Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniccy nauczyciele w Barcelonie

Rybniccy nauczyciele w Barcelonie

19.04.2023 Edukacja

Nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 uczestniczyli w zagranicznym szkoleniu zorganizowanym w stolicy Katalonii.

Rybniccy nauczyciele w Barcelonie

Międzynarodowy kurs organizowany był w ramach programu Erasmus + "Online Education: Blended, Remote and Hybrid". Jego głównym celem było poszerzenie wiedzy uczestników z zakresu nauczania i uczenia się z wykorzystaniem edukacji hybrydowej i on-line. Szkolenie było współfinansowane przez Unię Europejską.

Nauczyciele z Rybnika byli częścią międzynarodowej grupy, w której byli również Rumunii, Finowe oraz Chorwaci.

Uczestnicy kursu mieli okazję zaprezentować miasta oraz swoje placówki.

Uczestnicy kursu mieli okazję lepiej się poznać, zaprezentować miasta oraz swoje macierzyste placówki w tym specyfikę pracy. Ponadto była okazja do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami dotyczącymi edukacji online w czasie pandemii.

Sporo czasu w trakcie kursu poświęcono na odkrywaniu różnych narzędzi ICT i możliwości ich wykorzystania w procesie nauki zdalnej lub podczas zajęć stacjonarnych np. w formie quizów lekcyjnych takich jak: Quizlet, Formative lub działań zespołowych poprzez interakcję
z prezentowaną treścią, np. Jamboard, Classcraft.

Sporo czasu w trakcie kursu poświęcono na odkrywaniu różnych narzędzi ICT

Poznaliśmy Classdojo — platformę, na której do tej pory zarejestrowało się ponad 50 mln ludzi (nauczycieli, rodziców i uczniów) w celu łatwego komunikowania się, dzielenia się wiedzą poprzez gry i zabawy interaktywne.

Zdążyliśmy poznać również m.in.: ThingLink- aplikację, za pomocą której możemy tworzyć interaktywne prezentacje multimedialne nawet na zdjęciach sferycznych, czyli 360 stopni. Kolejną ciekawą propozycją był Goosechase - aplikacja pozwalająca tworzyć gry i zadania w plenerze.

Był też czas na zwiedzanie Barcelony

W skrócie każdy posiadacz smartfona mógł dołączyć do gry i wykonać zaplanowane w niej misje (indywidualnie lub drużynowo), np. znaleźć i sfotografować konkretne elementy przyrody w okolicy i umieścić je we wspomnianej aplikacji, która zlicza wykonane zadania i zamienia je na punkty.

Blooket, Wordwall, Nearpod to kolejne aplikacje, za pomocą których możemy wykorzystać narzędzia ICT na zajęciach lekcyjnych w przeróżnych formach — od stacjonarnych, hybrydowych czy on line.

Z bogatej oferty, każdy mógł wybrać tę dla niego najbardziej przydatną aplikację, również dostępną na urządzenia mobilne.

Kilkudniowemu doskonaleniu się towarzyszyły zajęcia grupowe wspólne sesje. Kurs aktywnie angażował uczestników w skuteczne przełamywanie lodów i pomagał skoncentrować się na tym, jak pomóc uczniom uczyć się we własnym tempie i rozwijać umiejętności samodzielnego uczenia się.

Na zakończenie szkolenia w Barcelonie nauczyciele z Rybnika otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w europejskim szkoleniu. Uczestnictwo w tym szkoleniu stworzyło nauczycielom szansę nie tylko na poprawienie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności, ale również na podniesienie jakości pracy szkoły w europejskim wymiarze.

Popołudniami nauczyciele mieli czas na zwiedzanie stolicy Katalonii. Odwiedzili m.in. okazały budynek Casa Batlló zaprojektowany przez Gaudiego, park Guell, wzgórze Montjuic, największy europejski stadion piłkarski Camp Nou i wiele ciekawych zakątków Barcelony.

Janusz Rzymanek

Rybniccy nauczyciele w Barcelonie

12 zdjęć

Nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku uczestniczyli w zagranicznym szkoleniu zorganizowanym w stolicy Katalonii.

Zobacz także

Nauczyciele ZS nr 6 w Rybniku na szkoleniu na Teneryfie
Nauczyciele ZS nr 6 w Rybniku na szkoleniu na Teneryfie

Nauczyciele ZS nr 6 w Rybniku na szkoleniu na Teneryfie

do góry