Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnicka Rada Seniorów kończy kadencję

Rybnicka Rada Seniorów kończy kadencję

15.11.2022 Miasto

- Dziękuję za waszą troskę o miasto i rybnickich seniorów. Za inicjatywy, wsparcie, rozmowy, ale i uwagi. Dziękuję, że młodsi mogą czerpać z waszych doświadczeń, wiedzy i pomysłów, bo również dzięki współpracy międzypokoleniowej nasze miasto może się lepiej rozwijać - mówił prezydent Piotr Kuczera do radnych seniorów, których kadencja właśnie dobiegła końca.

W tym składzie Rybnicka Rada Seniorów spotkała się dziś (15 listopada) po raz ostatni. W Teatrze Ziemi Rybnickiej usłyszeli słowa podziękowania za swoją pracę od prezydenta Piotra Kuczery i wiceprezydenta miasta Piotra Masłowskiego, ale też życzenia zdrowia i dalszej aktywności na wielu polach.

Stefania Forreiter przewodnicząca RRS wraz z prezydentami miasta i pracownicami Wydziału Polityki Społecznej UM Rybnika. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Naszą kadencję storpedowała pandemia, ale wiele planów udało się nam zrealizować - podsumowała Stefania Forreiter, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów.

RRS na czasowej emeryturze

To druga w historii miasta Rybnicka Rada Seniorów, która swoją pracę rozpoczęła w listopadzie 2018 r. Pracowało w niej 15 radnych - 9 zostało wybranych w wyborach, pozostałych wytypowali prezydent i Rada Miasta Rybnika.

- W czasie tej kadencji organizowaliśmy spotkania z prawnikami i policjantami, ale też z przedstawicielami ZUS-u, NFZ-u czy sanepidu oraz z dziećmi, by zacieśniać międzypokoleniowe relacje. Pomagaliśmy w uruchomieniu Rybnickiego Telefonu Seniora, wydawaliśmy karty seniora i tzw. koperty życia, potrzebne szczególnie samotnie mieszkającym starszym osobom - wylicza Stefania Forreiter, druga w historii przewodnicząca RRS.

To ona opracowała projekt do budżetu obywatelskiego na rok 2023 i zabiegała o wydanie „Poradnika seniora”.

- To fantastyczna sprawa, bo osoby starsze będą mogły znaleźć w jednym miejscu wszystkie potrzebne informacje. Dzięki przychylności prezydenta miasta broszura właśnie jest na ukończeniu, ale będzie też jej internetowa wersja - mówi pani Stefania.

Rybnicka Rada Seniorów. Zdj. Wacław Troszka

W czasie tej kadencji radni seniorzy pracowali w czterech branżowych komisjach: do spraw współpracy z domami opieki i domami seniora (przewodniczący Henryk Ryszka), ds. bezpieczeństwa i pomocy społecznej (Irena Skatuła), ds. kultury i wydatkowania (Henryk Kaletka) oraz ds. sportu (Tadeusz Szostok).

Współpracowali też z radami dzielnic, klubami seniora przy ul. Orzeszkowej i ul. Floriańskiej, z MDPS, OPS i Dziennym Domem Senior+ w Popielowie oraz z UTW, ale też z Młodzieżową Radą Rybnika. RRS organizowała też m.in. Dni Seniora, dyżurowała w Rybnickim Telefonie Seniora, który zdobył tytuł Wolontariusza Roku 2021, angażowała się w kampanię „Rodzice przeciwko sprzedaży alkoholu nieletnim”. W radzie pracowało 7 pań i 8 panów, a w czasie tej kadencji troje radnych seniorów zmarło (Józef Piontek, Jadwiga Jemielita i Bronisław Degenhardt).

Dzisiejsze spotkanie było okazją do wręczenia kwiatów i upominków, ale też do rozmów o mieście i kondycji rybnickich seniorów. Na zdj. Janina Freund. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Pożegnania nadszedł czas

Dzisiejsze spotkanie było okazją do wręczenia kwiatów i upominków, ale też do rozmów o mieście, kondycji rybnickich seniorów oraz podsumowań działalności czteroletniej kadencji RRS. - Senioralne rady wpływają na promocję miast, w których działają - mówił radny Henryk Kaletka.

- Co zyskałam pracując w RRS? Mogę powiedzieć, że sporo. Poznałam wielu ludzi, z niektórymi nawiązałam bardzo dobrą współpracę, również w środowisku lokalnym, jak choćby w Wielopolu. Ale pewnie każdy z nas radnych, ma jakiś niedosyt, a może i przesyt. Nie była to rada idealna, ale też różne są oczekiwania zmieniających się coraz bardziej seniorów - zauważyła Janina Freund, która nie będzie pracować w kolejnej radzie, ale chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami z nowymi radnymi RRS.

Uczestnicy pożegnalnego spotkania (na zdjęciu brakuje kilku radnych RRS, którzy pracowali w tej kadencji). Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Pomysłów nam nie brakuje. Dla rybnickich seniorów można i trzeba jeszcze wiele zrobić, szczególnie, że takich osób w mieście będzie coraz więcej. A nikt tak dobrze nie zrozumie seniora, jak drugi senior - mówi Stefania Forreiter, która będzie kontynuować pracę w kolejnej Rybnickiej Radzie Seniorów. Podobnie, jak najstarszy w gronie kończących czteroletnią kadencję Andrzej Oświecimski, 84-letni doświadczony samorządowiec z Paruszowca.
Z 15 radnych RRS chęć pracy w kolejnej radzie zadeklarowało pięcioro.

Rybnicka Rada Seniorów mówi do widzenia

12 zdjęć

W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyło się dziś (15 listopada) spotkanie z radnymi Rybnickiej Rady Seniorów, których kadencja właśnie dobiegła końca. Usłyszeli słowa podziękowania od prezydenta Piotra Kuczery i wiceprezydenta miasta Piotra Masłowskiego, ale też życzenia dalszej aktywności na wielu polach.


Sabina Horzela-Piskula

do góry