Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniccy prymusi z nagrodami

Rybniccy prymusi z nagrodami

19.06.2023 Edukacja

Jakub Konior z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 pojedzie nad polskie morze, a Pola Seemann z II LO „Frycza” z rodziną do Turcji. Rybniccy uczniowie zasłużyli na wyjątkowe wakacje - właśnie zostali rybnickimi prymusami. Tytuły, dyplomy i nagrody odebrali dziś (19 czerwca) w Domu Kultury w Chwałowicach z rąk prezydenta miasta Piotra Kuczery.

Wśród nagrodzonych był m.in. Jakub Konior - prymus w dziedzinie nauki. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Jakub Konior otrzymał tytuł rybnickiego prymusa za wybitne osiągnięcia naukowe. Nic dziwnego, jest laureatem aż trzech wojewódzkich konkursów: z matematyki, biologii i chemii, jedynym takim w mieście.

- Najbardziej lubię biologię i właśnie z nią wiążę swoją przyszłość. O dziwo, to właśnie biologia, z tych trzech konkursów, była dla mnie najtrudniejsza, a największy kłopot sprawiła mi ekologia i zagadnienia dotyczące ochrony ścisłej i czynnej - mówi Jakub, który wybiera się do II LO „Frycza”.

Jakub Konior z nauczycielkami (od lewej): Marta Kowalska (chemia), Celina Kamińska (matematyka) i Liliana Broy-Pogorzelska (biologia). Zdj. (S)

Jakub mówi, że w nauce przydaje się nie tylko talent, ale i ciężka praca. - Bywało trudno, miałem wypełnione nauką całe dnie - mówi.

Takich, jak on - prymusów naukowych jest w całym mieście 33, w tym 17. w szkołach ponadpodstawowych. Aby taki tytuł otrzymać uczniowie oprócz sukcesów w konkursach wojewódzkich i olimpiadach naukowych musieli jeszcze wykazać się wzorowym zachowaniem i wysoką średnią ocen.

- Jestem bardzo dumna z Jakuba, ale też z pozostałej dwójki prymusów z naszej szkoły: Michała Lamperta i Emilki Harnasz - mówi Lucyna Kwiatoń-Skura, dyrektor ZSzP nr 6 w Boguszowicach Starych, placówki której mury właśnie opuszcza Jakub Konior.

Na zasłużone wakacje Jakub wybiera się nad Bałtyk. - W wolnych chwilach strzelam z łuku, lubię też czytać książki i grać w piłkę, ale też w szachy - mówi. Podobnie, jak Pola Seemann zdobywczyni tytułu rybnickiego prymusa za wybitne osiągnięcia sportowe.

- W szachy gram od dziecka, miałam 5 lat, gdy zaczęłam - mówi prymuska Pola, doceniona za zdobycie drugiego miejsca w finale ogólnopolskim w szachach drużynowych.

- Lubię rywalizację, samą grę, ale też logiczne myślenie. Szachy pomagają mi w nauce - procentuje skupienie podczas partii, analizowanie i logiczne myślenie. To moja jedyna pasja, na inne, niestety brakuje mi czasu - przekonuje pierwszoklasistka II LO „Frycza”. - Wybrałam kierunek biologiczno-chemiczny, bo myślę o medycynie, ale jak będzie... czas pokaże - podsumowuje nastolatka.

Pola Seemann zdobywczyni tytułu prymusa za wybitne osiągnięcia sportowe. Zdj. (S)

Jakub i Pola odebrali tytuły prymusów dziś (19 czerwca) w Domu Kultury w Chwałowicach z rąk prezydenta Piotra Kuczery. W trakcie uroczystości zorganizowanej dla najzdolniejszy uczniów rybnickich szkół oraz ich nauczycieli, wręczono w sumie 151 tytułów prymusa, przyznanych za wyjątkowe osiągnięcia w trzech dziedzinach: nauce (33 osoby), kulturze (52) oraz sporcie (66). Prymusi otrzymali dyplomy oraz bony prezentowe do Empiku.

Zdobywcy tytułów prymusów za wybitne osiągnięcia w kategorii kultura. Zdj. (S)

- To ważny moment w waszym życiu, który podsumowuje pewien etap waszej edukacji i własnego rozwoju - mówił do wyróżniających się uczniów prezydent Piotr Kuczera.

- Pierwsze sukcesy osiągnęliście dzięki wsparciu swoich rodziców, bliskich i nauczycieli. Warto by był to również dla was moment refleksji na temat przyszłości - kim chcę być, co chcę robić i jak chcę realizować swoje pasje? Może jeszcze nie wiecie i poszukujecie... Niech więc te poszukiwania zawsze będą twórcze - radził młodym prezydent.

- Spokojnych wakacji, na które tak bardzo zasłużyliście! - życzył też uczniom.

Rybniccy prymusi nagrodzeni!

31 zdjęć

19 czerwca w Domu Kultury w Chwałowicach odbyła się uroczystość z udziałem najzdolniejszych uczniów rybnickich szkół i ich nauczycieli. Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera wręczył 151 tytułów prymusa przyznanych za wyjątkowe osiągnięcia w trzech dziedzinach: nauce (33 uczniów), kulturze (52) oraz sporcie (66). Oto rybniccy prymusi Anno Domini 2023.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry