Strona główna/Aktualności/Miasto/Pomysłodawcy projektów obywatelskich opowiedzieli o (..)

Pomysłodawcy projektów obywatelskich opowiedzieli o swoich pomysłach w rybnickiej bibliotece

01.10.2023 Miasto

Kompleksowy projekt adresowany między innymi dla seniorów - zakładający np. potańcówki w Okrąglaku i profilaktykę zdrowotną połączony z inwestycjami w bibliotece głównej, czy projekty in vitro dla mieszkańców Rybnika albo pomysł stworzenia stref aktywności w Tyglu, a może budowa Rybnickiego Centrum Tenisa? O swoich projektach zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Rybnika na 2024 rok opowiadali 27 września w rybnickiej bibliotece ich pomysłodawcy.

Stefania Forreiter i Paulina Rzymanek opowiedziały o projekcie nr 1. Zdj. AK

Głosowanie na projekty obywatelskie miasta Rybnika na 2024 rok rozpocznie się w poniedziałek 2 października i potrwa do 8 października. By lepiej poznać pomysły rybniczan w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rybniku zorganizowano spotkanie z pomysłodawcami projektów.

O projekcie numer 1 „Rozbudźmy i Rozczytajmy Razem Rybnik - od juniora do seniora” opowiadała Stefania Forreiter, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów.

- Mamy w Rybniku ponad 34 tysiące seniorów, którzy chcą odpoczywać, bawić się i integrować, co jest szczególnie ważne po pandemii - mówiła pani Stefania, opowiadając o różnych formach planowanych aktywności, m.in. potańcówkach w Okrąglaku, zakupie rowerów elektrycznych i riksz dla osób niepełnosprawnych, wycieczkach, czy „cyfrowym kneflu dla seniorów”, czyli zajęciach z obsługi komputera czy smartfona.

Stefania Forreiter zachęca do głosowania na swój projekt. Zdj. AK
- Kolejnym elementem tego projektu jest profilaktyka zdrowotna, czyli warsztaty i wykłady o zdrowiu, diecie, które pomogą wszystkim dbać o siebie - mówiła Stefania Forreiter.

Kompleksowy projekt adresowany między innymi dla seniorów jest połączony z inwestycjami w bibliotece głównej i filiach.

- Chcemy by biblioteka stała się jeszcze piękniejszym, jeszcze lepszym miejscem, które jeszcze lepiej spełnia swoją funkcję edukacyjno - społeczną - mówiła Paulina Rzymanek z rybnickiej biblioteki.

Dodała, że środki z budżetu obywatelskiego zostałyby przeznaczone też na zakup nowości książkowych, czy zakup książkomatu, dzięki czemu godziny otwarcia biblioteki przestałyby być ograniczeniem.

In vitro dla Rybnika

Robert Leśniak pomysłodawca projektu numer 2 In vitro dla Rybnika, mówił, że jest on odpowiedzią na problemy demograficzne.

- Celem głównym programu jest poprawa dostępu dla mieszkańców Rybnika do świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia niepłodności poprzez wprowadzenie procedur zapłodnienia pozaustrojowego u około 85 par. Przy wykorzystaniu środków na realizację będzie można sfinansować i przeprowadzić 255 procedur zapłodnienia pozaustrojowego przy założeniu że jedna para skorzysta maksymalnie z 3 procedur - mówił Leśniak.

Piotr Tokarz opowiadał o projekcie dotyczącym stworzenia stref aktywności w Tyglu.

6 stref w Tyglu

Piotr Tokarz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku promował projekt nr 3 „Postaw na wiedzę, umiejętności i zdrowie - strefy aktywności w centrum Rybnika”.

- Założyliśmy powstanie 6 stref, których brakuje w Rybniku. Jedną z nich jest strefa logopedyczna, która służyłaby nie tylko naszym uczniom ale całej społeczności lokalnej. Chcielibyśmy stworzyć profesjonalny gabinet logopedyczny - mówił Piotr Tokarz.

W ramach projektu miałaby powstać też m.in. strefa językowa - czyli pracownia symultaniczna, strefa nowoczesnych technologii, strefa robotyki, czy strefy sportowa, relaksu i artystyczna.

- Chcemy też stworzyć coś na kształt sobotniego przedszkola w Tyglu. Młodzież zamiast jeździć trzy dni do Rybnika na różnego rodzaju zajęcia, mogłaby przyjeżdżać do nas w sobotę na 6 godzin, na 2 godziny angielskiego, 2 godziny programowania i 2 godziny wuefu - mówił Piotr Tokarz.

Centrum tenisa

W bibliotece można było też dowiedzieć się więcej na temat projektu nr 8 „Rybnickie centrum tenisa”.

- W Rybniku jest tylko 8 kortów zewnętrznych, to bardzo mało jak na tak duże miasto. Nie mamy gdzie grać w sezonie jesienno - zimowych. Ośrodek docelowo ma być dostępny dla wszystkich - mówił pomysłodawca projektu.

O celach projektu 4. „Dziecko to nie tylko marzenie. Tak dla in vitro” opowiadała też Hanna Kustra. (AK)

Głosowanie na projekty obywatelskie miasta Rybnika na 2024 rok rozpocznie się w poniedziałek 2 października i potrwa do 8 października.

Pomysłodawcy projektów obywatelskich w bibliotece

9 zdjęć

O swoich projektach zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Rybnika na 2024 rok opowiadali 27 września w rybnickiej bibliotece ich pomysłodawcy.

Zobacz także

Budżet Obywatelski Rybnika 2024. Ruszyło głosowanie!
Budżet Obywatelski Rybnika 2024. Ruszyło głosowanie!

Budżet Obywatelski Rybnika 2024. Ruszyło głosowanie!

do góry