Strona główna/Aktualności/Miasto/Rusza budowa nowego mostu i wiaduktu na Mikołowskiej w (..)

Rusza budowa nowego mostu i wiaduktu na Mikołowskiej w Rybniku

05.01.2023 Miasto

Uwaga kierowcy, już niedługo ruszą prace związane z budową mostu nad Rudą i wiaduktu nad torami w ciągu ulicy Mikołowskiej. Już w przyszłym tygodniu miasto przekaże wykonawcy plac budowy.

Nowy most nad rzeką Rudą będzie długi na 18 metrów. Zdj. Michał Koczy

Wybudowany zostanie nowy most nad Rudą o długości 18 metrów i szerokości ponad 16,5 metra. Z kolei nowy wiadukt drogowy, na przecięciu ze zlikwidowaną linią kolejową kolei piaskowej, będzie miał długość 33,4 metra oraz szerokość ponad 16,5 metra. Częścią obu obiektów będzie chodnik o szerokości 2 metrów oraz ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4 metrów.

Zarówno most jak i wiadukt będą oświetlone, wybudowana zostanie też nowa kanalizacja deszczowa.

Najpierw obok starego wiaduktu nad torami wybudowany zostanie obiekt tymczasowy. Zdj. Michał Koczy

Co ważne, w trakcie budowy wiaduktu nad torami przejezdność drogi zostanie zachowana (wybudowany będzie tymczasowy obiekt umożliwiający ruch pojazdów i pieszych), natomiast budowa mostu nad Rudą będzie się wiązała z koniecznością korzystania z wyznaczonych objazdów.

Najkorzystniejsza ofertę przetargową na wykonanie prac złożyło Przedsiębiorstwo Inżynieryjne "IMB-Podbeskidzie" Spółka z o.o. ze Skoczowa za kwotę blisko 23,4 mln zł. Termin zakończenia prac budowlanych zaplanowany jest na drugą połowę października 2023 roku.

Fragment Mikołowskiej od kilku lat czeka na gruntowną przebudowę. Zdj. Michał Koczy

Przypomnijmy, że Rybnik uzyskał rządowe dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln zł do budowy wiaduktu nad linią kolejową oraz mostu nad rzeką Rudą, w ramach zadania związanego z przebudową ul. Mikołowskiej.

- 3,5-kilometrowy odcinek ulicy Mikołowskiej, czyli fragment drogi wojewódzkiej nr 925, od dobrych kilku lat czeka na gruntowną przebudowę - przypomina Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji UM.

- Pod względem technicznym miasto jest przygotowane od dawna - gotowy jest projekt modernizacji drogi oraz pozwolenie na budowę. Głównym problemem pozostają finanse - szacunkowy koszt rozbudowy tej drogi, na odcinku od mostu nad Rudą do granicy miasta, to kilkadziesiąt milionów zł. Wysokość tej kwoty wynika głównie z tego, że projekt modernizacji drogi przewiduje nie tylko rozbudowę samej drogi, ale również kompleksową rozbudowę skrzyżowania ulic Mikołowska-Wielopolska-Stawowa, most nad rzeką Rudą oraz wiadukt nad dawną linią kolejową „Kotlarnia” - wyjaśnia Jacek Hawel.

Dzięki dofinansowaniu uda się zrealizować fragment Mikołowskiej. Zdj. Michał Koczy

Stąd konieczność wykonywania prac etapami. W 2021 roku, za blisko 900 tys. zł, ulica Mikołowska została doraźnie wyasfaltowana na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sosnową do granicy miasta. Teraz, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, uda się zrealizować ważny etap, jakim jest budowa nowego wiaduktu i mostu. (OR)

Zobacz także

10 lutego na Mikołowskiej rusza budowa tymczasowego wiaduktu
10 lutego na Mikołowskiej rusza budowa tymczasowego wiaduktu

10 lutego na Mikołowskiej rusza budowa tymczasowego wiaduktu

do góry