Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniccy seniorzy wybrali rybnickich seniorów

Rybniccy seniorzy wybrali rybnickich seniorów

09.12.2022 Miasto

Zainteresowanie było spore - w ciągu pierwszej pół godziny ponad stu rybnickich seniorów zagłosowało na swoich kandydatów w wyborach do Rybnickiej Rady Seniorów, które odbyły się 7 grudnia w tutejszym magistracie.

Wybory do RRS odbyły się w urzędzie miasta. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Od 24 lat działam w radzie dzielnicy Maroko-Nowiny i przez cały ten czas współpracuję właśnie z seniorami, dla ich dobra, bo tej grupie to się po prostu należy. Dziś sama jestem seniorką więc motywacja do działania i wspierania seniorów jest jeszcze większa - tłumaczy Maria Polanecka-Nabagło, jedna z 10 kandydatów ubiegających się o mandat radnego Rybnickiej Rady Seniorów.

Ma czas i chęci do działania, a do tego dobrze zna dzielnicę i jej seniorów. Mówi, że chce wykorzystać potencjał Bushido i organizować tam imprezy dla rybniczan 60+, ale ma też doświadczenie w przygotowaniu senioralnych wyjazdów i spotkań integracyjnych, również tych z unijnym dofinansowaniem.

Maria Polanecka-Nabagło zdobyła najwięcej - 89 głosów. Zdj. (S)

- Obserwowałam, co przez ostatnie cztery lata robiła RRS i jej działalność bardzo mi się spodobała. Radni kierują się głównie chęcią niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, a przecież stworzono nas właśnie po to, by pomagać - mówi Maria Polanecka-Nabagło, na którą w wyborach oddano najwięcej - 89 głosów.

W tajnych wyborach, w których wzięło udział w sumie 166 seniorów, na czteroletnią kadencję wybrano też:

Felicję Skrzypiec - wolontariuszkę Rybnickiego Telefonu Seniora, Gerarda Kuźnika - byłego pracownika wydziału prawa Uniwersytetu Śląskiego, Ewę Słotę - emerytowaną polonistkę, Barbarę Oberaj - członkinię Klubu Seniora z Maroka-Nowin, Marię Waliszewską - współpracującą zarówno z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, jak i z Uniwersytetem Dziecięcym, Eugeniusza Zimończyka - prezesa Klubu Emerytów i Rencistów „Silesia” i radnego seniora poprzedniej RRS oraz Grażynę Kowalską, współpracującą z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Zdzisława Drążewskiego ze stowarzyszenia Samorządowy Ruch Demokratyczny.

- Nowo wybranej radzie życzę wytrwałości - mówił Janusz Koper, wiceprezydent Rybnika. Zdj. (S)

- Nowo wybranej radzie życzę wytrwałości i dużej empatii oraz sukcesów. Życzę też, by RRS potrafiła was zainteresować i skutecznie zintegrować oraz dobrze współpracować z władzami miasta, by jeszcze lepiej żyło się seniorom w tym mieście - mówił Janusz Koper, wiceprezydent Rybnika.

Oprócz 9 wybranych 7 grudnia radnych w Rybnickiej Radzie Seniorów pracować będzie w sumie 15 osób. Trzech wskazała uchwałą Rada Miasta Rybnika. Są to: Stefania Forreiter dotychczasowa przewodnicząca rady i pracujący w niej w poprzednich kadencjach Andrzej Oświecimski z Paruszowca-Piasków oraz Jerzy Lazar, radny miejski i doświadczony samorządowiec z Orzepowic, który zadebiutuje w radzie seniorów. Podobnie jak Grażyna Szojer, która jest jedną z trzech osób wskazanych do pracy w RRS przez prezydenta miasta Piotra Kuczerę. Pozostałych dwoje - Irena Skatuła i Tadeusz Szostok - było już radnymi w ostatniej kadencji Rybnickiej Rady Seniorów.

Radni mają się spotkać na pierwszej sesji pod koniec grudnia. Wtedy to zostaną zaprzysiężeni i wybiorą ze swojego grona przewodniczącego i zastępcę.

Rybniccy seniorzy wybrali rybnickich seniorów

19 zdjęć

Zainteresowanie było spore - w ciągu pierwszej pół godziny ponad stu rybnickich seniorów zagłosowało na swoich kandydatów w wyborach do Rybnickiej Rady Seniorów, które odbyły się 7 grudnia w tutejszym magistracie.

do góry