Strona główna/Aktualności/Miasto/Promocja Rybnika według kandydatów na prezydenta miasta

Promocja Rybnika według kandydatów na prezydenta miasta

03.04.2024 Miasto

Kolejna rybnicka debata za nami. W drugiej turze zadano pytanie o wizję promocji Rybnika na arenie ogólnopolskiej i europejskiej. Jakie pomysły na promocję miasta mają kandydaci na stanowisko prezydenta Rybnika?

Kandydaci mówili jak chcieliby promować Rybnik. Zdj. WaT

Druga debata kandydatów na prezydenta Rybnika miała miejsce 2 kwietnia w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku. W dyskusji uczestniczyli Krzysztof Kazek z Bloku Samorządowego Rybnik, Piotr Kuczera z Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Pruszczyński z Lepszego Rybnika oraz Andrzej Sączek z Prawa i Sprawiedliwości.

Wczoraj pisaliśmy o tym, jak kandydaci chcą rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem miasta. Czytaj TUTAJ

Dziś skupimy się na pytaniu dotyczącym promocji Rybnika.

- Na przestrzeni ostatnich lat Rybnik był albo jest jeszcze znany między innymi z ilości rond, organizacji koncertów gwiazd muzycznych, problemów smogowych, rozgrywek żużlowych czy ostatnio z repliki wieży Eiffla w Niedobczycach. Jaką macie Panowie wizję promocji Rybnika na arenie ogólnopolskiej, europejskiej? W jaki sposób nazwa Rybnik powinna zaistnieć w świadomości osób spoza Rybnika, by chciało się do nas przyjeżdżać, by chciały nas odwiedzać, a może i zostać? - pytał Bartłomiej Furmanowicz, z portalu rybnik.com.pl

Piotr Kuczera mówił, że marką Rybnika staje się Rybnicka Majówka z koncertami. Zdj. WaT
Piotr Kuczera zauważył, że miasto dotąd często kojarzone było z żużlem ale też smogiem, z którym na szczęście w dużym stopniu Rybnik sobie poradził. Tłumaczył, że marką Rybnika staje się rybnicka Majówka z koncertami, na które przyjeżdża do miasta wielu gości spoza Rybnika.

- Myślę, że fajnym elementem jest zabytkowa kopalnia Ignacy, która gdzieś się wbiła w przestrzeń województwa śląskiego. To, że marszałek współfinansuje tą inwestycję powoduje, że jesteśmy tak naprawdę na poziomie województwa rozpoznawalni, a myślę, że coraz szerzej - mówił Piotr Kuczera, wspominając że Ignacy znajduje się na europejskim szlaku Zabytków Techniki, przez co informację o naszej kopalni można znaleźć np. w Ostrawie.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej sugerował ostrożność w kwestii promocji, sugerując, że inwestowanie w reklamę w mediach tradycyjnych może być kosztowne. Zamiast tego zaproponował skoncentrowanie się na pozytywnych aspektach miasta, takich jak sukces w walce ze smogiem czy organizacja udanych wydarzeń kulturalnych, jak wspomniana Rybnicka Majówka, które przyczyniają się do pozytywnego wizerunku Rybnika w regionie.

Krzysztof Kazek chce promować Rybnik poprzez kulturę śląską. Zdj. WaT

Krzysztof Kazek uważa, że Rybnik powinien być promowany poprzez kulturę śląską. Kandydat przytoczył dane ze spisu powszechnego, według których najwięcej osób z Rybnika i okolic określiło swoją tożsamość jako śląską. Zaznaczył, że miasto dysponuje szeroką infrastrukturą post-przemysłową, którą można wykorzystać. Nawiązał również do tradycyjnego stroju śląskiego.

- Jakbym państwa zapytał, czy choć jeden ma ubranie śląskie i czy występuje, czy wychodzi w tym ubraniu śląskim? A ja? Ja właśnie przez to, że daję świadectwo i zachęcam, ponieważ udało mi się zrealizować projekt i zachęcić dzieci do tego, żeby promować śląskość. Mamy piękne stroje, mamy piękne kulinaria, mamy piękne historie, które są związane z naszym regionem i to jest nasza marka i myślę, że w tym kierunku powinniśmy iść - mówi Krzysztof Kazek z Bloku Samorządowego Rybnik.

Dodatkowo, Krzysztof Kazek stwierdził, że chce aby Rybnik był kojarzony z dużymi koncertami, które kiedyś miały miejsce na stadionie. Dodał, że wokół miasta jest wiele terenów zielonych, o które planuje dbać.

Andrzej Sączek chciałby zorganizować dni kultury górniczej. Zdj. WaT

Andrzej Sączek również nawiązał do wielkich koncertów. “Duże koncerty na naszym rybnickim stadionie muszą wrócić - Rybnik na to zasługuje.” - mówił. Podkreślił, że to najlepsza promocja z korzyścią dla miasta, jak również dla rybnickiego biznesu. W swoich planach uwzględnił promocję miasta za pośrednictwem wydarzeń kulturalnych takich jak Rybnicki Ryjek, oraz sportowych, jak żużel, piłka nożna i inne dyscypliny.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości poruszył temat kultury śląskiej, podkreślając że kultura śląska to kultura związana z górnictwem.

- Moim marzeniem jest zorganizowanie w Rybniku Dni Kultury Górniczej w okolicach Barbórki. Barbórka została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego, w związku z tym, że na tej ziemi górnictwo będzie najdłużej, należałoby o tą kulturę zadbać i stworzyć Europejskie jak nie Światowe Dni Górnictwa - mówi Andrzej Sączek.

Tomasz Pruszczyński mówił, że nie ma w mieście porządnego hotelu sieciowego. Zdj. WaT

Tomasz Pruszczyński określił pytanie jako bardzo sympatyczne, podkreślając że od 30 lat zajmuję się marketingiem, w tym również promocją miast. Zaczął od pytania do obecnego prezydenta.

- Mam pierwsze pytanie do Pana prezydenta. Może mi odpowie ad vocem ile wydaliśmy milionów złotych na Diagnozę (red. serial telewizyjny nagrywany w Rybniku)? Przepalamy pieniądze na takie rzeczy jak Diagnoza. To są miliony złotych. Nie mamy hoteli w Rybniku. Co z tego, że możemy zapraszać ludzi, jak nie mamy porządnego hotelu sieciowego w Rybniku? - pytał Pruszczyński.

Poza kwestią hoteli, właściciel portalu rybnik.com.pl oznajmił, że miasto powinno być wyposażone w odpowiednią salę widowiskowo-sportową, zdolną pomieścić duże imprezy. Wskazał na istniejące już obiekty, takie jak zalew rybnicki i lotnisko, które według niego są niewłaściwie wykorzystywane. "Przy zalewie rybnickim możemy robić mega fajną turystykę weekendową" - mówił. Zasugerował możliwość wydłużenia pasa startowego na lotnisku, organizację szkoleń lotniczych i lotów turystycznych.

Na koniec lider Lepszego Rybnika stwierdził, że najlepszą promocją dla miasta są jego wybitni mieszkańcy.

- Wykorzystajmy tych rybniczan, których mamy, bo to są świetni ludzie i oni robią nam dobrą markę w Polsce i za granicą - mówił.

Na argumenty przytoczone przez Tomasza Pruszczyńskiego, obecny prezydent Rybnika wymienił inwestycje, które powstały wokół zalewu rybnickiego, takie jak ścieżki rowerowe, Nową Stanicę i Pniowiec, który miasto wykupiło od elektrowni. Wspomniał również o hotelu i spa w Stodołach, na który przeznaczono ok 40 mln złotych.

- Proszę nie mówić, że się nic nie dzieje. W pandemii nie bardzo chcieli się pojawić w Rybniku, ponieważ nikt nie inwestował w hotelarstwo - mówił Kuczera.

Pruszczyński odpowiedział prezydentowi, że to nie jest tak, że miasto ma coś robić. - Miasto ma dać przestrzeń rybnickim przedsiębiorcom, żeby to oni robili - mówił Tomasz Pruszczyński.

(D)

Zobacz także

W jaki sposób kandydaci na prezydenta wykorzystają potencjał kulturalny Rybnika?
W jaki sposób kandydaci na prezydenta wykorzystają potencjał kulturalny Rybnika?

W jaki sposób kandydaci na prezydenta wykorzystają potencjał kulturalny Rybnika?

Kandydaci na prezydenta Rybnika o bezpieczeństwie podczas debaty
Kandydaci na prezydenta Rybnika o bezpieczeństwie podczas debaty

Kandydaci na prezydenta Rybnika o bezpieczeństwie podczas debaty

Debata czterech rybnickich kandydatów
Debata czterech rybnickich kandydatów

Debata czterech rybnickich kandydatów

do góry