Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniccy maturzyści rozpoczęli odliczanie

Rybniccy maturzyści rozpoczęli odliczanie

06.05.2024 Miasto

Długi majowy weekend wykorzystali zapewne na ostatnie powtórki, a już jutro 7 maja - maturzyści rozpoczną maturę od egzaminu z języka polskiego. Tydzień później swoje egzaminy napiszą ósmoklasiści.

Maturzyści I LO zakończyli rok szkolny 26 kwietnia. Zdj. W. Zielińska

Nie wiemy, jakie będą tematy na maturze, ale wiemy, że w Rybniku chęć przystąpienia do egzaminu dojrzałości zadeklarowało 1.389 tegorocznych absolwentów oraz 219 absolwentów szkół z poprzednich lat. Egzamin będzie się odbywać w 10 rybnickich liceach, 7 technikach i 3 szkołach branżowych II stopnia. Oprócz obowiązkowych egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz ustnych (język polski i obcy) każdy przystępujący do matury musi napisać przynajmniej jeden egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Największą popularnością w Rybniku cieszy się język angielski, którego wybór zadeklarowały 933 osoby. Rybniccy maturzyści wybierają również rozszerzenie z matematyki (445) i języka polskiego (262). Tylko jedna osoba w Rybniku zadeklarowała wybór języka francuskiego na poziomie rozszerzonym, a dwie - język rosyjski.

Ponadto, jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, w naszym mieście do egzaminu maturalnego przystąpi 7 Ukraińców.

Wyniki matur znane będą 9 lipca. 

Tydzień po maturzystach (14-16 maja) swój pierwszy ważny egzamin w życiu napiszą ósmoklasiści. Sprawdzi on ich wiedzę z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego. W Rybniku do egzaminu powinno przystąpić 578 uczniów w 25 szkołach podstawowych, w których taki egzamin będzie przeprowadzany. Jego wyniki absolwenci podstawówek poznają 3 lipca. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy - trzeba do niego przystąpić, aby otrzymać świadectwo. Choć nie można go nie zdać, to jego wynik odgrywa rolę podczas rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

We „Fryczu” zdali wszyscy!
We „Fryczu” zdali wszyscy!

We „Fryczu” zdali wszyscy!

Przeciętna - rybniccy maturzyści o egzaminie z języka polskiego
Przeciętna - rybniccy maturzyści o egzaminie z języka polskiego

Przeciętna - rybniccy maturzyści o egzaminie z języka polskiego

do góry