Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniccy ósmoklasiści mogą być zadowoleni

Rybniccy ósmoklasiści mogą być zadowoleni

14.07.2022 Miasto

Absolwenci szkół podstawowych znają już wyniki obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty (24-26 maja), który sprawdził ich wiedzę z trzech przedmiotów. Na tle województwa i naszych sąsiadów rybniczanie wypadli dobrze, a najwięcej powodów do radości w naszym mieście ma Społeczna Szkoła Podstawowa.

Rybniccy ósmoklasiści mogą być zadowoleni z wyniku swojego pierwszego ważnego egzaminu. W naszym mieście napisało go ponad 1670 uczniów. Arch. GRJak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, do egzaminu z języka polskiego przystąpiło w Rybniku 1672 uczniów. Ich średni wynik wyniósł 60 proc. możliwych do zdobycia punktów i był niemal taki sam, co średnia w województwie (60,75 proc.). Najlepsi byli młodzi tyszanie (średnia 66,59), najsłabsi - świętochłowiczanie (średnia 52,37). Uczniowie rybnickich podstawówek nieźle wypadli też na tle sąsiadów - egzamin z polskiego lepiej od nich napisali tylko ósmoklasiści z Wodzisławia Śląskiego (62 proc.).
Za to porównując wyniki egzaminu z matematyki okazuje się, że rybniccy ósmoklasiści napisali go znacznie lepiej niż ich rówieśnicy z Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Żor i Wodzisławia Śląskiego. Średni wynik w Rybniku - 57 proc. - był też nieco wyższy od tego na Śląsku (56,46 proc), a najlepszymi „matematykami” w województwie okazali się ósmoklasiści z Bielska-Białej (62,04).

Egzamin z angielskiego, najczęściej wybieranego języka w naszym województwie, najlepiej napisali tyszanie (średnia 73,85). Na ten właśnie język najchętniej decydowali się też zdający w naszym mieście ósmoklasiści (niemiecki wybrały tylko cztery osoby), a ich wynik - 68 proc. - był nieco lepszy od tego w województwie (67,67). Z angielskim lepiej od rybniczan poradzili sobie ósmoklasiści z Żor (70 proc.), gorzej - z Jastrzębia (62 proc.).

W naszym mieście najlepiej egzamin ósmoklasisty zdali uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki, których średni wynik z języka polskiego wyniósł 77 proc., z matematyki - 86, a z języka angielskiego - 94. Na drugim miejscu w mieście znalazła się Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek (odpowiednio - 75, 84, 89). Trzecie miejsca zajmują trzy różne szkoły, w zależności od przedmiotu: z języka polskiego na najniższym miejscu podium znalazła się SP nr 6 z Zamysłowa, z matematyki - SP nr 37 z Ochojca, a z języka angielskiego - SP nr 5 z dzielnicy Północ.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy - trzeba do niego przystąpić, aby otrzymać świadectwo. Jednak nie można go nie zdać, choć jego wynik odgrywa rolę podczas rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

Autor: (S)

do góry