Strona główna/Aktualności/Miasto/Pojedynki robotów

Pojedynki robotów

01.04.2023 Miasto

W murach Zespołu Szkół Technicznych, czyli popularnego Tygla odbyła się dzisiaj 13. edycja Międzynarodowego Turnieju Robotów - Robotic Tournament. Pod względem liczby robotów zgłoszonych do udziału - 401! rekordowa!

Tegoroczny turniej był rekordowy, zgłoszono do niego aż 401 robotów. Zdj. Wacław Troszka

- Pod względem liczby zgłoszonych robotów to największy turniej w Polsce i drugi w Europie - mówi zadowolony Piotr Tokarz, dyrektor szkoły. Z podziwem patrzy z jednej strony na uczestników turnieju, a z drugiej na liczne grono osób zaangażowanych w jego organizację. To zgrana grupa uczniów i absolwentów popularnego Tygla, na czele której stoją dwa absolwenci szkoły Jakub Treszczyński i Maciej Wycisk. Dyrektor szkoły zajmuje się głównie pozyskiwaniem sponsorów, dzięki którym pula nagród z roku na rok jest większa.

Wsobotnim turnieju wzięli też udział konstruktorzy z Włoch, Litwy, Czech i Słowacji. Zdj. Wacław Troszka

W dzisiejszych zmaganiach wzięli udział konstruktorzy robotów z Włoch, Litwy, Czech, Słowacji i Polski. Są w bardzo różnym wieku. Dominuje młodzież, ale z jednej strony są też uczniowie młodszych klas szkół podstawowych, a z drugiej pięćdziesięciolatkowie. Nagrodę dla najmłodszego uczestnika turnieju odebrała dzisiaj trzyletnia opolanka.
Roboty, które na ogół są specyficznymi pojazdami startują w konkurencjach iście sportowych. Jedną z nich jest jazda na czas po torze, którego trasę wyznacza czarna linia. Są też sporty walki, czyli różne kategorie wagowe sumo dla robotów. To najliczniej obsadzone konkurencje turniejowe. Celem rywalizacji jest tu, tak jak w sumo, wypchnięcie rywala poza krąg, którego wielkość jest uzależniona od wielkości rywalizujących robotów. Najmniejsze mają wymiary 2,5 x 2,5 cm.

- Sztuka polega na tym, by znaleźć optymalne rozwiązanie - złoty środek. Robot musi mieć małą wywrotność, dużą przyczepność i jeszcze dobrze rozłożoną masę. Wszystko zależy od kreatywności konstruktorów. W przypadku robotów Lego wydaje się, że wszystko już wymyślono, a co roku pojawiają się nowe konstrukcje - mówią Jakub Treszczyński i Maciej Wycisk.

W organizację i samo przeprowadzenie turnieju m.in. sędziowanie poszczególnych konkurencji, jest zaangażowana grupa blisko 200 osób. To przede wszystkim uczniowie szkoły, ale też liczna grupa jej absolwentów.

Wśród uczestników turnieju jest wielu absolwentów Zespołu Szkół Technicznych, na zdjęcu jeden z nich Adrian Drynda, który ukończył Tygiel w 2019 roku. Zdj. Wacław Troszka

Organizatorzy turnieju starają się, by co jakiś czas w jego programie pojawiały się nowe konkurencje. Trzy edycje wstecz w turnieju pojawił się RoboStrong, czyli przeciąganie liny. Wtedy była przewidziana wyłącznie dla robotów Lego, zbudowanych z oryginalnych części znanej firmy, które oczywiście z tradycyjnymi klockami niewiele już mają wspólnego. W tym roku po raz pierwszy w RoboStrong rywalizowały roboty elektroniczne.
Oczywiście same konkurencje i rywalizacja to tylko część wydarzenia, bo w trakcie turnieju nie brakuje okazji do zawarcia nowych znajomości i wymiany doświadczeń.

Międzynarodowy Turniej Robotów w rybnickim Tyglu

18 zdjęć

W murach Zespołu Szkół Technicznych, czyli popularnego Tygla 1 kwietnia odbyła się 13. edycja Międzynarodowego Turnieju Robotów - Robotic Tournament. Do wszystkich konkurencji zgłoszono łącznie rekordową liczbę 401 robotów.

 

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry