Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniccy prymusi nagrodzeni!

Rybniccy prymusi nagrodzeni!

21.06.2022 Miasto

- W przygotowania do różnych konkursów i olimpiad włożyłam sporo pracy. Jestem finalistką tegorocznej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, zdobyłam też I miejsce w wojewódzkim konkursie „Młody Mistrz Budownictwa”, a ostatnio w drużynie z Miłoszem Adamczykiem zdobyliśmy tytuł laureatów XI Olimpiady „Buduj z pasją”. Zajęliśmy I miejsce w kraju, a nagrodą był indeks na Politechnikę Częstochowską. Mam w sumie trzy indeksy - przyznaje Rozalia Niemiec, absolwentka Zespołu Szkół Budowlanych, która do swoich sukcesów dorzuciła właśnie kolejne dwa - tytuł naukowego prymusa i stypendysty prezydenta miasta.

Rozalia Niemiec stypendystka i naukowa prymuska. Zdj. Sabina Horzela-Piskula - Budownictwo to moja pasja. Chciałabym pójść na studia budowlane, ale zastanawiam się jeszcze nad wyborem uczelni, waham się pomiędzy Politechniką Śląską a Wrocławską. Czas nauki w Budowlance, ze względu na pandemię był trudny, ale też niezwykle owocny. Nie mogłam sobie wybrać lepszej szkoły - mówi Rozalia, która w czasie wakacji planuje nadrobić wszystkie książkowe zaległości.
O odpoczynku myśli również inna zdobywczyni tytułów naukowego prymusa oraz stypendysty prezydenta miasta - Zofia Zimny, absolwentka Szkoły Podstawowej na 13 w Chwałowicach. - Te dwa wyróżnienia to efekt pracy i pewnie odrobiny szczęścia, ale mam też cudownych nauczycieli i rodziców, którzy zawsze mi pomagają. W tym roku byłam laureatką konkursu wojewódzkiego z języka angielskiego. Dużo się uczyłam i to przyniosło efekty. Oczywiście zdarzają mi się również słabsze oceny, ale zawsze sobie powtarzam, że muszę próbować dalej i wtedy wszystko się udaje. Szkołę będę wspominać bardzo pozytywnie - miałam świetnych kolegów i nauczycieli. Dobrze mi się tam uczyło - mówi Zosia Zimny, przyszła licealistka „Frycza”, pasjonatka rysunku i pływania.

Zofia Zimny jest jednym z dziesięciorga uczniów, którzy mogą się poszczycić podwójnymi laurami - tytułem prymusa i stypendysty. Zdj. Sabina Horzela-Piskula
Zofia i Rozalia odebrały tytuły prymusów i stypendia dziś (21 czerwca) w Teatrze Ziemi Rybnickiej z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery i wiceprezydenta Wojciecha Świerkosza. W trakcie uroczystości zorganizowanej dla najzdolniejszy uczniów rybnickich szkół i ich nauczycieli wręczono w sumie 116 tytułów prymusa, przyznawanych za wyjątkowe osiągnięcia w trzech dziedzinach: nauce (30 osób), kulturze (27) oraz sporcie (59). Prymusi otrzymali dyplomy i bony prezentowe do Empiku.
Wręczono też 49 stypendiów, które może otrzymać tylko jeden, najlepszy uczeń z każdej szkoły, wyróżniający się wynikami w nauce, osiągnięciami sportowymi lub artystycznymi, który swoją postawą i zaangażowaniem w życie szkoły oraz aktywnością w środowisku lokalnym, stanowi wzór do naśladowania. - W każdej szkole jest jeden taki uczeń, który zasługuje na miano „Primus inter pares” - mówiła Katarzyna Fojcik, naczelnik wydziału edukacji i kultury UM Rybnika. To właśnie dla nich prezydent ufundował jednorazowe stypendium, które w przypadku uczniów podstawówek wynosi: 400 zł, a szkół średnich - 800 zł. A takich wybitnych, jak Zofia Zimny i Rozalia Niemiec - podwójnych laureatów - jest w naszym mieście dziesięcioro, w tym troje uczniów szkół średnich.

- Gratuluję wam tych wszystkich osiągnięć, szczególnie że był to trudny, covidowy rok, naznaczony też wojną, która sprawiła, że do naszych szkół trafiło prawie 700 uczniów z Ukrainy. Ale to też cenna lekcja dla nas wszystkich, że warto wyciągać pomocną dłoń do innych. Życzę wam, by szkolne wspomnienia zostały z wami na kolejne lata, by wasze życie było ciekawe, twórcze i rozwijające, również dla ludzi wokół was. Bądźcie dumą Rybnika i … dobrych wakacji - mówił do najzdolniejszych uczniów prezydent Piotr Kuczera.
Autor: Sabina Horzela-Piskula.

Rybniccy prymusi nagrodzeni

37 zdjęć

21 czerwca w Teatrze Ziemi Rybnickiej spotkali się najzdolniejsi uczniowie rybnickich szkół. W trakcie uroczystości prezydent miasta Piotr Kuczera wręczył 116 tytułów prymusa, przyznawanych za wyjątkowe osiągnięcia w trzech dziedzinach: nauce (30 osób), kulturze (27) oraz sporcie (59) oraz 49 stypendiów, które może otrzymać tylko jeden, najlepszy uczeń z każdej szkoły. Oto rybniccy prymusi i stypendyści.

do góry