Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniccy maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości

Rybniccy maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości

05.07.2022 Miasto

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podała dziś (5 lipca) wstępne wyniki majowego egzaminu maturalnego. 314 rybnickich maturzystów nie otrzymało świadectw dojrzałości.

Znamy wstępne wyniki egzaminu dojrzałości w Rybniku. Zdj. Wacław Troszka.Zdawalność egzaminu wśród tegorocznych absolwentów, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów, wyniosła w województwie śląskim 78 proc. W Rybniku była nieco wyższa - 79 proc. Najlepsi w województwie okazali się maturzyści z powiatu cieszyńskiego (84 proc.), a najsłabsi - z częstochowskiego (62 proc.).

W naszym mieście do majowej matury przystąpiło 1504 uczniów, a 1190 z nich zdało egzamin i zdobyło świadectwa dojrzałości (79 proc.). Przeglądając maturalne statystyki naszych najbliższych sąsiadów, okazuje się, że z egzaminem dojrzałości nieco lepiej od rybniczan poradzili sobie tylko abiturienci z powiatu wodzisławskiego (80 proc.), pozostali zdali na podobnym poziomie, tylko żorzanie na nieco niższym (75 proc.).

Absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2022 roku, musieli obowiązkowo przystąpić do pisemnego egzaminu z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Przypomnijmy: wśród majowych tematów z polskiego były te dotyczące tradycji na podstawie „Pana Tadeusza” oraz relacji z drugim człowiekiem, które stają się źródłem szczęścia, w oparciu o "Noce i dnie".
W sumie w Rybniku maturę z polskiego zdało 94 proc. zdających, z matematyki - 82 proc., a z najpopularniejszego języka - angielskiego - 94 proc.

Podobnie jak przed rokiem, maturzyści nie musieli zdawać egzaminów ustnych, ale musieli napisać przynajmniej jeden egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Rybniccy maturzyści najczęściej wybierali język angielski (1096 osób, średni wynik: 62 proc.) i matematykę (526, wynik: 32 proc.).
Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego poznamy 9 września.
Autor: (S)

do góry