybnika.

- Zgromadziliśmy eksponaty związane z przedwojenną historią browaru. Dzięki współpracy z miejskim Muzeum w Rybniku oraz pasjonatami historii Rybnika, m.in. Małgosią Płoszaj, pozyskaliśmy historyczne już dzisiaj zdjęcia, a także kufle, szklanki, butelki i etykiety. Jest tu co oglądać! - mówi Sonia Kostecka, dyrektor Focus Parku.

Na wystawie w Focusie można zobaczyć kilkanaście historycznych zdjęć obrazujących historię rybnickiego browaru Zdj. Wacław Troszka

- Herman Miller pewnie by się ucieszył widząc, że historia jego browaru jest dzisiaj tu w tym miejscu przypominana. W całym właściwie dawnym powiecie rybnickim piwo z tego browaru było bardzo popularne, było, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, produktem topowym - mówił dzisiaj w Focusie prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Prezydent podziękował dyrekcji galerii handlowej za przypominanie historii rybnickiego browaru. A, że takie działania są potrzebne udowodniła uliczna sonda, którą przeprowadził Mateusz Banaszkiwicz z Kabaretu Młodych Panów. Okazuje się, że niewielu rybniczan wie, że w samym centrum miasta funkcjonował browar, nie wspominając już o jego lokalizacji.

Na ekspozycji poświęconej browarowi nie mogło zabraknąć butelek i etykiet Zdj. Wacław Troszka

Historia rybnickiego browaru to bardzo ciekawa część historii naszego miasta, można się było o tym przekonać słuchając dzisiaj Małgorzaty Płoszaj, która od lat bada historie i losy rybnickich przedsiębiorców żydowskiego pochodzenia i ich rodzin.
Jak mówi Małgorzata Płoszaj, wszystko wskazuje na to, że browar w samym środku Rybnika wybudował gdzieś około 1840 roku niemiecki Żyd Jacob Müller. Grunt pod browar kupił prawdopodobnie od ówczesnego burmistrza Rybnika Antoniego Żelazko. W jednym z niemieckich dokumentów z roku 1849 Jacob jest już przedstawiany jako „właściciel browaru”. Najdłużej i to z powodzeniem prowadził go jednak jeden z jego synów - Herman, który zmarł w roku 1919. Później już jako ostatni z Müllerów właścicielem browaru był jego syn Zygfryd, który ożenił się już w wieku mocno dojrzałym i zmarł bezpotomnie. Jak podkreślała Małgorzata Płoszaj, Müllerowie byli rodziną , jak na warunki Rybnika bardzo zamożną, ale też bardzo przez mieszkańców, a zwłaszcza pracowników browaru, szanowaną i po prostu lubianą. Byli też lojalni wobec państwa polskiego, co podkreślano m.in. w ówczesnej prasie po śmierci Hermana Müllera. I on, i jego syn Zygfryd angażowali się w działalność społeczną; obaj byli radnymi miejskimi, a Herman był nawet przewodniczącym rady miasta.

O funkcjonowaniu browaru w czasach PRL-u opowiedziała Ewa Maćkowiak, która na terenie browaru się urodziała Zdj. Wacław Troszka

Ale nie mniej ciekawa jest powojenna historia browaru, który władza ludowa oczywiście upaństwowiła, podobnie jak w 1939 roku hitlerowska Rzesza. Ewa Maćkowiak jest córką pochodzącego ze Lwowa powojennego, wieloletniego dyrektora browaru w Rybniku Stanisława Popowicza, który trafił do Rybnika w sierpniu 1945 roku. Przyszła na świat w 1949 roku w müllerówce, czyli w kamienicy należącej do dawnych browarnianych włości Müllerów. Z sentymentem wspomina duże sześciopokojowe mieszkanie z dwiema łazienkami, ale przede wszystkim zabawy z dziećmi innych pracowników, którzy w tym budynku mieszkali. W czasie dzisiejszego spotkania w Focus Parku pani Ewa opowiadała też o piwnym i mlecznym deputacie pracowników browaru. Ten drugi był możliwy dzięki gospodarstwu rolniczemu, które browar wtedy prowadził, a które funkcjonowało na terenie, na którym dzisiaj stoją wieżowce przy ul. Chalotta.

Wystawa poświęcona historii rybnickiego browaru będzie prezentowana w Focus Parku do końca października Zdj. Wacław Troszka

W galerii browaru w Focus Park można też na ekranie telewizora zobaczyć wywiady z osobami, które jego historię znają od podszewki albo były związane z browarem np. w czasie swojej sportowej kariery, jak miało to miejsce w przypadku żużlowca ROW-u i RKM-u Rybnik Eugeniusza Skupienia.

Historia po browarze
Gdy na początku XXI wieku Górnośląskie Zakłady Piwowarskie w Zabrzu, w skład których wchodził zakład w Rybniku, sprzedały dawny browar dużemu inwestorowi zza granicy, pojawiły się zapewnienia, że w mającej tu powstać galerii handlowej będzie funkcjonować niewielki browar. Rybniczanie nigdy się go jednak nie doczekali. Po wielkich wyburzeniach z browarnianych zabudowań pozostał tylko budynek dawnej słodowni - gruntownie zmodernizowany i przerobiony na duży sklep stanowi dość wyraźnie wydzielony segment Focus Parku (położony najbliżej rynku). Na jego ścianie umieszczono jedynie „bąbelkową” instalację i tabliczkę informującą o istniejącym tu kiedyś browarze. Od tamtej pory rybnicka galeria handlowa kilkukrotnie zmieniła już właściciela. Dyrekcja Focusa wciąż zbiera interesujące historie z rybnickim browarem związane, prosząc o kontakt za pośrednictwem poczty mailowej (na adres: rybniczanie@focuspark.pl).

Firmowa szklanka rybnickiego browaru Hermana Mullera Zdj. Wacław Troszka

Galeria Rybnickiego Browaru będzie funkcjonować w Focus Parku do końca października, a w ramach działań związanych z historią tego wyjątkowego dla miasta zakładu, powstanie jeszcze efektowny mural. Historia Rybnickiego browaru i jej wątki poboczne będą też tematem kolejnego spaceru po mieście z Małgosią Płoszaj, który zaplanowano na wrzesień.

Przywracanie pamięci o browarze to część kampanii #Rybniczanie. W jej ramach w najbliższym czasie odbędą się w Focus Parku spotkania ze znanymi rybniczanami. Grupa „Rybniczanie”, służąca m.in. wymianie informacji i zdjęć funkcjonuje już na Facebooku.

Wystawa o rybnickim browarze w Focus Parku

18 zdjęć

Do końca październik w galerii handlowej Focus Park w Rybniku można zwiedzać Galerię Rybnickiego Browaru.

Dziennikarz
Wacław Troszka

Zobacz także

Rybnicki browar na śródmiejskim muralu
Rybnicki browar na śródmiejskim muralu

Rybnicki browar na śródmiejskim muralu

Najwyższa przy Rynku
Najwyższa przy Rynku

Najwyższa przy Rynku

do góry