Strona główna/Aktualności/Miasto/Rozbierają kostkę brukową na Placu Wolności. Rusza (..)

Rozbierają kostkę brukową na Placu Wolności. Rusza operacja "nowe drzewa"

21.11.2022 Miasto

Dziś, w poniedziałek 21 listopada, ruszyła operacja "nowe drzewa" w centrum Rybnika. Na Placu Wolności w kilku miejscach rozebrano kostke brukową. W odpowiednio przygotowanym podłożu posadzone zostaną klony czerwone lub lipy krymskie.

Pracownicy rozbierają kostkę brukową. Zdj. AK

Ma być mniej betonu, bardziej zielono, zdrowo i pięknie. Nowe drzewa na Placu Wolności uzupełnią rosnące tu już dwa ciągi klonów pospolitych, ocieniając tym samym drogę dojazdową do galerii Focus Park oraz znajdujące się wzdłuż niego siedziska. Zaplanowano tu 6 drzew z gatunków klon czerwony lub lipa krymska o obwodzie 16/18cm.

Dodatkowo trzy klony polne pojawią się obok fontanny.

Na Placu Wolności pojawią się w sumie 9 drzew. Zdj. AK

Nowe drzewa pojawią się też na rynku. Do nasadzeń wybrano drzewa z gatunku platan klonolistny, ze względu na jego szybki wzrost, znaczne rozmiary oraz odporność na warunki miejskie. Będą to drzewa o obwodach minimum 25/30cm z dobrze rozbudowaną koroną, osadzoną na wysokości 2,5m.

Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 700 tys. zł (na kwotę tę składa się m.in. koszt materiałów do wykonania systemu antykompresyjnego i podłoża strukturalnego, a także drzew i kratownic). (red)

do góry