Strona główna/Aktualności/Miasto/Razem na służbie, razem na emeryturę. Pies Ibajon (..)

Razem na służbie, razem na emeryturę. Pies Ibajon odchodzi do cywila ze swoim panem

03.02.2023 Miasto

Razem na służbie, razem po niej... Tego duetu nie można rozdzielić. Aspirant sztabowy Filip Waśniewski wraz ze swoim owczarkiem niemieckim "Ibajonem" przechodzą wspólnie na zasłużoną emeryturę. Po 9 latach pracy w policji Ibajon będzie odpoczywał w domu swojego opiekuna, który jako mundurowy służył 25 lat.

Duet odchodzi na emeryturę. Zdj. KMP Rybnik

10-letni owczarek niemiecki - Ibajon rozpoczął służbę w 2014 roku, od szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach na kursie specjalistycznym psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Po zakończonej adaptacji, przez kolejne lata dbał o bezpieczeństwo mieszkańców Rybnika, powiatu rybnickiego, a także Śląska.

Ibajon podczas 9-letniej służby, wraz ze swoim przewodnikiem asp. szt. Filipem Waśniewskim, uczestniczyli w zabezpieczeniach imprez masowych, wizytach VIP-ów oraz innych imprezach kulturalno - rozrywkowych.

Ibajon i jego opiekun mają wiele sukcesów. Zdj. KMP Rybnik

W przypadku interwencji dotyczących podejrzenia podłożenia ładunków wybuchowych, „Ibajon” wraz ze swoim przewodnikiem, jako pierwszy wchodzłi do pomieszczeń i sprawdzał oraz weryfikował swoim psim nosem zagrożenie. Jego specjalizacją były również niewybuchy, pozostałości po II Wojnie Światowej. Wówczas zwierzę pomagało w ich identyfikacji - informuje Bogusława Kobeszko, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Policyjny „Ibajon” odchodzi do cywila, ale nie rozstaje się ze swoim przewodnikiem. Podczas 9 lat współpracy, zawiązała się między nimi silna więź i asp.szt. Filip Waśniewski nie wyobraża sobie, by rozstawać się ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Podziękowania dla odchodzących na emeryturę. Zdj. KMP Rybnik

Prezenty i podziękowania dla policyjnego duetu od Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku - insp. Rafała Głucha wręczył podkom. Damian Przybyła — Naczelnik Wydziału Prewencji rybnickiej komendy. 10-letni „Ibajon” z okazji zakończenia służby otrzymał wiele psich smakołyków.

Opiekunem Jarika będzie asp. Szymon Wieczorek.

W służbie pozostał drugi podopieczny asp. szt. Filipa Waśniewskiego, owczarek belgijski „Jarik”, który pozostanie pod opieką przewodnika — asp. Szymona Wieczorka z rybnickiej jednostki.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry