Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnicka czapka pełna po brzegi

Rybnicka czapka pełna po brzegi

17.12.2022 Miasto

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo pobiliśmy ubiegłoroczny rekord - mówi Julia Kretek, sekretarz Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika o 21. Czapce św. Mikołaja, w czasie której zebrano ponad 25 tys. złotych. Dziś (17 grudnia) 200 paczek dotrze do najbardziej potrzebujących rodzin i seniorów z naszego miasta, ale też do osób bezdomnych.

Julia (z lewej) angażuje się w charytatywną akcję po raz drugi. Wczoraj z grupą wolontariuszy pakowała zebrane towary. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Nie spodziewaliśmy się, że będzie tego aż tyle. Pomożemy wielu rodzinom - mówi z dumą Julia Kretek, która wspólnie z grupą wolontariuszy wczoraj w Zespole Szkół nr 3 na Nowinach pakowała wszystkie towary zebrane i kupione w ramach tegorocznej akcji charytatywnej. Zaangażowało się w nią około 50 młodych wolontariuszy, którzy m.in. kwestowali na rynku, lodowisku i morsując na Pniowcu.

- To było coś nowego, a morsujący okazali się bardzo hojni - ocenia Julia.

4 grudnia na Pniowcu morsowano i kwestowano. Zdj: (S)

W ramach „Czapki” w rybnickich szkołach, przedszkolach i żłobkach prowadzona była też zbiórka artykułów spożywczych.

- Włączyło się w nią blisko 30 placówek, a zebrano zaskakująco wiele towarów, od słodyczy i produktów spożywczych po zabawki i przybory szkolne. Dużym zastrzykiem finansowym okazały się też charytatywne kiermasze ciast zorganizowane w szkołach ponadpodstawowych - podsumowuje Katarzyna Korba z wydziału edukacji i kultury rybnickiego magistratu, która nadzoruje pracę MRM, a wczoraj z grupą urzędników również pomagała w wielkim pakowaniu.

Do 21. akcji włączyła się też rybnicka Fundacja Dobrostka. 

Wczoraj wielkie pakowanie, dziś rozwózka. Zdj. (S)

- Paczki dotrą nie tylko do rodzin, ale również do bezdomnych i na rybnicki „Wspólny stół”. Dostaliśmy też zgłoszenie z OPS-u o starszym małżeństwie, któremu udało się wyjść z bezdomności, ale ich mieszkanie stoi puste. Dlatego jak już rozwieziemy paczki do rodzin, zrobimy jeszcze najpotrzebniejsze zakupy dla tego małżeństwa. Naczynia, garnki i inne sprzęty dostarczymy już po weekendzie - opowiada Katarzyna Korba.

To druga „Czapka” Julii Kretek, ale jak zapowiada, z pewnością nie ostatnia, mimo że jej kadencja w MRM powoli się kończy.

- W zeszłym roku miałam okazję odwiedzić obdarowywane rodziny. Emocje były nie do opisania... To osoby, które często żyją w naprawdę bardzo trudnych warunkach, więc było wiele wzruszeń, a nawet łez. Takie doświadczenie daje wiele do myślenia. Zmieniło się też moje nastawienie kiedy zobaczyłam, jak wiele może dać zwykła paczka, w której są tylko podstawowe rzeczy: kasza, mleko, cukier, czy słodycze... Często nawet ona nie była najważniejsza... Radość sprawiło samo to, że usiedliśmy i porozmawialiśmy z tymi rodzinami, że byliśmy z nimi, choć przez chwilę... Po to robimy - warto pomagać! - mówi z przekonaniem Julia Kretek.

Autor: Sabina Horzela-Piskula

Rybnicka Czapka św. Mikołaja na finiszu

15 zdjęć

W ramach 21. Czapki św. Mikołaja, charytatywnej akcji Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika, zebrano ponad 25 tys. złotych. Wczoraj (16 grudnia) w Zespole Szkół nr 3 na Nowinach odbyło się wielkie pakowanie wszystkich towarów zebranych i kupionych w ramach akcji. Dziś 200 paczek dotrze do najbardziej potrzebujących rodzin i seniorów z naszego miasta, ale też do osób bezdomnych.

 

Zobacz także

W rybnickiej czapce cieplej!
W rybnickiej czapce cieplej!

W rybnickiej czapce cieplej!

Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję
Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję

Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję

do góry