Strona główna/Aktualności/Miasto/Półkolonie w rybnickiej szkole specjalnej są super!

Półkolonie w rybnickiej szkole specjalnej są super!

20.07.2023 Edukacja

Usiąść na motocyklu żużlowym, wybrać się w podróż kolejką wąskotorową w Rudach albo zobaczyć żubry w Pszczynie miały okazję dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku podczas zorganizowanych dla nich półkolonii letnich.

Dzieci odwiedzili żużlowcy z KS ROW Rybnik

Półkolonie letnie są niezapomnianą przygodą dla dzieci. Każdy dzień jest wypełniony różnorodnymi zajęciami, rozwijającymi pasje i umiejętności uczestników. Wspólna zabawa, nauka, integracja i radość to główne elementy, które towarzyszą dzieciom przez cały czas. Dzieci mają okazję odkrywać swoje talenty artystyczne, aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu i nawiązywać trwałe przyjaźnie. Półkolonie letnie to miejsce, gdzie każdy dzień jest wyjątkowy i pełen niezapomnianych wspomnień.

Półkolonie były podzielone na dwa turnusy. W pierwszym brało udział 15 uczniów ze Szkoły Podstawowej Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku, natomiast w drugim 13 uczniów tej szkoły.

Uczestnicy podczas wycieczki do TwinPigs w Żorach

Każdy z turnusów rozpoczynał się od zajęć integrujących, podczas których dzieci mogły poznać innych uczestników. Ważne było stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku, która towarzyszyła dzieciom przez cały czas. Dodatkowo,  miały one okazję rozwijać swoje zainteresowania muzyczne i artystyczne. Muzyka oraz instrumenty wprowadziły uczestników w świat dźwięków i rytmów, a zajęcia plastyczne pobudziły ich wyobraźnię i kreatywność.

Kolejnego dnia pierwszego turnusu uczestnicy przeżyli prawdziwą przygodę w Parku Rozrywki „Twinpigs Park” w Żorach. Na uczestników czekały tu liczne atrakcje, takie jak zwiedzanie ścieżki edukacyjnej, wystrzały z rewolwerów, Family Coaster - podróż zakręconą drogą w kolejce górskiej czy tańce. 

Wizyta w Multikinie

Dzięki wizycie w Multikinie dzieci mogły zanurzyć się w magicznym świecie filmu "Rysiek Superwróbel", gdzie główny bohater pomagał małym wróblom osiągnąć swoje cele. Po powrocie odbyły się zajęcia sportowe, które dodatkowo rozbudziły energię uczestników. 

Kolejny dzień pierwszego turnusu był pełen sportowych niespodzianek. Sportowcy z KS ROW Rybnik odwiedzili półkolonie i byli gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania dzieci. Uczestnicy mieli okazję ubrać kombinezon i usiąść na motocyklu, czując się jak prawdziwi mistrzowie sportu. Po wizycie sportowców, półkolonia udała się do parku tematycznego Kampus, gdzie czekały na nich kolejne atrakcje, a także zajęcia plastycznei muzyczne. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się gry na "bum bum rurkach" oraz wykorzystać swój talent na scenie. 

Dzieci miały okazję usiąść na motocyklu żużlowym

Na zakończenie turnusu dzieci pojechały na wycieczkę do Domu Przyjęć „Stodoła”w Boguszowicach, gdzie mogli poznać zawód kelnera. Wspólne pieczenie kiełbasek i szaszłyków oraz zabawa przy muzyce była doskonałym podsumowaniem wspaniałego czasu spędzonego na półkolonii.

Wycieczka do Zagrody Żubrów

Podczas drugiego turnusu półkolonii uczestnicy mieli okazję wyruszyć na fascynującą wyprawę do Zagrody Żubrów w Pszczynie. Zwiedzanie, obserwowanie różnorodnych zwierząt dostarczyło uczestnikom wielu emocji. Dzieci miały okazję zagrać w kręgle w rybickiej Plazie, poznając nieznaną większości uczestnikom, alternatywną formę spędzania czasu wolnego. Gra w kręgle uczy dyscypliny oraz koncentracji.

Dzieci grały też w kręgle

Uczestnicy półkolonii gościli też Fundację PetPatrol z Rybnika, dla której zebrano karmę dla kotów. Dzieci odwiedził także piesek o imieniu Figiel, a wolontariuszki - Zuzia i Weronika opowiedziały o swojej pracy oraz o tym, że dzięki nim zwierzątka są w "dobrych rękach". W ramach podziękowań uczestnicy wykonali piękne prace plastyczne.

Podróż kolejką w Rudach

Dzieci odwiedziła także pani Gosia z Radio90, która przeprowadziła wywiad z uczestnikami półkolonii. W piątek, czyli ostatnim dniu drugiego turnusu dzieci udały się do Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach. Podczas podróży kolejką było mnóstwo zabawy, a na zakończenie przy ognisku pieczono kiełbaski i grano w różne gry.

Półkolonie są super!

„Półkolonie letnie - każdy dzień może być przygodą” Projekt współfinansowany ze środków Miasta Rybnik oraz ze środków Stowarzyszenia na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem”, przy współpracy Szkoły Podstawowej Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku dla uczniów szkoły.

Celina Kądziołka

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry