Strona główna/Aktualności/Miasto/Podejrzenie o mobbing w magistracie. Sprawę bada komisja (..)

Podejrzenie o mobbing w magistracie. Sprawę bada komisja antymobbingowa

04.03.2024 Miasto

21 lutego Robert Cebula, sekretarz Miasta Rybnika otrzymał sygnał od osoby spoza grona pracowników urzędu o podejrzeniu mobbingu.

Podejrzenie o mobbing. Zdj. free pick

Jak informuje Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika, po otrzymaniu sygnału o podejrzeniu mobbingu, w dniu 22 lutego Robert Cebula, sekretarz miasta zaprosił na spotkanie i wysłuchał osobę wobec, której prawdopodobnie przełożony zastosował mobbing.

- Po rozmowie pracownik nie chciał zgłosić sprawy i wszczynać procedury. Mając na względzie delikatność i trudność tej sprawy w jej imieniu zrobiła to Angelika Naczyńska - Lyp, Dyrektor Centrum Organizacji Urzędu, bezpośrednia przełożona osoby wobec, której najprawdopodobniej zastosowano mobbing. Po zgłoszeniu osoba najprawdopodobniej pokrzywdzona chciała nadal pracować z osobą, która najprawdopodobniej ją mobbinguje. W trosce o jej dobro Dyrektor Centrum Organizacji Urzędu przekonała ją do zmiany miejsca pracy do czasu wyjaśnienia sprawy - informuje Agnieszka Skupień.

Dodaje, że 26 lutego, po otrzymaniu zawiadomienia o podejrzeniu stosowania mobbingu w urzędzie miasta, prezydent zareagował w sposób zdecydowany i następnego dnia tj. 27 lutego zgodnie z przyjętą w urzędzie miasta procedurą powołał komisję antymobbingową. Uruchomione postępowania wyjaśniającego ma na celu zweryfikowanie jakie kroki należy podjąć.

4 marca w Urzędzie Miasta odbyło się pierwsze posiedzenie komisji, w skład której wchodzą: Sekretarz Miasta, kierownik Referatu Kadr i Płac i psycholog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Jak informuje Skupień procedura antymobbingowa obowiązuje w urzędzie od 2012 roku i została uruchomiona po raz pierwszy.

- Sprawę traktujemy poważnie, ale nie mając dostatecznych dowodów, na tym etapie nie można od razu stwierdzać, o definitywnej winie tej czy innej osoby. Powołana przez prezydenta komisja wyjaśni sprawę najszybciej, jak to będzie możliwe, maksymalnie do końca miesiąca (czas związany jest z dostępnością psychologa) - mówi Agnieszka Skupień.

- Dodam jeszcze, że obie osoby, których dotyczy ta sprawa zatrudnione są na umowę o pracę w urzędzie miasta - dodaje. (AK)

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Urzędnik podejrzany o mobbing dyscyplinarnie zwolniony przez prezydenta Kuczerę
Urzędnik podejrzany o mobbing dyscyplinarnie zwolniony przez prezydenta Kuczerę

Urzędnik podejrzany o mobbing dyscyplinarnie zwolniony przez prezydenta Kuczerę

do góry