Strona główna/Aktualności/Miasto/Rozbudowa rybnickiej Przygody na finiszu

Rozbudowa rybnickiej Przygody na finiszu

01.09.2023 Miasto

- Czy jesteśmy zadowoleni? Oczywiście! Czy mamy kolejne marzenia? Ależ oczywiście! - mówi Anita Geratowska, dyrektor Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda”. Zakończyły się trwające półtora roku prace związane z rozbudową siedziby Przygody, która od 2012 roku mieści się w budynku przy ul. Świerklańskiej. 

Głównym celem rozbudowy było powiększenie gabarytów budynku. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Głównym celem rozbudowy było powiększenie gabarytów budynku, mieszczącego się obok Zespołu Szkół Budowlanych, tak, by dzieci mogły rozwijać swoje pasje w bardziej komfortowych warunkach. W efekcie placówka zyskała nie tylko na powierzchni, ale dzięki rozbiórce istniejącego dachu i nadbudowie sali - na wysokości. Pomiędzy dwoma salami tanecznymi utworzono łącznik, który pełni teraz funkcję zaplecza scenicznego m.in. z magazynem, toaletą i pomieszczeniem akustyka i obsługi.

- Najbardziej jestem zadowolona z powiększenia sali rytmicznej, która była zbyt niska i żadna starsza grupa nie mogła w niej ćwiczyć. Poprawi ona naszą codzienną działalność, bo do tej pory, gdy na dużej sali odbywała się impreza, trzeba było odwoływać zajęcia taneczne, bo nie było gdzie ćwiczyć. Cieszę się też z samego zaplecza sceny, bo teraz zamiast jednego, mamy kilka wejść na główną salę i jest po prostu bezpieczniej - mówi Anita Geratowska, która szefuje placówce od 1996 roku.

W gościnnych progach Przygody. Dodatkowe wejście do rozbudowanej części budynku. Zdj. (S)

W ramach inwestycji przy placówce powstała też wiata rowerowa i nowe miejsca parkingowe. 
Prace związane z rozbudową sali, która została oddana do użytku 10 lat temu, trwały półtora roku - dłużej niż zakładano.

- Jak na każdej inwestycji, chciałoby się żeby wszystko szło szybko i łatwo, ale czasami pojawiają się trudności. Ostatecznie jednak udało się je pokonać. Na pewno jest lepiej, ale oczywiście może być jeszcze lepiej. Odbywa się tutaj wiele wydarzeń miejskich, a siłą tego zespołu są ludzie - dzieci, młodzież, kadra i rodzice - którzy dbają o to, by kolejne pokolenia mogły rozwijać swoje talenty i pasje - mówił prezydent Piotr Kuczera, który wczoraj (31 sierpnia) wziął udział w koncercie przygotowanym przez podopiecznych Przygody.

Koncert na zmodernizowanej sali widowiskowej pokazał różnorodne oblicza Przygody. Serca publiczności skradli najmłodsi. Zdj. (S)

- To nasza forma podziękowania za zrozumienie tego, że Przygoda potrzebuje nieco więcej przestrzeni i lepszych warunków do pracy - mówiła o okolicznościowym koncercie dyrektor placówki, dziękując władzom miasta. Podziękowania usłyszeli również rodzice dzieci.

- Za to, że przetrwaliście te półtora roku remontu jeżdżąc ze swoimi pociechami po całym mieście, bo zajęcia odbywały się w różnych miejscach. Ale przetrwaliśmy! - mówiła Anita Geratowska.

A podczas koncertu Przygoda pokazała swoje różne oblicza, nie tylko te najbardziej znane, jak zespół tańca ludowego czy wokalne Remedium. A z oferty zajęć prowadzonych w ramach Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda” korzysta około 1200 dzieci.

„Przygoda tańczy, Przygoda śpiewa, Przygoda złych humorów nie miewa” - to hasło, które od lat towarzyszy zespołowi. Tym razem wyśpiewali go również goście. Zdj.(S)

- Dzieci zostają z nami 20 lat i więcej. Właśnie reaktywowała się grupa „40 plus”, więc zapraszam wszystkich chętnych, bo folklor jest dobry w każdym wieku - zachęca Anita Geratowska.

Inwestycję za nieco ponad 2,8 mln zł zrealizowała wyłoniona w przetargu firma MARGO.

Rozbudowa rybnickiej Przygody na finiszu

25 zdjęć

Zakończyły się trwające półtora roku prace związane z rozbudową siedziby Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda”, która od 2012 roku mieści się w budynku przy ul. Świerklańskiej. Z tej okazji 31 sierpnia na zmodernizowanej sali widowiskowej odbył się koncert, który miał pokazać różnorodne oblicza Przygody.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Rybniczanie z nagrodami w dziedzinie kultury
Rybniczanie z nagrodami w dziedzinie kultury

Rybniczanie z nagrodami w dziedzinie kultury

Finał festiwalu Przygody
Finał festiwalu Przygody

Finał festiwalu Przygody

50 lat Zespołu Tańca Ludowego "Przygoda" w Rybniku
50 lat Zespołu Tańca Ludowego "Przygoda" w Rybniku

50 lat Zespołu Tańca Ludowego "Przygoda" w Rybniku

do góry