Strona główna/Aktualności/Miasto/"Pomysł na miarę przewrotu kopernikańskiego w pomocy (..)

"Pomysł na miarę przewrotu kopernikańskiego w pomocy społecznej". Rybnik nagrodzony za innowacje

15.05.2023 Miasto

Rybnik został zwycięzcą konkursu Innowacji w Polityce #PoliticsAwards 2023, w kategorii demokracja - za techniki partycypacyjne w procesie rewitalizacji. - Kiedy to opisywałem ponad 10 lat temu byłem pewny, że to pomysł na miarę przewrotu kopernikańskiego w pomocy społecznej - informuje Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika.

Nagroda dla Rybnika. Fot. materiały prasowe

W trakcie finałowej gali, odbywającej w tym roku w Warszawie, wyłoniono zwycięzców w każdej z 8 kategorii: demokracja, ochrona klimatu, technologie dla demokracji, edukacja, sprawne zarządzanie, spójność społeczna, rozwój lokalny oraz innowacje partyjne.

Uroczystości towarzyszyły prezentacje wyróżnionych wdrożeń oraz warsztaty tematyczne.

Finałowa gala odbyła się w Warszawie. Fot. materiały prasowe

Rybnik nominowany był w trzech z ośmiu konkursowych kategorii:

  • ochrona klimatu - za działania na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji (projekt StratKIT),
  • demokracja - za standardy partycypacji społecznej opracowane i stosowane w projektach rewitalizacyjnych
  • technologie dla demokracji - za platformę internetową do zgłaszania projektów i głosowania w budżecie obywatelskim.

Ostatecznie nasze miasto zatriumfowało w kategorii demokracja, gdzie docenione zostały techniki partycypacyjne opracowane i stosowane w rybnickich projektach rewitalizacyjnych.

Nagrodę dla Rybnika odebrał wiceprezydent Piotr Masłowski. Zdj. mat. prasowe

- Przeprowadzenie procesu partycypacyjnego nie byłoby możliwe bez naszych partnerów społecznych - Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz Stowarzyszenia 17 - zaznacza Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika. - To właśnie animatorzy z tych organizacji wraz z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku byli najbliżej lokalnych społeczności podczas działań rewitalizacyjnych. Tak wiec należą im się ogromne brawa - dodaje Masłowski.

Na swoim profilu na facebooku Masłowski przyznał, że pomysł nie zawsze spotykał się ze zrozumieniem.

-  Kiedy to opisywałem ponad 10 lat temu byłem pewny, że to pomysł na miarę przewrotu kopernikańskiego w pomocy społecznej. Od tych, co zwykle dostają zasiłki, oczekujemy wymyślenia pomysłu, zwyciężenia sąsiedzkiego głosowania, REALIZACJI i rozliczenia. I to działa! - pisze Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika na swoim profilu na facebooku.

- Nie udałoby się zrealizować tej setki inicjatyw, gdyby nie Beata Tomas i jej trzymanie w ryzach wulkanu pomysłów i nieszablonowego podejścia wszystkich innowatorów. Przez lata miałem poczucie braku zrozumienia do pomysłu, nawet przez niektórych realizatorów. Monika Kubisz zrozumiała to doskonale i tak samo opisała, że pomysł trafił do gustu ponad 1000 Europejczyków oceniających wdrażane działania. Bez tego nie udałoby się wygrać! Cały zespół projektu to przede wszystkim ekipa OPS, czyli : Anna Sowik-Złotoś, Barbara Kazana (!), Agnieszka Ochal, Patrycja Sołtan, Krzysztof Szymala i Katarzyna Torfińska - pisze Piotr Masłowski.

Nagrody dla Innowacji w Polityce wyróżniają innowatorów z całej Europy, którzy tworzą bardziej demokratyczną, integracyjną i zrównoważoną przyszłość dla swoich społeczności, regionu i kraju. Innowacyjne projekty pochodzącą ze wszystkich państw członkowskich Rady Europy (26 krajów).

Coroczne nagrody za innowacyjność w polityce są wyróżnieniem dla kreatywnych polityków z całej Europy, którzy mają odwagę przełamywać schematy i znajdować nowatorskie rozwiązania dla współczesnych wyzwań.

Zwycięzcy tegorocznej edycji nagrody. Zdj. materiały prasowe

- W tym roku 1045 jurorów z całej Europy oceniło 337 projektów, wybierając ostatecznie 80 z nich. Nasze miasto otrzymało aż 3 nominacje, najwięcej z polskich miast - przypomina Monika Kubisz z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Rybnika, odpowiedzialna za zgłoszenie Rybnika w konkursie.

Od uruchomienia w 2017 r., Nagrody dla Innowacji w Polityce uhonorowały 650 innowatorów i innowatorek, którzy zostali wybrani przez ponad 5 000 członków obywatelskiego jury.
Polska w ciągu 6 lat trwania inicjatywy zgłosiła największą ilość projektów ze wszystkich krajów europejskich, z których aż 65 znalazło się w finale konkursu. Polskie projekty dotychczas trzykrotnie otrzymały nagrody główne.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry