Strona główna/Aktualności/Miasto/Przetarg na dokończenie hospicjum w Rybniku

Przetarg na dokończenie hospicjum w Rybniku

12.12.2023 Miasto

Urząd miasta ogłosił przetarg na dokończenie przerwanej na początku tego roku budowy hospicjum przy ul. Barbórki w Niedobczycach.

 

Tak wyglądał plac budowy hospicjum w styczniu tego roku, gdy urząd miasta odstąpił od umowy z firmą, która rozpoczęła jego budowę. Zdj. Wacław TroszkaJego zwycięzca będzie miał 600 dni (rok i osiem miesięcy) na dokończenie inwestycji, którą pierwszy wykonawca zrealizował w ledwie 10 proc. W ogłoszeniu o przetargu określono szacunkową wartość zamówienia (bez VAT), to 31 mln 644 tys. zł. Termin składania ofert wyznaczono na 15 stycznia.
W końcu stycznia tego roku magistrat odstąpił od umowy z wrocławską firmą, która rozpoczęła budowę hospicjum jesienią 2021 roku. Powody były oczywiste: duże opóźnienie i brak postępu prac na placu budowy.
Jeszcze w grudniu 2022 roku magistrat podpisał z głównym wykonawcą (na budowie pracowali głównie podwykonawcy) aneks finansowy do głównej umowy zwiększający cenę budowy o 4 mln, 231 tys. zł, czyli z przetargowej wartości 27 mln 144 tys. zł do kwoty 31 mln 375 tys. zł. Na placu budowy nic się jednak nie zmieniło; prac budowlanych nie wznowiono.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa hospicjum w Niedobczycach zakończy się w 2025 roku.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry