Strona główna/Aktualności/Miasto/Polonez ze skarpetkami

Polonez ze skarpetkami

21.03.2024 Miasto

W czwartkowe południe na rybnickim rynku odbył się piknik integracyjny z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, zorganizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań” oraz partnerów tej placówki.

Finał rynkowego poloneza. Zdj. Wacław Troszka 
Po krótkiej tanecznej rozgrzewce uczestników pikniku, czyli podopiecznych placówek szkolnictwa specjalnego, ich nauczycieli, opiekunów oraz zaproszonych gości, wśród których był m.in. prezydent Rybnika Piotr Kuczera, zaproszono do poloneza, który na płycie rynku wypadł bardzo efektownie.
Część uczestników niosła ze sobą kolorowe skarpety. To symboliczne nawiązanie do dodatkowego chromosomu w 21. ich parze, występującego u osób z zespołem Downa. Stosunkowo nowym zwyczajem jest ubieranie w pierwszym dniu wiosny, czyli 21 marca, dwóch różnych skarpet, co może być wyrazem solidarności z osobami, których kod genetyczny ma nadprogramowy chromosom, co w praktyce ma tak poważne zdrowotne konsekwencje.

Głównym motywem Dnia Osób z zespołem Downa są kolorowe skarpetki. Zdj. Wacław Troszka

Na rynku oprócz zabaw tanecznych odbyły się m.in. warsztaty rękodzieła, w czasie których wykonano m.in. z wikliny 21 ozdób, które trafią do ogrodu sensorycznego, powstającego przy Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Kościuszki w ramach projektu współfinansowanego przez miasto Rybnik.

W czasie warsztatów rękodzieła ich uczestnicy wykonali ozdoby, które trafią do ogrodu sensorycznego powstającego przy Warsztatach Terapii Zajęciowej W dzisiejszych realiach dzieci z zespołem Downa rodzą się stosunkowo rzadko, nie jest to jednak kwestia natury, ale obowiązujących przepisów i dostępnych technologii medycznych, związanych z badaniami prenatalnymi i przerywaniem ciąży.

Dzień osób z zespołem Downa na rybnickim rynku

29 zdjęć

W czwartek 21 marca, czyli w pierwszym dniu wiosny na rybnickim rynku odbył się piknik integracyjny z okazji Dnia Osób z Zespołem Downa. Symbolem nawiązującym do dodatkowego chromosomu wywołującego ten zespół zaburzeniowy jest kolorowa skarpetka. Tych na rynku nie brakowało.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry