Strona główna/Aktualności/Miasto/Powstańcy już mają, teraz czas na salę Frycza

Powstańcy już mają, teraz czas na salę Frycza

29.01.2024 Miasto

"Powstańcy", czyli I LO w Rybniku ma już swoją wymarzoną salę gimnastyczną. Teraz czas na Frycza. Miasto przygotowuje się do realizacji inwestycji bardzo wyczekiwanej przez całą społeczność rybnickiego II LO - budowy nowej, przyszkolnej sali gimnastycznej. Miasto ma opracowaną dokumentację projektową, a całość zadania jest przygotowana do realizacji pod względem niezbędnych pozwoleń i decyzji administracyjnych.

Tak ma wyglądać sala przy II LO w Rybniku.

Rozbudowa II Liceum Ogólnokształcącego o budynek sali gimnastycznej zaplanowana została w tegorocznym budżecie miasta. Całkowita wartość inwestycji oszacowana została na 17 mln zł, warto jednak dodać, że na jej realizację udało się zdobyć blisko 14,5 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych.

- II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, jest jedną z najlepszych szkół średnich w województwie śląskim - przypomina Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Szansę na edukację na bardzo wysokim poziomie mają tutaj nie tylko uczniowie z terenu miasta, ale również wielu uczniów z okolicznych gmin. Nowa przestrzeń sportowo-dydaktyczna pozwoli na kształcenie młodzieży w naprawdę komfortowych warunkach - dodaje.

Niestety przy szkole nie ma zbyt dużo wolnego miejsca. By powstał obiekt, trzeba wyciąć drzewa.

Projektowany budynek sali będzie miał kształt wielokąta w formie połączonych prostopadłościanów. Budynek będzie posiadał jedną kondygnację podziemną, dwie kondygnacje nadziemne i będzie połączony z istniejącym budynkiem szkoły za pomocą dwóch łączników. W ramach elementów zagospodarowania terenu wybudowane będą ciągi komunikacyjne dla pieszych, zostanie odtworzone ogrodzenie oraz zamontowane elementy małej architektury.

W ramach inwestycji, przy II LO kształcącym dziś 677 uczniów, powstanie pełnowymiarowa sala gimnastyczna o wymiarach 31,6x19 m, a także pomieszczenia biblioteki i czytelni, dwie sale lekcyjne oraz szatnie szkolne. Budynek będzie w pełni przystosowany do osób z niepełnosprawnościami na wszystkich kondygnacjach naziemnych i podziemnych.

Nowa sala ma być gotowa w 2026 roku

- Nie trzeba nikogo przekonywać jak istotny dla zdrowia i kondycji - zarówno fizycznej jak i psychicznej młodych ludzi - jest aktywny tryb życia - podkreśla Ewelina Maj, dyrektor II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. - Warunki, jakie wkrótce oferować będzie naszym uczniom nowoczesna, komfortowa sala gimnastyczna, to dla nas wejście na zupełnie inny poziom. Zajęcia sportowe i inne aktywności, których areną będzie nowa przestrzeń szkolna, z pewnością będą miały dobroczynny wpływ na naszą młodzież, a to nie pozostanie bez wpływu również na ich wyniki w nauce - mówi dyrektorka.

Jeśli procedury przetargowe pozwolą na rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej zgodnie z planem, tj. w połowie tego roku, powinna ona zostać oddana do użytku w I kwartale 2026 roku.

Konieczna wycinka drzew przy II LO w Rybniku

Budowa nowego obiektu w sąsiedztwie szkoły, wiąże się niestety z koniecznością wycinki 19 drzew. W ramach realizacji przedsięwzięcia nasadzonych zostanie 100 drzew i krzewów, część w okolicach szkoły i na terenie dzielnicy, a pozostałe na terenie miasta.

Do nowych nasadzeń przewidziano takie gatunki jak: klon pospolity, klon jawor, klon polny, klon jesionolistny, klon tatarski lub klon czerwony (nasadzenia w obrębie szkoły) oraz modrzew europejski, sosna zwyczajna, sosna czarna, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, sosna żółta, jodła pospolita, jodła koreańska, jodła kaukaska, dąb czerwony, jesion wyniosły, klon zwyczajny, sosna wejmutka, cis pospolity, żywotnik zachodni (nasadzenia na terenach MOSiR).

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry