Strona główna/Aktualności/Miasto/Początek roku szkolnego w Tyglu z nowymi boiskami

Początek roku szkolnego w Tyglu z nowymi boiskami

01.09.2022 Miasto

Z większym entuzjazmem mogli rozpocząć dziś nowy rok szkolny uczniowie Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Tadeucza Kościuszki 5. Dlaczego? Bo przy ich szkole otwarto dziś nowoczesny kompleks boisk sportowych.

Inauguracja roku szkolnego w Tyglu. Zdj. Wacław Troszka

- Dziś, 1 września, naukę w murach Tygla rozpoczyna 1528 uczniów w 54 oddziałach klasowych, 51 klasach Technikum i 3 klasach Branżowej Szkoły I Stopnia. Nad edukacją oraz sprawnym funkcjonowaniem szkoły czuwać będzie 157 nauczycieli i 21 pracowników obsługi i administracji - mówił podczas inauguracji nowego roku szkolnego Piotr Tokarz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, który jest absolwentem tej szkoły.

- Jest nam niezmiernie miło, że wraz z rozpoczeciem roku szkolnego oficjalnie otwieramy kompleks boisk realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego - dodał dyrektor.

Przypomniał, że boiska sportowe Tygla dla mieszkańców Rybnika to inwestycja, która uzyskała w wyniku głosowania mieszkańców Rybnika przy dużym udziale społeczności szkolnej ponad 4000 głosów. 

Otwarcie nowych boisk Tygla. Zdj. Wacław Troszka

W inauguracji nowego roku szkolnego w Tyglu i w otwarciu nowoczesnego kompleksu boisk Tygla wziął m.in. udział Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, senator Wojciech Piecha i Wojciech Kiljańczyk, przewodnicządy Rady Miasta Rybnika.

- To czas gdy szuka się swoich zainteresowań, wyzwań, szukacie wiedzy i pomysłu na samego siebie. I życzę Wam byście w tej szkole te rzeczy znaleźli. Szkoła to wspólnota grona pedagogicznego, uczniów i rodziców. Życzę owocnej współpracy - mówił prezydent Piotr Kuczera. Wspomniał też zmarłą byłą dyrektor Tygla Grażynę Kohut.

- Absolwenci wspominają panią Grażynę Kohut, dyrektora, i radną miasta Rybnika. Dziś chiałem ją też wspomnieć, bo wiele o tej szkole mówiła, w czasie obrad rady miasta i dużo wcześniej, gdy była dyrektorem. Owoc jej pracy jest przed państwem. Korzystajcie mądrze z tej infrastruktury i dni które przed Wami. Niech to będzie dobry czas. Budujcie piękne swoje życiorysy. Dobrego roku szkolnego -  życzył uczniom ZST prezydent Kuczera.

Przewodniczący rady miasta Rybnika Wojciech Kiljańczyk nawiązał do wątku, o którym mówił prezydent.

Chodzi o wspólnotę, obok funkcji dotyczących wychowania, nauki, szkoła tworzy też wartości takie jak wspólnota. Można z tej wspólnoty wyciągnąć wiele innych wartości jak przyjaźń, wspólna realizacja celów, nauka rozmowy, negocjacje, to wszystko jest ważne w kontekście waszej przyszłości i życia zawodowego. Wszystkiego co najlepsze w nowym roku szkolnym - życzył uczniom Tygla Wojciech Kiljańczyk.

Do życzeń przyłączył się też senator Wojciech Piecha, tłumacząc, że pierwszoklasiści, którzy wybrali ZST nie muszą się obawiać. 

- Ta szkoła wypuszcza dobrych fachowców - mówił.

Nowe boiska Tygla

Uczniowie ZST zdążyli rozegrać już pierwsze mecze na nowych boiskach. Zdj. Wacław Troszka

Przypomnijmy, wielofunkcyjny kompleks boisk przy Zespole Szkół Technicznych jest realizacją zwycięskiego projektu ogólnomiejskiego w budżecie obywatelskim 2021. Projekt nosi nazwę „Boiska sportowe Tygla dla mieszkańców Rybnika" i obejmował przebudowę  istniejących boisk na terenie ZST oraz ich rozbudowę o nowe elementy. W efekcie powstał kompleks boisk do różnych dyscyplin sportowych i ćwiczeń rekreacyjnych.

Na terenie „Tygla” powstały:

  • boisko piłkarskie o wymiarach 56 x 28m z nawierzchnią ze „sztucznej trawy”,
  • boisko wielofunkcyjne do piłki ręcznej i dwa boiska do koszykówki (40 x 20m; poliuretan),
  • boisko do siatkówki 18 x 9 m (poliuretan),
  • boisko do badmintona 2 x 13,4 x 6,1 m (poliuretan),
  • bieżnia lekkoatletyczna (3 tory o szer. 1,22 m wraz z opaską min. 20 cm od wewnątrz i od zewnątrz) wokół boiska piłkarskiego, boiska do siatkówki i boisk do badmintona (poliuretan)
  • rozbieg do skoku w dal
  • teren pod siłownię wraz z wyposażeniem 10-12 stanowisk i miejscem do ćwiczeń kalisteniki  wraz z wyposażeniem w 4-6 urządzeń

Inwestycja realizowana została w systemie „zaprojektuj i wybuduj” przez wybraną w przetargu firmę Grumix Sp. z o.o. Sp.k. za kwotę 2 673 282 zł (wynikająca z przetargu kwota 2 478 450 zł została zmieniona aneksem do umowy, ze względu na zmianę planowanego pierwotnie ogrodzenia na ekrany akustyczne, o zabudowę których wnioskowali mieszkańcy sąsiednich domów).

WaT, AK

do góry