Strona główna/Aktualności/Miasto/Różowa świnka zmierza do Teatru Ziemi Rybnickiej

Różowa świnka zmierza do Teatru Ziemi Rybnickiej

18.11.2022 Miasto

- W swoim życiu niejedną świnię już widziałem, ale tak pięknej jeszcze nie. Cieszę się, że dzięki niej słowo świnia nabiera dziś bardzo pozytywnego znaczenia - mówi Wojtek Kowalczyk z Kabaretu Czesuaf. Wspólnie z Agnieszką Litwin z kabaretu Jurki, Eweliną Wojtak z grupy Zdolni i Skromni oraz z prezydentem miasta Piotrem Kuczerą odsłonił dziś (18 listopada) przed schodami prowadzącymi do Teatru Ziemi Rybnickiej, figurkę różowej świnki.

Różowa świnka zmierzająca do Teatru Ziemi Rybnickiej, uroczyście odsłonięta. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Nieodłącznym symbolem Ryjka jest świnka, a Teatr Ziemi Rybnickiej jest miejscem, gdzie Ryjek ma swoją przystań. Miasto żyje Ryjkiem przez cały rok o czym będzie przypominać ta różowa świnka zmierzająca właśnie w stronę teatru. Można będzie przy niej odpocząć siadając na różowych podestach zamontowanych na schodach, ale też zapozować do selfie - mówi Robert Cebula, naczelnik Wydziału Marketingu i Mediów UM Rybnika.

- Od dziś określenie „jak świnia” nabiera zupełnie nowego znaczenia - zauważyła Agnieszka Litwin z kabaretu Jurki i dodała: - Teraz już zawsze świnka będzie przypominała mieszkańcom i przyjezdnym, że ten festiwal odbywa się właśnie w tym mieście, a przecież to jeden z najwspanialszych festiwali w kraju!

Agnieszka Litwin z kabaretu Jurki nie kryła "świńskiej" radości. Oczywiście kolor jej stroju był zupełnie przypadkowy. Zdj. Sabina Horzela-Piskua

Kabareciarze zastanawiali się jakie imię powinna nosić nowa różowa mieszkanka Rybnika:

- Może Lusia, Sztefa, a może Sztefcia? A może warto zapytać o to samych rybniczan i być może ogłosić konkurs na imię dla świnki - zastanawiała się Ewelina Wojtak z kabaretu Zdolni i Skromni.

Całus od kabareciarzy. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Dla bezpieczeństwa różowa świnka została zakotwiona i będzie monitorowana. Różowe podesty na schodach wykonały Rybnickie Służby Komunalne, zieleń miejska zadbała o różowe donice, a kto zadba o świnkę?

- Trzeba jej zawiązać szalik, bo przy takiej aurze może się rozchorować - żartował Piotr Sobik, dyrektor organizacyjny festiwalu.

Świnka w pełnej krasie. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Sabina Horzela-Piskula

Świnka idzie do Teatru Ziemi Rybnickiej

16 zdjęć

Figurę różowej świnki odsłonięto dziś (18 listopada) przed schodami prowadzącymi do Teatru Ziemi Rybnickiej. Świnka jest symbolem Ryjka, czyli Rybnickiej Jesieni Kabaretowej, nic więc dziwnego, że w jej odsłonięciu wzięli udział kabareciarze - Agnieszka Litwin z kabaretu Jurki, Wojtek Kowalczyk z Kabaretu Czesuaf i Ewelina Wojtak z grupy Zdolni i Skromni. Nie zabrakło też dyrektora festiwalu Michała Wojaczka i dyrektora organizacyjnego Piotra Sobika oraz prezydenta miasta Piotra Kuczery.

do góry