Politechnika w Rybniku - reaktywacja
Rusza nowy rok akademicki, a wraz z nim logistyka - nowy kierunek studiów stacjonarnych w Rybniku. - Cieszymy się, że po kilku latach przerwy w tych murach znów będą kształcić się studenci Politechniki Śląskiej - mówią prof. PŚ dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego - Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku, oraz prof. dr hab. Katarzyna Dohn, Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Organizacji i Zarządzania.
- Na razie udało się nam zrekrutować studentów w ramach jednej grupy dziekańskiej, ale jesteśmy przekonani, że za rok, kiedy już udowodnimy, że jesteśmy i działamy, będzie ich więcej. To „nowe otwarcie” Politechniki Śląskiej ze studiami dziennymi w Rybniku, a to, co nowe, bywa zwykle odbierane z dystansem - mówi prof. Łukaszczyk.
I dodaje: - Kiedy 60 lat temu Politechnika Śląska startowała w Rybniku, też zaczynała tylko od jednej grupy studentów. Wiemy, że dziś w świadomości mieszkańców subregionu informacja o tym, że Politechnika Śląska ponownie rusza ze studiami w Rybniku, jest znikoma. I chcemy to zmienić, ale to wymaga czasu.
Zarówno dyrektor rybnickiej filii Politechniki Śląskiej, jak i prodziekan tłumaczą, że w procesie rekrutacji kandydatów na logistykę uczelnia wysoko postawiła poprzeczkę.
- Wyśrubowaliśmy warunki, bo zależało nam na tym, by trafili do nas bardzo dobrzy absolwenci szkół - tłumaczą.
I prognozują, że w przyszłym roku nabór na pierwszy rok logistyki może być już na poziomie 80 studentów.
- Żeby nowy kierunek studiów zaistniał w szerszej świadomości, potrzeba czasu. Podobnie było, gdy uruchamialiśmy Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rybniku, a dziś po pięciu latach wiemy już, że to bardzo dobry projekt, który przynosi świetne efekty, ze stuprocentową zdawalnością matury i podobnym zainteresowaniem naszych absolwentów uczelniami - mówi prof. Zygmunt Łukaszczyk.
Po raz ostatni w budynku przy ul. Kościuszki 54 studenci byli w 2017 roku, wtedy było ich tu ponad 120. Teraz pojawią się nowi żacy.
- Zajęcia będą prowadzone w Rybniku przez doskonałych nauczycieli akademickich - mówi dyrektor.
Niektórzy z nich spotkali się z rybnickimi maturzystami pod koniec kwietnia, w trakcie dnia otwartego nowego kierunku, i przekonywali, że branża logistyczna w Polsce to jedna z najbardziej rozwojowych dziedzin gospodarki, a logistyk to zawód z przyszłością. Studia stacjonarne w Rybniku na kierunku logistyka (specjalność: logistyka miast i regionów) potrwają siedem semestrów (3,5 roku), a uroczystość zaprzysiężenia pierwszej grupy studentów, z udziałem władz uczelni i wydziału, zaplanowano w Rybniku na drugą połowę października.
Filia Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu z Łodzi na Kościuszki w Rybniku
Warto dodać, że w budynku Politechniki Śląskiej przy ul. Kościuszki działa też filia Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu z Łodzi. Ta prywatna uczelnia jest obecna w naszym mieście od października 2017 roku i kształci obecnie ok. 200 osób. Inauguracja kolejnego roku akademickiego, z uroczystą immatrykulacją i wykładem inauguracyjnym dr Gabrieli Kowalskiej „Misja społeczna a budowanie i ekspresja wartości w organizacjach pozarządowych”, odbyła się tu 28 września. W rybnickiej filii WSBiNZ można studiować pedagogikę oraz kryminologię i jak słyszymy, w tym roku większym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszył się ten drugi kierunek.
Uniwersytet Ekonomiczny na Kampusie w Rybniku
Nowy rok akademicki rozpoczyna mieszcząca się w Kampusie przy ul. Rudzkiej rybnicka filia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, w której studiuje obecnie ok. 300 osób. W październiku na pierwszym roku studiów stacjonarnych - finanse i rachunkowość (profil praktyczny) - studia rozpocznie 50 studentów, a na niestacjonarnych (płatnych) ok. 80.
Warto dodać, że rybnicka filia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach kształci też na płatnych studiach podyplomowych i jak słyszymy na uczelni, największą popularnością wśród ośmiu kierunków takich studiów cieszy się Menedżer ładu korporacyjnego i Master of Business Ad ministration (MBA).