Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnicka Rada Kobiet apeluje o wsparcie

Rybnicka Rada Kobiet apeluje o wsparcie

26.07.2022 Miasto

Do Rybnika wciąż trafiają osoby uciekające przed wojną w Ukrainie, które zostawiły lub straciły swoje domy, mieszkania i pracę i popróbują odbudować swoje życie w naszym kraju. Potrzebują jednak naszej pomocy, by stanąć na nogi. Sporo osób znajduje pracę, choćby dorywczą i próbuje się usamodzielnić, ale wielu, jeszcze przez jakiś czas, potrzebować będzie wsparcia.

Rybnicka Rada Kobiet apeluje o wsparcie przybywających wciąż do naszego miasta Ukraińców. Zdj. Lucyna Tyl.W Rybniku, po zakończeniu działalności przez sklep „Półki dobra”, doraźną pomoc znaleźć można w siedzibie Rybnickiej Rady Kobiet, przy ul. Białych 7. Jednak jak przyznają członkinie RRK, niemal zupełnie zanikło wsparcie oferowane wcześniej przez rybniczan. Niemal, bo wciąż zdarzają się przywracające wiarę w ludzi sytuacje, kiedy w drzwiach pojawia się osoba z koszem pełnym świeżych jabłek z własnego ogrodu…
Warto pamiętać, że osoby, korzystające z doraźnej pomocy rady kobiet, to w większości matki z małymi dziećmi, które nie mają możliwości podjęcia pracy na zmiany, a także osoby starsze lub chore. To one znajdują tutaj pomoc w postaci podstawowych artykułów spożywczych i higienicznych.

- Kolejny raz prosimy Was o wsparcie naszego punktu pomocy Ukrainie. Nie jest nam łatwo ponownie prosić o pomoc - zapewnia Hanna Kustra, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet. - Sytuacja na Ukrainie nadal jest tragiczna, do naszego miasta przybywają nowe rodziny, które uciekają przed wojną. Jesteśmy jedynym punktem w mieście, więc mamy pod opieką bardzo dużo ludzi, w tym kobiety z dziećmi, seniorów, osoby chore, z niepełnosprawnościami. A zapasy szybko znikają... Potrzeba nam dosłownie wszystkiego - dodaje.

Potrzebne są przed wszystkim artykuły tzw. pierwszej potrzeby:

  • Jedzenie: kasza, mleko, konserwy, makaron, sól, płatki kukurydziane, przeciery pomidorowe, warzywa w puszkach, woda mineralna, itp.
  • Chemia: żele pod prysznic, mydła, pasty do zębów, podpaski, szampony, chusteczki mokre dla dzieci, proszki do prania, podkłady na łóżko, pianki do mycia leżących chorych osób itp.

Dary można przynosić do siedziby Rybnickiej Rady Kobiet, przy ul. Białych 7:

  • od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 18.00 na portiernię
  • od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 14.00 do biura Rybnickiej Rady Kobiet (I piętro)
  • w weekendy, po umówieniu się telefonicznie: 721 500 064.

Potrzebne są przed wszystkim artykuły tzw. pierwszej potrzeby. Zdj. Lucyna Tyl

Chcesz wspomóc uciekających przed wojną Ukraińców, ale nie masz możliwości przekazania darów rzeczowych? Możesz wpłacić pieniądze na pomoc dla uchodźców.

Darowizny można wpłacać na rachunek Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku: 21 1020 2528 0000 0402 0462 4930
z dopiskiem „Darowizna - pomoc dla uchodźców z Ukrainy”

Niezbędnym wsparciem - zwłaszcza organizacyjnym - służy również 28. Dzielnica (ul. Kraszewskiego 9), działająca na rzecz osób z Ukrainy, mieszkających w Rybniku. Ponadto w Urzędzie Miasta Rybnika działa wciąż Punkt informacyjno-doradczy (ul. Bolesława Chrobrego 2, pokój 202), gdzie Ukraińcy mogą uzyskać podstawowe informacje dotyczące formalności, które muszą załatwić w związku z pobytem w Polsce.

Opracowanie: Redakcja.

do góry