Rybnicka Rada Kobiet z tytułem Wolontariusza Roku 2022
Zaczynały od akcji „Różowa skrzyneczka” w rybnickich szkołach, potem zbierały dary i jechały z pomocą na granicę polsko-białoruską, a od pierwszego dnia wojny w Ukrainie pomagają uchodźcom przyjeżdżającym do naszego miasta. Rybnicka Rada Kobiet nie ustaje w działaniach i właśnie została Wolontariuszem Roku 2022 Subregionu Zachodniego.
Radę doceniono za determinację i różnorodność działań, szczególnie tych z ostatnich miesięcy. Nic dziwnego - RRK od pierwszego dnia wojny pomaga ukraińskim kobietom, dzieciom i seniorom rozdając żywność, odzież i środki czystości, ale też wspiera ich w załatwianiu formalności, znalezieniu mieszkania i szkoły, organizuje kursy języka polskiego oraz wysyła towary na Ukrainę.
- Jesteśmy zaskoczone tytułem. Bez niego nadal byłybyśmy aktywne i działałybyśmy na rzecz innych, ale oczywiście tak wyjątkowe wyróżnienie to powód do radości - mówi Hanna Kustra, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet.
I dodaje: - Nasz punkt pomocy humanitarnej nadal będzie działać, mimo, iż inne już zawiesiły swoją działalność. I to bardzo nas cieszy… Każdy człowiek zasługuje na pomoc, nieważne skąd pochodzi. Dziś praktycznie zapomniano o tragicznej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, ale nasza rada nie zapomina.
Pomoc niejedno ma imię
- Początkowo dyżurowałyśmy po jednym dniu. Od dziewięciu miesięcy jesteśmy razem codziennie i żadna z nas nigdy nie myślała o korzyściach, czy nagrodach. Oczywiście nie ma skutecznego wolontariatu bez współpracy, dlatego dziękuję dyrektorom, nauczycielom i rybnickim uczniom za ich otwartość - mówi Bożena Fros z RRK.
- Przez to, że nagrodzono Rybnicką Radę Kobiet, osoby które nas wspierają, również w jakimś stopniu, poczują się docenione - dodaje Grażyna Graś.
Panie odebrały tytuł Wolontariusza Roku 2022 i statuetkę wykonaną przez warsztatowiczów z rybnickiego WTZ „Przystań” podczas wczorajszej uroczystości (7 grudnia) w rybnickiej bibliotece głównej.
Działająca społecznie przy prezydencie miasta Rybnicka Rada Kobiet to dziś nie tylko sześć pań, które połączył entuzjazm i chęć pomagania.
- Włączyłyśmy się do działania w pierwszych dniach wojny w Ukrainie - mówią Kasia i Elżbieta, wolontariuszki Rybnickiej Rady Kobiet. - Jestem w tym gronie najstarsza, ale wspólne działanie jest dla mnie siłą napędową, która sprawia, że z chęcią przychodzę i pomagam. Czuję się tutaj o wiele młodsza - mówi pani Elżbieta. - Napędza nas słowo dziękuję, które słyszymy nie tylko od Ukraińców, ale i Polaków. Teraz realizujemy kolejną inicjatywę „Otwarta szafa”, w ramach której można się dzielić ubraniami - dodaje pani Kasia.
Serca rozdane
Konkurs Wolontariusz Roku skierowany jest do wolontariuszy oraz organizacji i instytucji współpracujących z wolontariuszami i stanowi doskonałą okazję, by ich docenić i nagrodzić. Organizuje go stowarzyszenie Oligos, Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Na tegoroczną edycję konkursu Wolontariusz Roku 2022 wpłynęły 22 zgłoszenia z całego regionu. W każdej z trzech kategorii przyznano tytuły główne oraz wyróżnienia.
- Zgłoszone projekty to nie tylko tony żywności, tysiące złotych zebrane w zbiórkach, setki wykonanych budek lęgowych czy posadzonych drzew, ale też biegi charytatywne, spotkania w gronie sąsiadów, czy imprezy masowe. Jednak najważniejsza jest wasza odwaga, dzielność, szczerość, dobre serce i kreatywność - mówiła wolontariuszom przewodnicząca kapituły Hanna Szwagierczak z rybnickiego OPS-u, dziękując dorosłym, seniorom i dzieciom za ich wyjątkowe zaangażowanie w najróżniejsze projekty.
W kategorii wolontariat indywidualny zwyciężyła Edyta Mężyk, wolontariuszka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wodzisławiu Śląskim i liderka działającego od 2015 roku Klubu Wolontariusza, a w nowej konkursowej kategorii - inicjatywa na rzecz Ukrainy i uchodźców - tytuł przyznano Annie Machkovskiej, która regularnie jeździ do Ukrainy z pomocą humanitarną i organizuje wsparcie dla Ukraińców. W jej imieniu nagrodę odebrał mąż Michał.
W kategorii grupy wolontariackie tytuł otrzymał Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu, którego wychowankowie w ramach akcji „Rower to power” pozyskiwali i naprawiali rowery dla Ukrainy, a ponadto szkolili uczniów i przedszkolaków z udzielania pierwszej pomocy i angażowali się w powstawanie ścieżek przyrodniczych.
- Zajmujemy się wolontariatem od 70 lat, a więc zanim stało się to modne. Pierwsze roczniki wychowanków podnosiły Racibórz z powojennych gruzów, a potem kolejne pokolenia podopiecznych i pracowników, działały na rzecz drugiego człowieka. Ta statuetka jest dla nich - podsumował Andrzej Tomczyk.
Co z tą pomocą?
- Polska jest jedną wielką organizacją pozarządową - mówił dr Witold Mandrysz, socjolog z UŚl. w Katowicach, który wspólnie z Allą Brożyną, społeczniczką i asystentką międzykulturową przy UM w Żorach i Esterą Woźniak-Prycelas ze stowarzyszenia „Aktywistyczne Jastrzębie”, dyskutował na temat tego czy możliwe jest, by chwilową pomoc przekuć w długotrwałą aktywność społeczną.
Uczestnicy debaty mówili m.in. o otwartych dla Ukraińców sercach i zapale, który nie jest już taki sam jak w pierwszym okresie po wybuchu wojny. - Na palcach jednej ręki mogę policzyć osoby, które są chętne do stałej pomocy. Nie dość, że ludzie przestali nieść pomoc to jeszcze pojawiły się komentarze krytykujące, że my wciąż pomagamy - mówiła Estera Woźniak-Prycelas z Jastrzębia.
- Jeżeli mamy rodziny i kredyty na głowie to w pewnym momencie zaczynamy liczyć koszty. W konfrontacji z codziennością, odruch serca, niestety przygasa. Poza tym im więcej cierpienia widzimy, tym bardziej się na nie uodparniamy - tłumaczył Witold Mandrysz i zachęcał, by podjąć takie działania, które sprawią, że Ukraińcy nie będą czuli się „tymi, którzy ciągle biorą”.
- Oni mają mnóstwo zasobów i walka z hejtem powinna polegać na tym, by dać im przestrzeń do aktywności i działania - dodał.
O ogromnym zaangażowaniu mieszkańców mówił z kolei Mariusz Wiśniewski ze Stowarzyszenia „17-tka”.
- Polacy są narodem ludzi dobrych, szlachetnych, prawych i odpowiedzialnych. Oczywiście są przypadki, że ktoś wystawił uchodźców za próg, ale ile ich było? Statystycznie jesteśmy narodem, który w tych ekstremalnych warunkach sprawdził jak żaden inny - podsumował.
Autor: Sabina Horzela-Piskula
Rybnicka Rada Kobiet nagrodzona
Rybnicka Rada Kobiet zdobyła tytuł Wolontariusza Roku 2022 w konkursie zorganizowanym przez stowarzyszenie Oligos, Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęły 22 zgłoszenia, a w każdej z trzech kategorii przyznano tytuły główne oraz wyróżnienia. Podczas uroczystości w rybnickiej bibliotece wręczono nagrody, odbyła się też debata i minikoncert zespołu Czornobrywci.