Strona główna/Aktualności/Miasto/Pomóż zwierzakom uratowanym z pseudo hodowli w Rybniku

Pomóż zwierzakom uratowanym z pseudo hodowli w Rybniku

03.11.2022 Miasto

Głośno było w ostatnich dniach w Rybniku na temat interwencji związanej z likwidacją pseudo hodowli psów i kotów  na posesji przy ul. Rejewskiego w dzielnicy Boguszowice Stare. Uratowane zwierzaki wciąż potrzebują pomocy.  

Pies uratowany z pseudohodowli Zdj. Pet Patrol

Kilkugodzinna interwencja z udziałem m.in. przedstawicieli Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, rybnickiego Pet Patrolu, Policji, urzędników UM w Rybniku i strażaków OSP,  pozwoliła na uratowanie kilkudziesięciu (z około setki) zwierząt, hodowanych w nieludzkich warunkach.

- Nie można było doliczyć się zwierząt. Psy i koty różnych ras. Około 100 zwierząt. W domu i w budynkach gospodarczych, kojcach… horror. To nie hodowla, to masowa produkcja i eksploatacja zwierząt do granic możliwości - opowiadali później uczestniczący w interwencji wolontariusze z Pet Patrol Rybnik.

Interweniowali strażacy, policjanci, urzędnicy i obrońcy zwierząt. Zdj. Pet Patrol

- Zabieramy zwierzęta. Po kolei… warunki straszne. Zwierzęta we własnych odchodach. Smród taki, że nie można oddychać. Brak wentylacji, ciemność. Udało się zabezpieczyć kilkadziesiąt zwierząt. Reszty nie udało się wydostać - mówią. 

Co dalej z uratowanymi zwierzętami?

Niestety, ze względu na obowiązujące w naszym kraju prawo,  ich los wciąż jest niepewny. Bez szans na adopcję.

- Wszystkie odebrane zwierzęta są dowodami w sprawie (nawet szczenięta), dlatego nie mogą zostać wydane do adopcji, dopóki nie zapadnie wyrok skazujący - wyjaśniają wolontariusze z Pet Patrol Rybnik.

Jeden z uratowanych psiaków. Zdj. Pet Patrol Rybnik

- Takie sprawy mogą ciągnąć się latami! Przez ten czas zwierzęta są pod opieką i na utrzymaniu fundacji, które je odebrały lub którym przekazano je pod opiekę. Leczenie, wyżywienie wszystkie koszty przez te lata pokrywają fundacje. Gdyby któreś z zwierząt odeszło, właściciel może domagać się odszkodowania. Nie ma mowy aby któreś z zwierząt się zgubiło. Wszystkie domy tymczasowe w których aktualnie przebywają, muszą mieć oczy naokoło głowy, bo jeden błąd lub nieuwaga może wiele kosztować nas wszystkich. Taki to właśnie jest biznes dla fundacji, jak wielu sądzi. Dla fundacji dodatkowe kilkanaście zwierząt, to wydatki rzędu kilkunastu tysięcy nawet. To zwierzęta zaniedbane, chore, niesocjalizowane z zaburzeniami behawioralnymi. Leczenie, behawiorysta, trener, wyżywienie to koszty. Nikt nam za to nie zwróci. Nadal myślicie, że to dla nas biznes? Raczej gwóźdź do trumny dla takich lokalnych fundacji jak nasza czy inne tej wielkości - dodają.

Potrzebne wsparcie finansowe dla fundacji

Zwierzęta wymagają pomocy i opieki. Zdj. Pet Patrol

Co zatem można zrobić? Przede wszystkim, wesprzeć finansowo organizacje, pod opieką których znalazły się uratowane zwierzęta. Zarówno bytomskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (inicjator interwencji) jak i rybnicki Pet Patrol uruchomili internetowe zbiórki pieniężne. Wszystkich, którym los zwierząt nie jest obojętny, zachęcamy do udziału. 

Urząd Miasta wszczął postępowanie

Urząd Miasta w Rybniku wszczął postępowanie w kierunku odebrania zwierząt ich właścicielom. Bierzemy pod uwagę krzywdę zwierząt, którą zobaczyliśmy w dniu interwencji i na tej podstawie będziemy działać - informuje UM.


Chcesz pomóc? Wesprzyj zbiórkę pieniężną

  •  Pet Patrol Rybnik: TUTAJ 
  • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddz. Bytom: TUTAJ

Opracowanie Redakcja

do góry