Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnicka Rada Seniorów zaprzysiężona

Rybnicka Rada Seniorów zaprzysiężona

28.12.2022 Miasto

- Dziękuję za zaufanie - powiedziała Stefania Forreiter tuż po tym, jak została wybrana przewodniczącą Rybnickiej Rady Seniorów. Podczas pierwszej uroczystej sesji, która odbyła się dziś (28 grudnia) w Urzędzie Miasta Rybnika, radni-seniorzy wybrali ze swojego grona również wiceprzewodniczącego. Został nim Tadeusz Szostok. Oboje są doświadczonymi radnymi-seniorami.

Nową przewodniczącą została Stefania Forreiter, a wiceprzewodniczącym - Tadeusz Szostok. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Stefania Forreiter była przewodniczącą poprzedniej RRS.

- Chcemy kontynuować to, co z powodzeniem udawało się nam realizować w minionej kadencji, a więc m.in. spotkania z fachowcami z różnych dziedzin i projekty integrujące seniorów z dziećmi i młodzieżą. Będziemy nadal dyżurować w bibliotece w każdy poniedziałek, pracować w branżowych komisjach, prowadzić stronę internetową i FB. Chcemy też spotykać się z radami dzielnic, by jeszcze efektywniej współpracować na rzecz seniorów. Pracy już jest sporo, a kiedy zaczniemy jeszcze realizować nowe pomysły, których z pewnością nam nie brakuje, będzie jej jeszcze więcej - mówiła Stefania Forreiter, wybrana na przewodniczącą RRS 10 głosami.

Pierwsze głosowanie nowych radnych-seniorów. Zdj. Wacław Troszka

15-osobowa rada seniorów po raz kolejny spotka się 9 stycznia w bibliotece głównej, by szczegółowo określić plan pracy na czteroletnią kadencję, którą rozpoczęli dziś od uroczystego ślubowania.

- Ślubuję uroczyście obowiązki radnego RRS sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojego miasta i reprezentowanych przeze mnie osób starszych - brzmiały słowa ślubowania.

Oprócz przewodniczącej złożyli je również: Irena Skatuła (radna-seniorka poprzedniej kadencji), Felicja Skrzypiec (wolontariuszka Rybnickiego Telefonu Seniora), Gerard Kuźnik (prawnik), Ewa Słota (emerytowana polonistka), Barbara Oberaj (członkini Klubu Seniora z Maroka-Nowin), Maria Waliszewska (wolontariuszka Uniwersytetu Dziecięcego i Uniwersytetu Trzeciego Wieku), Eugeniusz Zimończyk (prezes Klubu Emerytów i Rencistów „Silesia”), Grażyna Kowalska (działaczka UTW), Zdzisław Drążewski (wolontariusz na rzecz starszych i bezdomnych), Maria Polanecka-Nabagło (radna dzielnicy Maroko-Nowiny), Grażyna Szojer (pielęgniarka, dziś pracownik DK w Niedobczycach), Jerzy Lazar (radny miejski), Andrzej Oświecimski (radny dzielnicy Paruszowiec-Piaski) oraz Tadeusz Szostok, emerytowany nauczyciel „Mechanika”, radny-senior poprzedniej kadencji, ale też były radny miejski, który w trakcie tego posiedzenia został wybrany nowym wiceprzewodniczącym RRS.

Nowa Rybnicka Rada Seniorów. Zdj. Wacław Troszka

- Próbowaliśmy diagnozować sytuację seniorów w naszym mieście i okazało się, że działające tutaj instytucje i stowarzyszenia robią coś dla seniorów, ale jak się temu przyjrzeć bliżej to sytuacja nie jest już tak różowa. Dlatego zależy nam na faktycznym zaangażowaniu seniorów i działaniu na ich rzecz w konkretnych dzielnicach, w ich małych ojczyznach - mówił nowy wiceprzewodniczący Tadeusz Szostok.

W pierwszym posiedzeniu RRS wzięli też udział prezydenci Rybnika: Piotr Kuczera i Piotr Masłowski.

- Rada seniorów to ciało doradcze prezydenta, które ma podpowiadać, jakie rozwiązania dla tej grupy mieszkańców warto przyjmować i wprowadzać w życie. Życzę więc państwu samych dobrych pomysłów, kreatywności i twórczego spojrzenia na rybnickich seniorów - mówił prezydent Kuczera.

Autor: Sabina Horzela-Piskula

O RRS przeczytacie też tutaj

Zobacz także

Wybory uzupełniające do Rybnickiej Rady Seniorów
Wybory uzupełniające do Rybnickiej Rady Seniorów

Wybory uzupełniające do Rybnickiej Rady Seniorów

do góry