Strona główna/Aktualności/Miasto/Policjanci zbadali 1568 kierowców. Ilu nietrzeźwych?

Policjanci zbadali 1568 kierowców. Ilu nietrzeźwych?

02.01.2024 Na sygnale

2 stycznia na terenie całego województwa śląskiego w godzinach wczesnoporannych policjanci prowadzili akcję „Trzeźwość”. Niestety, mimo apeli, mundurowi z Rybnika przyłapali kilku kierowców na jeździe na podwójnym gazie. 

Ilu nietrzeźwych kierowców zatrzymano w Rybniku? Zdj. arc policja Rybnik

Akcja rozpoczęła się we wczesnych godzinach porannych i zakończyła o godzinie 12.00. Już od 4.00 policjanci pracowali nad poprawą bezpieczeństwa polegającą na eliminacji nietrzeźwych kierujących z naszych dróg.

- Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy mogą doprowadzić do tragicznych zdarzeń drogowych. Ich nieodpowiedzialność jest niebezpieczna nie tylko dla nich, ale także innych, niewinnych osób poruszających się po drogach. Jazda w stanie po użyciu alkoholu, albo w stanie nietrzeźwości niesie za sobą wielkie ryzyko. W najgorszym wypadku jazda na "podwójnym gazie" może doprowadzić do utraty życia - przypomina policja.

- Niestety, mimo wielu apeli i stosowanej profilaktyki wciąż zdarzają się osoby, które wsiadają za kółko na "podwójnym gazie". Tak było także dzisiaj. W trakcie działań "Trzeźwość" mundurowi przeprowadzili 1568 badań trzeźwości. Mundurowi z Rybnika ujawnili 4 kierujących, którzy kierowali swoimi pojazdami po spożyciu alkoholu - informuje Bogusława Kobeszko, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Ponadto jeden z nietrzeźwych kierowców miał cofnięte uprawnienia do kierowania.

Dotkliwe kary za jazdę po alkoholu

  • Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi utrata prawa jazdy, wieloletni zakaz kierowania pojazdami, wysoka grzywna, zapłata świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł oraz kara do 2 lat pozbawienia wolności.
  • Natomiast za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu bądź środków działających podobnie do alkoholu, grozi grzywna nie niższa niż 2500 złotych a mogąca sięgać kwoty nawet 30000 złotych lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, a do tego 15 punktów karnych.

Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o odpowiedzialne zachowanie i zdrowy rozsądek.

- Zwracamy się także do członków rodzin, pasażerów i znajomych, którzy niejednokrotnie zgadzają się na prowadzenie pojazdu przez kierującego pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez pijanych kierowców - apeluje policja.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry