Strona główna/Aktualności/Miasto/Przestawili 46-tonową muszlę koncertową

Przestawili 46-tonową muszlę koncertową

10.06.2022 Miasto

10 czerwca po długich przygotowaniach w parku im. Henryka Czempiela w dzielnicy Niedobczyce przestawiono ważącą prawie 46 ton blisko 70-letnią betonową muszlę koncertową. Była to kluczowa operacja trwającej tam od kilku miesięcy gruntownej modernizacji jego części amfiteatralnej.

 

10 czerwca przy użyciu 250-tonowego dźwigu w parku im. Henryka Czempiela w Niedobczycach przestawiono betonową muszlę konecrtową wybudowaną tam w latach 50. Zdj. Wacław Troszka

"Przeprowadzka” starej muszli koncertowej o kilkadziesiąt metrów była konieczna, bo powstający praktycznie od zera amfiteatr będzie zorientowany odwrotnie niż dotychczasowy. Dotąd scena była w części południowej parku, a widownia w północnej; teraz będzie na odwrót. Dzięki tej zmianie, wykorzystując naturalne ukształtowanie parkowego terenu, widownię będzie można wybudować w optymalnej formie, z kolejnymi wznoszącymi się lekko rzędami siedzisk. - Będzie tu prawdziwy amfiteatr - mówi dyrektorka Zarządu Zieleni Miejskiej Joanna Kotynia-Gnot.

Muszlę koncertową w kształcie skorupki z górnej ćwiartki kurzego jajka w drugiej połowie lat 50. zbudowali rzekomo pracownicy sąsiadującej z parkiem nieczynnej już dziś kopalni Rymer. Gdy zapadła decyzja o zachowaniu zabytkowej nieomal muszli, pojawiły się więc obawy o jej stan techniczny i jakość peerelowskiego betonu. Wykonanie specjalistycznej ekspertyzy jej stanu technicznego zlecono specjalistom z Politechniki Śląskiej. Po zbadaniu betonu i prześwietleniu jej zbrojenia, stwierdzili, że przenosiny wytrzyma. I wytrzymała.

Pierwszą próbę podniesienia muszli przy użyciu 250-tonowego dźwigu podjęto wczoraj około południa, ale wtedy okazało się, że w miejscu umocowania głównego zaczepu beton zaczyna się kruszyć. Po krótkiej naradzie zdecydowano, że wspomniane mocowanie zastąpi wstawiona w poprzek, po wykuciu odpowiednich otworów, rura. Przenosiny muszli rozpoczęły się około godz. 20 i zakończyły o 21.13. Betonowa skorupa wpasowała się idealnie w przygotowane na nią miejsce.

Oczywiście całą operację przez długie godziny śledziła spora grupa okolicznych mieszkańców. Część z nich wspominała imprezy, które odbywały się w tym parku w czasach ich młodości, inni zawzięcie dyskutowali o tym, jak się skończą przygotowywane przenosiny. Nie brakowało osób przekonanych, że stara muszla po prostu się rozleci.

Trwające w parku Czempiela prace mają się zakończyć do końca sierpnia. Nad przeniesioną muszlą koncertową i nową sceną powstanie zadaszenie o efektownej stalowej konstrukcji i z zielonym dachem, czyli z odpowiednio ułożonym trawnikiem. Pojawi się też spełniające aktualne wymogi socjalno-techniczne zaplecze sceny.

Nowy amfiteatr w niedobczyckim parku buduje rybnicka firma GraniTEC, która wygrała rozstrzygnięty we wrześniu ubiegłego roku przetarg zorganizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Umowa opiewa na 3 mln 797 tys. zł.

Budowa nowego amfiteatru z wykorzystaniem starej muszli koncertowej jest częścią unijnego projektu „Zwiększenie funkcjonalności zabytkowego parku im. Henryka Czempiela, w kontekście procesu rewitalizacji dzielnicy Niedobczyce w Rybniku”, na realizację którego miasto pozyskało dotację w wysokości 2 mln, 992 tys. zł. Drugim jego elementem tego projektu była przeprowadzona już wcześniej modernizacja parkowego placu zabaw.

Tekst i zdj. WaT

Przestawili 46-tonową muszlę koncertową

20 zdjęć

10 czerwca po długich przygotowaniach w parku im. Henryka Czempiela w dzielnicy Niedobczyce przestawiono ważącą prawie 46 ton blisko 70-letnią betonową muszlę koncertową. Była to kluczowa operacja trwającej tam od kilku miesięcy gruntownej modernizacji jego części amfiteatralnej.

do góry