Strona główna/Aktualności/Miasto/Powrócił Vinyl Swap

Powrócił Vinyl Swap

15.05.2023 Miasto

Po ponad trzech latach przerwy, wczoraj w ramach Tygodnia Bibliotek w rybnickiej bibliotece odbył się 57. Vinyl Swap, czyli giełda płyt winylowych, kompaktowych, wydawnictw muzycznych.

Vinyl Swap powrócił po ponad trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią. Zdj. Wacław Troszka
Propozycja powrotu do organizacji giełdy czarnych płyt wyszła od nowej dyrekcji biblioteki. Z chęcią i zapałem odpowiedział na nią Piotr Bukartyk, który wespół z dziennikarzem Adrianem Karpetą i Marcinem Maciończykiem w październiku roku 2014 zorganizował pierwszy w naszym mieście Vinyl Swap. Jak podkreśla Bukartyk, historia zatoczyła koło, bo co prawda dwie pierwsze giełdy muzyczne odbyły się w Zakątku Pod Teatrem, ale 16 kolejnych Vinyl Swapów odbyło się właśnie w bibliotece. Później, gdy stały się one bardzo popularne organizatorzy właściwie z konieczności przenieśli je do Teatru Ziemi Rybnickiej, w którym Piotr Bukartyk pracuje. Ostatnia giełda odbyła się w tam 8 marca 2020 roku, później nastała pandemia.

 

- Dla nas stałych uczestników tych giełd to tak naprawdę spotkanie po latach, bo wracamy po trzech latach i dwóch miesiącach przerwy. Tematów do rozmów nam nie brakowało. Mam nadzieję, że Vinyl Swap znów będzie imprezą cykliczną - mówi Piotr Bukartyk, a wicedyrektorka biblioteki Julia Wójcik potwierdza, że w bibliotece będą organizowane następne winylowe giełdy, o czym z pewnością poinformujemy.

 

Zaangażowany w zorganizowanie giełdy Piotr Bukartyk z zakupionymi na niej polskimi płytami. Zdj. Wacław Troszka

Na pierwszym po długiej przerwie Vinyl Swapie zjawiło się kilkunastu sprzedających winyle i nie tylko, oraz znacznie więcej poszukujących i kupujących. Ale kupują również ci, którzy sprzedają. Piotr Bukartyk na przykład kupił wczoraj kilka płyt z polską muzyką m.in. oratorium Katarzyny Gartner „Srebrne dzwony”. Cena, jedyne 10 zł. Płyta nie jest w najlepszym stanie, więc kolekcjoner podda ją fachowej renowacji. - Dla mnie ta płyta ma przede wszystkim wartość sentymentalną. Są kolekcjonerzy, którzy kupują płytę i odkładają na półkę. Ja kupuję płyty by cieszyć się muzyką - mówi Piotr Bukartyk. Oczywiście na giełdzie były też płyty wycenione znacznie drożej na 300, a nawet 600 zł.

Małgorzata Drozdek z rybnickiej biblioteki i niewielka ekspozycja grających antyków. Zdj. Wacław Troszka

Pracownicy biblioteki nie poprzestali na udostępnieniu budynku, ale w wypożyczalni zbiorów muzycznych, nazywanej popularnie mediateką dwie pracujące tam Małgosie zorganizowały z pomocą przyjaciół i znajomych małą ekspozycję dawnych sprzętów służących do odtwarzania muzyki od klasycznego patefonu zaczynając. Wystawa największe wrażenie zrobiła na najmłodszych uczestnikach giełdy, którzy zjawili się na niej z mamą lub tatą.

Pierwszy po trzyletniej przerwie Vinyl Swap w rybnickiej bibliotece

16 zdjęć

Po ponad trzech latach przerwy, 14 maja, w ramach Tygodnia Bibliotek w rybnickiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się 57. Vinyl Swap, czyli giełda płyt winylowych, kompaktowych, kaset i wydawnictw muzycznych.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry