Projekt „Mój zawód - moja przyszłość” w rybnickim Mechaniku zakończony sukcesem

02.06.2026 Miasto

W czwartek 28 maja w Zespole Szkół Mechaniczno - Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku odbyła się konferencja podsumowująca udział w projekcie „Mój zawód - moja przyszłość”, współfinansowanego przez Unię Europejską.

 

W Zespole Szkół Mechaniczno - Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku odbyła się konferencja podsumowująca udział w projekcie „Mój zawód - moja przyszłość”, współfinansowanego przez Unię Europejską. Zdj. Julia Osika

Projekt był realizowany od 1 maja 2024 roku, aż do 30 czerwca 2026 roku, a jego całkowita wartość wyniosła ponad 900 tys. zł, z czego ponad 810 tys. zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 - 2027 - Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).

Głównym celem przedsięwzięcia było podnoszenie jakości kształcenia zawodowego oraz lepsze przygotowanie młodzieży do wejścia na rynek pracy w regionie.

Projekt został skierowany do uczniów kształcących się w zawodach: technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik transportu kolejowego, technik teleinformatyk, technik elektronik, technik elektryk oraz technik mechanik. W działaniach uczestniczyło łącznie 65 osób - 60 uczniów i uczennic oraz 5 nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Kluczowe doradztwo zawodowe i płatne staże

Jednym z kluczowych elementów projektu było doradztwo zawodowe, dzięki czemu każdy uczestnik miał możliwość poznania swoich predyspozycji zawodowych, określenia ścieżki rozwoju oraz zdobycia wiedzy dotyczącej aktywnego poszukiwania pracy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również płatne staże zawodowe. Wzięło w nich udział 50 uczniów, którzy odbyli 150-godzinne praktyki w 22 zakładach pracy związanych z kierunkiem ich kształcenia, co pozwoliło im zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, a także poznać specyfikę pracy w różnych branżach.

Certyfikowane kursy zawodowe

Istotną częścią projektu były również certyfikowane kursy zawodowe w trakcie których uczestnicy zdobywali dodatkowe kwalifikacje m. in. w zakresie uprawnień SEP, obsługi wózków widłowych, spawania metodą MAG, a także uczestniczyli w profesjonalnych szkoleniach informatycznych oraz graficznych. W efekcie 20 uczniów uzyskało uprawnienia elektryczne SEP, 20 zdobyło kwalifikacje do obsługi wózków widłowych, a kolejnych 20 otrzymało książeczki spawacza. 15 osób kształcących się w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej uzyskało dodatkowe certyfikaty potwierdzające nowe kompetencje zawodowe.

Wsparcie Politechniki i Akademii 

Projekt umożliwił także rozwijanie zainteresowań i zdobywanie wiedzy podczas warsztatów organizowanych we współpracy z uczelniami wyższymi. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez specjalistów z Politechniki Śląskiej oraz Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Tematyka warsztatów obejmowała m. in technologię 5G, bezprzewodowe sieci sensorowe, projektowanie układów cyfrowych, inteligentne sterowanie prędkością składu kolejowego, druk 3D, mikroskopię elektronową, inteligentną infrastrukturę budynkową oraz nowoczesne narzędzia komunikacji cyfrowej.

Kolejnym elementem projektu były wizyty studyjne w przedsiębiorstwach reprezentujących nowoczesne gałęzie przemysłu i usług. Uczniowie odwiedzili m. in. zakłady RAFAMET, NKT, BEFARED, Elektrownię Rybnik, drukarnię INFOPAKT oraz showroomy firmy ASTOR w Krakowie.

Bezpośredni kontakt z nowoczesnymi technologiami pozwolił młodzieży lepiej poznać realia współczesnego rynku pracy i wymagania stawiane przyszłym pracownikom.

Specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli

Z możliwości podnoszenia kwalifikacji skorzystali także nauczyciele przedmiotów zawodowych. Uczestniczyli oni w specjalistycznych szkoleniach z zakresu: mechanizmu kontroli ruchu sieciowego („Mikrotik MTCTCE”), zagadnienień związanych z bezpieczeństwem infrastruktury sieciowej („Mikrotik MTCSE”), projektowania, konfiguracji oraz zarządzania sieciami IPv6 w środowisku RouterOS („Mikrotik MTCIPv6E”) oraz nowoczesnych narzędzi graficznych („Blender” i „Adobe After Effects”).

Znaczące środki przeznaczono także na doposażenie szkolnych pracowni zawodowych. Łączna wartość zakupionego wyposażenia przekroczyła 221 tys. zł. Nowy sprzęt trafił do pracowni teleinformatycznej, elektrycznej oraz graficznej, gdzie wymieniono m. in komputery oraz specjalistyczne wyposażenie wykorzystywane podczas zajęć praktycznych.

Autorka Julia Osika

Projekt „Mój zawód - moja przyszłość” był współfinansowany przez Unię Europejską. w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 - 2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).

„Mój zawód - moja przyszłość” w Mechaniku w Rybniku

15 zdjęć

W Zespole Szkół Mechaniczno - Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku odbyła się konferencja podsumowująca udział w projekcie „Mój zawód - moja przyszłość”, współfinansowanego przez Unię Europejską.